Aizvērt

Restaurācija katoļu dievnamā

2018. gada 5. februārī, 04:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Restaurācija katoļu dievnamā
Kuldīgas katoļu prāvests Vjačeslavs Bogdanovs rāda: tiek atslēgts kristību trauka vāks, zem tā atrodas bļoda ar svētīto ūdeni. No restaurētā greznā priekšmeta ar to jau nokristīti trīs bērni.
Foto: Daina Tāfelberga
Kuldīgas Sv. Trīsvienības Romas katoļu baznīcā atjaunots kristību trauks, un pavasara gaidās dievnams tiek gatavots lielākai restaurācijai.
KRISTĀMTRAUKS ATGUVIS SPOŽUMU

Prāvests Vjačeslavs Bogdanovs stāsta, ka kristāmtrauka atjaunošana bijis lielākais darbs, jo pēc Ziemassvētkiem ir kluss laiks, līdz kļūst siltāk un var sākt telpu remontu. Sakrālā priekšmeta vēsture precīzi neesot zināma. Katoļu dievnamos svētītajam ūdenim, kurā krista bērnus, bieži vien izmanto masīvus akmens traukus, kas ievietoti statīvā vai skulpturālā pamatnē. Kuldīgas baznīcā kristību trauks iebūvēts ap metru augstā, kokgriezumiem rotātā vairākstūru pīlārā ar slēdzamu vāku, virs kura uz pakāpeniska podesta ir skulpturāla figūra. Līdz mūsdienām senais priekšmets bija ļoti nolietots. Tagad tas atguvis oriģinālo gaišzilo krāsu, apzeltītos rotājumus un trūkstošās detaļas. Restaurācijai līdzfinansējums saņemts no Valsts kultūrkapitāla fonda (VKF) un Latvijas Valsts mežu atbalstītās Kurzemes kultūras programmas. To paveikuši rīdzinieki: mēbeļu un interjera priekšmetu restaurators Aigars Pilenieks un polihromā koka restauratore Signe Lāce. Izdevies salabot arī slēdzeni, kas pirms tam nebija lietojama. Pati bļoda, kas atrodas iekšpusē, bija jāsalabo pašu spēkiem. Šīgada sākumā kristību trauks atgriezies savā vietā baznīcas joma labajā pusē pirms altāra. Trīs kristāmie bērniņi no tā jau saņēmuši svēto ūdeni, un februārī būs vēl vairākas kristības.


KRUSTS UN GRĪDA GAIDA

Turpmāk paredzēts būvēt stalažas, lai no torņa beidzot noņemtu koka krustu, kas jau sen jāatjauno. Jau gadus desmit tas stāv bez vienas ribas. Varbūt trūkst vēl citu detaļu un rotājumu, bet to varēs redzēt tikai, kad krusts būs nocelts.

Tiek domāts par grīdas remontu. Novembrī dievnamā notika izpēte, arī neliela fragmenta atsegšanai naudu piešķīris VKF. Nolemts atjaunot vēsturisko akmens plākšņu segumu, taču tas būs vērienīgs darbs, kam vajadzīga ievērojama summa. V.Bogdanovs piebilst, ka gribētos parakties vēl dziļāk, jo nav zināms, vai zem grīdas ir kapenes – ir tikai pretrunīgi nostāsti. Izgriezuma vietā nekas nav atrasts, bet tā bija tikai maza grīdas daļiņa, salīdzinot ar plašo baznīcas telpu. Grīdas atjaunošana palīdzēšot novērst arī mitrumu. Pirms gadiem diviem uzlabota notekūdeņu sistēma ārpusē, taču ar to bija par maz – iekšpusē mitrums joprojām ceļas pa sienām uz augšu.

Apkope vajadzīga ērģelēm, taču Latvijā trūkst seno instrumentu restauratoru. Meklējot meistaru ārzemēs, izmaksas būtu daudz lielākas. „Tas pats par krustu – gribētos iesaistīt vietējos amata pratējus, ne Rīgas, bet grūti atrast,” tā prāvests.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi