Aizvērt

Piemin Kabiles kaujā kritušos

2018. gada 17. janvārī, 06:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Piemin Kabiles kaujā kritušos
Nacionālās pretošanās muzeja viesus Rendā Skaidrīte Rika allaž pacienā ar gardu zupu.
Foto: Aivars Vētrājs
Rendas nacionālās pretošanās muzeja aktīvisti arī šogad, uzņemot īpašus viesus, atcerējās partizānu varonību kaujā pie "Apūzniekiem" Kabiles pagastā.
Viens no muzeja dibinātājiem Juris Grasmanis stāsta, ka piemiņas vietā un vēlāk muzejā pulcējās gan vietējie, gan ciemiņi. Rakstniece Inga Ābele palīdzējusi atbraukt partizānu atbalstītājai, bijušajai politieslodzītajai Lidijai Doroņinai- Lasmanei, kurai jau pāri 90. Viesojušies arī vēsturnieki Inese Dreimane un Zigmārs Turčinskis un kritušā kaujinieka Emīla Šmita dēls Agris Šmits. Pie Apūzniekiem dziedāja Kabiles skolēni.

Rendas muzejā visus gaidīja Skaidrītes Rikas vārītā zupa. Pēc tam izstaigāta nesen pilnībā atjaunotā klēts. „Esam izremontējuši abus stāvus, uztaisījuši kāpnes. Pagaidām notiek saskaņošana ar vēsturniekiem – kādus eksponātus un kā labāk izvietot,” skaidro J.Grasmanis.

Pirms piemiņas brīža viņš kopā ar Rubeņa fonda dibinātāju un Rendas muzeja izveidotāju Andreju Ķeizaru devušies uz Abavciema kapiem, lai godinātu tur apglabāto kaujinieku Kārli Kristolcu. „Viņš bija ievainots kājā un uzņēmās visu kaujas smagumu. Togad bija milzīgs sniegs, un pārējiem Kristolcs teica: „Zēni, pa tādu sniegu nekur netikšu, atstājiet man patronas – es jūs piesegšu.” To viņš arī izdarīja.”KAUJA PIE APŪZNIEKU MĀJĀM
1946. gada 1. janvārī Kabiles pagastā pie Apūzniekiem netālu no Rendas robežas notika viena no lielākajām kaujām starp nacionālajiem partizāniem un čekas jeb padomju okupācijas Valsts drošības komitejas vienībām. Partizāni, kuru vidū bija arī grupas komandieris Fricis Kārkliņš, aizbrauca pēc siena mežabrāļu zirgiem. Par komandieri viņš atstāja Ēvaldu Pakuli. Izlūki ziņoja, ka zemnīcām tuvojas čekas vienība. Pakulis pretī izsūtīja partizānu nodaļu – 25 labi bruņotus vīrus. Pretinieka lodes izdzēsa trīs cilvēku – Kārļa Kristolca, Emīla Šmita un Ādolfa Kūrēja – dzīvību, bet čekas pusē krita ap 50 vīru.
Komentāri
Irina Graudiņa
2018. gada 18. janvārī, 08:25
Neliels, bet būtisks labojums :māja ir Āpuznieki nevis Apūznieki .Jāpārvieto garumzīme uz īsto vietu.
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi