Aizvērt

No spēlēšanas pie izdomas

2018. gada 8. janvārī, 00:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
No spēlēšanas pie izdomas
Bērnu vidū vēl aizvien populāra ir "Candy Crush Saga" – puzles veida spēle, kurā jāsavieno vienādas konfektes, lai krātu punktus un nokļūt nākamajā līmenī. Savukārt daudziem pieaugušajiem patīk kaujas spēle "Battle Royale".
Foto: Lāsma Reimane
„Ja kādam patīk datorspēles, es ieteiktu izmēģināt tās veidot pašam,” saka bijušais kuldīdznieks, Latvijas Spēļu izstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdis, programmētājs Elviss Strazdiņš.

Projektā Jaunieši un modernās tehnoloģijas. Plusi un mīnusi turpinām Kurzemniekā rakstu sēriju par jauniešiem svarīgo: sociālo tīklu lietošanu, tehnoloģiju iekļaušanu mācību procesā un veselību. Šoreiz – par spēlēm viedierīcēs.Elviss Strazdiņš, Latvijas Spēļu izstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdis

Viņš uzsver, ka spēles spēlē visas paaudzes: „Spēļu bizness skatās uz to, kur vairāk nopelnīt. No mazajiem īpaši daudz nopelnīt nevar, jo viņi nav piesaistīti kredītkartēm. Līdz ar to bērniem izvēle nav tik liela. Pārsvarā spēles top pieaugušajiem, īpaši sievietēm, mājsaimniecēm, kuras tajās atstāj vislielāko naudu.

Diezgan daudz tiek propagandēts, ka bērniem nevajadzētu spēlēt – tā ir riskantā zona.”


JAUNUMS SKOLOTĀJIEM

„Bērniem ļoti populāra ir Minecraft (būvniecības datorspēle, kas tapusi Zviedrijā – aut.). ASV kompānija Microsoft nupat izsludināja semināru skolotājiem par Minecraft skolu*, kas ar spēles palīdzību daudz var iemācīt. Skolas varēs iegādāties licenci, un bērni stundās varēs apgūt, piemēram, ķīmiju, vēsturi. Viens no prezentētājiem seminārā stāstīja, ka viņš to izmanto vēsturē, mācot, kā celta Roma. Bērniem spēlē tas pats jāuzbūvē un jādomā pēc tālaika principiem.”


JA IR TENDENCE UZ ATKARĪBU

„Par spēļu atkarību vienmēr esmu teicis, ka atkarīgs var kļūt no jebkā, tāpēc visu vajadzētu limitēt. Manuprāt, tieši vecākiem jākontrolē, cik ilgu laiku bērns pavada ar spēlēm un vai nav pazīmes, ka tas veidojas par atkarību.

Starptautiskā veselības organizācija nupat paziņoja, ka atkarība no datorspēlēm ir slimība. Visi bērni nekļūst atkarīgi, bet, ja cilvēkam uz to ir tendence, viņš to kaut kur atradīs. Lielākoties atkarība izpaužas datorspēlēs, jo to var visvieglāk apmierināt. Domāju: ja nebūtu datorspēļu, ar laiku rastos citas atkarības, kā smēķēšana, alkohols,” uzskata E.Strazdiņš.


VECĀKI SPĒLĒM NAUDU NEŽĒLO

E.Strazdiņš skaidro: „Pirms spēles izveides rūpīgi tiek izvēlēta mērķauditorija, un parasti to dala pēc vecuma un dzimuma. Pēc tam top spēles izskats – ja meitenēm, tad, iespējams, krāsas ir rozīgākas, tematika ir sievišķīgāka.

Mēs spēlētājus parasti dalām trīs grupās: bērni, hardcore jeb nopietnie, pastāvīgie spēlētāji un casual jeb minētās mājsaimnieces, kas spēlē īslaicīgi, bet bieži. Biznesa modelis parasti ir bezmaksas spēle, kurā pēc tam naudu no cilvēkiem var slaukt ar maksājumiem laika gaitā. Bērnu spēles ir par tādu maksu, ko samaksā pašā sākumā. Novērots, ka spēļu iegādei vecāki naudu nežēlo, savukārt tālāk viņi nav gatavi maksāt.

Vēl ir jauniešu un pieaugušo grupa, kas atļaujas dārgas spēles. Pēdējā laikā iekšējie maksājumi parādās arī tādās spēlēs, kas ir nopirktas. Lai gan pret to ir liela pretestība, skaidrs, ka kompānijas grib nopelnīt.”


VEIDOT TĀS IR RADOŠI

„Esmu veidojis spēles visām vecuma grupām: gan bērniem, gan sociālās spēles platformai Draugiem.lv, gan hardcore spēles,” stāsta E.Strazdiņš. Viņš uzskata, ka radīt spēli ir tas pats, kas rakstīt grāmatu vai uzņemt filmu.

„Cilvēks pēc būtības ir radošs – viņam gribas izpausties. Manuprāt, veidot datorspēles ir veids, kā visplašāk izpausties radoši: gan komunikācija ar spēlētāju jāveido, gan stāsts jāraksta, gan jāzīmē. Ir interesants darbs kopā ar mākslinieku un komponistu.

Pašam brīvajā laikā neiznāk spēlēt tik, cik gribētos. Labāk to veltu spēļu izstrādei. Lielās spēles skatos kanālā YouYube video, kur tās spēlē kāds cits. Šis jaunais video žanrs kļūst aizvien populārāks, no tā var uzzināt nozarē jaunākās tendences. Latvijā vēl aizvien populāras ir mazās domājamās spēles viedtālruņos, piemēram, Candy Crush Saga. Savukārt nopietnajiem spēlētājiem patīk Battle Royale.”

E.Strazdiņš uzskata, ka spēles lieto gandrīz visi, kam ir viedtālrunis. „Pagājušogad Latvijā cilvēki par datorspēlēm iztērējuši 20 miljonus eiro. Tāpēc, ja kādam patīk datorspēles, es ieteiktu pamēģināt tās veidot pašam. Gribas ticēt, ka spēļu izstrādātājam pašlaik ir vislabākās karjeras iespējas. Ja cilvēkam ir tehnoloģiju zināšanas, atrast darbu labā uzņēmumā nebūs problēmu.”


MINECRAFT SKOLA
• Tehnoloģiju uzņēmumi Microsoft Latvia un Datorzinību centrs decembrī sākuši izglītības projektu, kas palīdzēs skolā dažādus priekšmetus apgūt virtuālajā vidē.
• 20 skolotāji un 15 skolēni no Rīgas, Jelgavas un Ventspils no janvāra līdz aprīlim mācīsies gan klātienē (Latvijas Universitātes un Microsoft inovāciju centrā), gan tiešsaistē Jelgavā un Ventspilī. Mācības vada Siguldas pilsētas vidusskolas skolotājs Edgars Bajaruns.
• Spēles izglītojošā versija Minecraft: Education Edition tiek izmantota daudzās valstīs, mācot skolēniem sadarboties, risināt problēmas, attīstīt kritisko domāšanu, radošumu un spēju pieņemt lēmumus.Pētījums
Amigo un pētījumu centra SKDS pētījumā „Amigo” laimes indekss noskaidrots, ka visvairāk laika internetā bērni pavada, skatoties video un spēlējot spēles.

Aptauja

VAI TU SPĒLĒ DATORSPĒLES?


Anna Peskova, mācās V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijas 10. klasē:
– Pašlaik ne, bet kādreiz gan. Atceros, ka spēlējām ar māsu, man vairāk patika tās, kuras var spēlēt divatā pie datora. Tagad vairāk laiku pavadu ar telefonu, skatoties Instagram un Snapchat. Pašlaik cilvēki vairāk laika pavada sociālajos tīklos.Vilis Rīns, mācās Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā:
– Jā, spēlēju, kad nav, ko darīt, bet apmēram reizi nedēļā. Es vienmēr pievēršu uzmanību tam, cik ilgi spēlēju. Esmu ar draugiem spēlējis arī Playstation. Protams, no spēlēm var kļūt atkarīgs, bet jāseko līdzi laikam.Daniela Baha, mācās Kuldīgas 2. vsk. 8.a klasē:
– Es spēlēju telefonā Candy Crush Saga un tikai tad, kad tiešām ir garlaicīgi, bet tas ir ļoti reti. Arī senāk neesmu aizrāvusies ar datorspēlēm – nepatīk. Populārāki ir sociālie tīkli.Sintija Kārkliņa, mācās Kuldīgas 2. vsk. 9.a klasē:
– Es spēlēju tikai telefonā, parasti kādu atrodu, lejupielādēju un pāris dienu spēlēju, līdz apnīk. Nav tādu spēļu, kuras spēlētu ilgstoši. Nekad nevienu neesmu pirkusi. Kad biju mazāka, atradu mājaslapu, kurā maksas spēles varēja lejuplādēt bez maksas. Man ļoti nepatīk cilvēki, kuri sēž pie datora un spēlē. Draugu lokā tādi ir vairāki, un tas ir kaitinoši. Spēles noteikti izraisa atkarību.Raivo Ankevics, mācās Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā:
– Reti, varbūt divreiz nedēļā. Pārsvarā spēlēju telefonā piedzīvojuma spēles. Lejupielādēju no veikala Google Play.Ralfs Ankevics, mācās Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā:
– Visbiežāk spēlēju telefonā, bet diezgan reti, varbūt reizi nedēļā. Bet, kad iesāk, laiks paskrien nemanot. Kādreiz to darīju biežāk, tagad ir daudzas citas lietas, ko darīt. Es arī spēlēju basketbolu.


Materiāls tapis sadarbībā ar Kultūras ministriju.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi