Aizvērt

Nepareizas pozas – izplatīta problēma

2018. gada 2. februārī, 00:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
Nepareizas pozas – izplatīta problēma
Stacionārā un pārnēsājamā datora ekrānam jābūt acu augstumā. Portatīvajam jāpieslēdz atsevišķa klaviatūra un pele. Izvēloties paliktni, jāpievērš uzmanība, vai tam ir regulējams augstums.
Foto: Lāsma Reimane
„Speciālists nevar neko mainīt, ja katram pašam nav motivācijas,” saka Kuldīgas slimnīcas rehabilitācijas nodaļas ergoterapeite Selga Kancāne un stāsta, kādas sekas var būt tam, ja pie datora, televizora vai ar telefonu rokās sēžam nepareizi.

Projektā Jaunieši un modernās tehnoloģijas. Plusi un mīnusi pēdējais raksts sērijā par jauniešiem svarīgo: sociālo tīklu lietošanu, vecāku paraugu, izmantojot viedierīces, par spēlēm, tehnoloģiju iekļaušanu mācību procesā. Šoreiz – par ietekmi uz veselību.


Veselība


Selga Kancāne, ergoterapeite

BĒRNIEM JĀMĀCĀS SPĒLĒTIES

Nepareiza sēdēšana veicina dažādas veselības problēmas: galvas reibšanu un sāpes, roku tirpšanu, vājumu, veidojas līka mugura. „Tā ir diezgan izplatīta problēma, jo pusaudžiem mugura ir diezgan vāja. Kādreiz skolās tomēr tika ievērots, lai ir pareizs solu augstums. Šodien, manuprāt, nekas tāds nenotiek – tagad visi soli ir vienlīdz augsti, un garam skolēnam tas ir diezgan briesmīgi.” Ergoterapeite uzsver: ja bērna aizraušanās ir spēles datorā vai telefonā, tad paradumus mainīt ir diezgan grūti. „Tendence pašlaik ir tāda, ka bērni nemāk spēlēties. Viņiem ir svarīgi trenēt dziļos muskuļus. Vajadzētu skriet, staigāt, spēlēties pa nelīdzenām virsmām: jūrmalas smiltīm, mežu, akmeņiem. Jebkura tāda virsma attīsta līdzsvaru, stiprina potītes, ceļus, muguru. Daļa vecāku cenšas bērnus iesaistīt pulciņos un treniņos, bet tādu nav daudz.”

Visbiežāk pie ergoterapeita nāk pusaudži, secina S.Kancāne. „Lai stājas problēmas mainītu, ar desmit reizēm nepietiek – tas ir regulārs darbs arī mājās. Tas skar ne tikai pusaudžus, bet arī pieaugušos, kuri nepareizi lieto portatīvo datoru. Tam jāatrodas acu augstumā, jāizmanto paliktnis.”


PAREIZI JĀIEKĀRTO DZĪVESVIDE

„Diemžēl pusaudzim motivācijas kaut ko mainīt visbiežāk nebūs. Man šķiet, ka jaunatnei runāšana par sekām nepalīdz, jo visbiežāk saņemu atbildi: „Tāds ir mans ieradums!”

Pats pirmais ir savu dzīvi iekārtot tā, lai neveicinātu stājas problēmas. Daudzi vēlas dzīvokli iekārtot skaisti, bet kurš padomā par to, cik augstu ir televizors, kur atrodas dīvāns vai krēsls?” S.Kancāne iesaka vecākiem iegādāties bērniem regulējamu rakstāmgaldu: „Internetā ir atrodami krēsli un galdi attiecībā pret augumu, bet tos es neiesaku – mazajam skolēnam labāk būs regulējams galds. Pašlaik ārzemēs ļoti populāra ir bumba, kas iestiprināta paliktnī, – bumbas krēsls. Pie mums tādu vēl nevar nopirkt, bet ārzemēs tos izmanto arī skolās. Lai uz bumbas nosēdētu, ir jātur mugura. Mājās var izmantot līdzsvara spilvenu.”Sēžot krēslā, kājām vajadzētu būt saliektām 90–110 grādu leņķī. Krēslā jāiesēžas tik dziļi, lai starp krēsla malu un apakšstilbu būtu plaukstas platums.


Pie galda jāpiesēžas, cik vien tuvu var. Pareizu galda augstumu mēra, saliecot elkoni 90 grādu leņķī. Ja bērns nevar muguru noturēt taisni, vajadzētu lietot atbalstu (var izmantot sporta somu).


Arī telefonu izmantojot, to vajadzētu turēt tik augstu, lai nav jāsasprindzina plecu daļa. Skolā kā elkoņu atbalstu var izmantot arī mugursomu, noliekot to klēpī.


Lai stiprinātu muguru, var lietot līdzsvara spilvenu.Pētījums

Atbildes snieguši bērnu vecāki (180 respondentu).
/No Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes maģistrantes Artas Rūdolfas pētījuma Vecāku pedagoģiskā kompetence 0–5 gadus vecu bērnu digitālās pratības attīstīšanā./MOBILO LIETOT PIESARDZĪGĀK

No mobilā telefona atteikties nevaram, taču vajadzētu vismaz darīt to piesardzīgāk, iesaka klīnikas Premium Medical neiroloģe Santa Ašmane.

* Telefonu nevajag nēsāt apģērba kabatā tuvu ķermenim, bet gan somiņā vai arī turēt uz galda vai plaukta. Īpaši kaitīgi tas ir vīriešiem un puišiem, kuri telefonu nēsā bikšu kabatā. Tas var atsaukties uz dzimumorgānu un urīnceļu veselību. Ja tomēr turat kabatā, vismaz izslēdziet visas papildfunkcijas un neizmantojiet kā radio vai mūzikas atskaņotāju!

* Mobilos telefonus der izmantot pēc iespējas retāk un runāt īsāk, ilgas sarunas atstājot stacionārajam telefonam vai tad, ja satiekaties klātienē.

* Nav labi telefonu lietot kā modinātāju, turot līdzās spilvenam gultā, jo tas ik pa laikam sazinās ar bāzes staciju. Labāk izmantot veco, labo modinātājpulksteni.

* Runājot pa telefonu, jācenšas pēc iespējas nelikt to pie auss, bet gan izmantot brīvo roku sistēmu vai arī turēt aparātu vairākus centimetrus no auss – arī tā būs viss dzirdams.

* Vislielāko starojumu saņemam, kad runājam, jo tad telefons darbojas kā raidītājs, savukārt klausoties – kā uztvērējs.


Materiāls tapis sadarbībā ar Kultūras ministriju.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi