Aizvērt

Labāk, lai vairāk nesnieg

2018. gada 12. februārī, 02:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece, Daina Tāfelberga, Dina Poriņa,
Labāk, lai vairāk nesnieg
Foto: Modris Rubenis
Lai arī skaisti, labāk būtu, ja nesnigtu – tā puspajokam saka dažs aptaujātais pagasta vadītājs, kad "Kurzemnieks" interesējas par ceļu tīrīšanu un tai atvēlēto finansējumu.
KULDĪGAS NOVADĀ

LĪGUMI AR ZEMNIEKIEM

Pelčos līgums par sniega tīrīšanu ir ar z/s Ķesteri. Tā kā pagasta pārvaldei ir neliels traktors ar sniega lāpstu, tas tiek izmantots, cik iespējams. Gadā ceļiem atvēlēti 25 000 eiro, un tas ir apmēram 42 eiro mēnesī par kilometru. Pavisam Pelčos ir ap 45 km grants ceļu. Salīdzinājumam var teikt, ka vienu reizi tos visus nogreiderēt maksā 2000 eiro.

Vārmē ceļus tīra z/s Ezergaļi. Pārvaldei ir tikai neliels traktoriņš, ar ko var iztīrīt mazos celiņus. Ceļu kopgarums – 68 km, tiem atvēlētā summa – 33 370 eiro.

Snēpelē līgums noslēgts ar z/s Kalnāji. Ceļiem šogad piešķirti 25 620 eiro. Sadalot uz mēnešiem, iznāk 2135 mēnesī, kaut arī izlietojums katru mēnesi nav vienāds. Precīzi nevarot pateikt, cik maksā ceļus iztīrīt vienu reizi, jo daļu ar traktoru tīra pārvaldes darbinieks, un tad pakalpojumu sedz darbinieka alga, degvielas izmaksas un tehnikas amortizācija.


DARA PĒC VAJADZĪBAS

Ēdolē ceļiem paredzēti 26 000 eiro, līgums ir ar saimniecībām Indrāni un Sili. Īvandē atvēlēti 22 000 eiro un to dara z/s Zemzari un individuālā darba veicējs Anatolijs Meļnis. Kā stāsta abu pagastu vadītāja Anda Upleja: „Vietām sniegs sasnidzis vairāk, un tur tīrījām, bet vietām varēja iztikt. Skatāmies, lai tas būtu pēc iespējas lietderīgāk: ja ceļš ir izbraucams, nesteidzamies to darīt. Esam aicinājuši cilvēkus informēt, ja kaut kur sasnidzis vairāk.”


NAUDAS TIKPAT, CIK PĒRN

„Nē, nē, ieputināti neesam,” saka Laidu pārvaldnieks Andris Neilands. Pagasta centros ielas tīra pati pārvalde ar mazo traktoriņu, bet lielākos ceļus – z/s Jaunkalni ar diviem traktoriem. Ceļu naudas šogad esot tikpat, cik pērn – ap 32 000 eiro jeb vidēji 2700 eiro mēnesī. Skolēnu autobusa maršrutā vairāk ietilpst valsts ceļi, un arī tur Latvijas Autoceļu uzturētāja Skrundas nodaļa strādājot labi.


PAVEIC ĀTRI

Padurē līgums noslēgts ar z/s AB Upeskalni un SIA ICU projekti. Pārvaldes vadītāja Brigita Lange skaidro, ka pašvaldības ceļi tiekot iztīrīti ātri. Pēdējā sniegā godam uzpasēti arī valsts ceļi. „Vienīgi posmu līdz skolai Deksnē varētu izšķūrēt ātrāk – tas ir valsts ceļš. Par to esam runājuši.” Pašvaldības ceļiem gadā paredzēti 38 520 eiro, viena sniega šķūrēšana
maksā ap 1800 eiro. „Skaisti jau ir, bet labāk, lai vairāk nesnieg,” smejas B.Lange.

Kurmālē sniegu novāc pagasta pārvalde, SIA Kalna Rinkas un SIA ICU projekti. „Esam teritoriju sadalījuši, lai visu var notīrīt operatīvi,” skaidro pārvaldes vadītāja Dace Gūtmane. Naudas šogad esot tikpat – 34 300 eiro jeb vidēji 2858 eiro mēnesī.

Kabilē pašvaldības ceļus tīra z/s Ūdrāji, un ietves notīra sētnieki. Ceļiem šogad piešķirts ap 19 000 eiro.


ŠOZIEM VĒL NAV TĪRĪTI

Turlavas ceļiem gadā paredzēti 36 000 eiro. Vairākus gadus līgums slēgts ar z/s Kupšas. Šoziem ceļi vēl neesot tīrīti, 8. februārī sacīja pārvaldes vadītājs Mārcis Brantevics. „Mūsu pusē sniegs nebija tik biezs. Pašu spēkiem patīrījām centru. Ja snigs vairāk, tad skatīsimies. Tāpēc jau cenšamies nogaidīt: plānojam, kuri ceļi jāattīra, kurus var neaiztikt, jo par vienu tīrīšanas reizi jāmaksā vairāki tūkstoši.”

Arī Rendā sniegs nav bijis jātīra, skaidro pārvaldes vadītāja Kristīne Kuzmina. Līgums noslēgts ar SIA ICU projekti, un vajadzības gadījumā ceļus tīra arī z/s Rimzāti. Visam gadam varēs tērēt nepilnus 30 000 eiro. K.Kuzmina aicina iedzīvotājus ziņot, ja kaut kur ceļi nav izbraucami.SKRUNDAS NOVADĀ

DIVI IELU UN CEĻU TĪRĪTĀJI

Skrundas novadā pilsētas ielu, kā arī pašvaldības ceļu uzturēšana Ikaišos, Kušaiņos un Jaunmuižā nodota Skrundas komunālajai saimniecībai (SKS), savukārt Nīkrācē, Raņķos un Rudbāržos – uzņēmumam Taku meistars.

„To, kas uz ceļa darāms, nosaka pagasta pārvalde,” skaidro Taku meistara vadītājs Ivars Grundmanis. „Šoziem vēl ne reizi neesam tīrījuši. Parasti to darām, ja sniega kārta ir 10–15 cm. Uz lauku grantētajiem ceļiem pašreizējie 5–8 cm labi tiek piebraukti, neslīd un arī kaisīt nevajag. Kā uzņēmēju tas mani sarūgtina, jo pēc līguma tiek maksāts par padarīto. Nu visi pieci traktori stāv dežūrā – nav jēgas sniega lāpstu nolaist. Kā domes deputāts varu teikt, ka ceļu fonda nauda trijās četrās ziemās ir krietni ietaupīta, un pēc pagasta pārvaldes ieskatiem to var ieguldīt ceļu uzlabošanā vasarā. Labāk, ja sniega nav vispār nekā ir maza kārtiņa. Tad var darīt citus uzturēšanas darbus: tīrīt caurtekas, rakt grāvjus, pat greiderēt, ja ir sauss. Un vīri nopelna to pašu, ko, sniegu tīrot.”

Arī SKS tehnika ziemā uz pašvaldības ceļiem nav vēl strādājusi, informē uzņēmuma vadītājs Kaspars Kutuļsks. Pilsētā trotuāri un ielas tīrītas pat vairākkārt, jo saistošie noteikumi liek to darīt, ja sniega kārta sasniedz 5 cm. SKS ir 12 sētnieki, kuri darbu organizē pēc saviem ieskatiem – speciāla grafika nav. Dažs tik centīgs, ka puteņa laikā visu dienu bijis redzams ar lāpstu rokās. Ceļiem un ielām ziemā paredzēts autogreiders, trīs traktori ar lāpstu un kaisītāju, kā arī traktoriņš ar slaukāmo birsti, kas tiek izmantota arī ietvēm. Sūdzību par netīrītām ielām, kā citas ziemas, nav bijis. Nesen iegādāts traktoriņšsniega pūtējs jaunatklātajai pastaigu takai, bet arī tam slodzes nav bijis.ALSUNGAS NOVADĀ

LAI VISI TIEK UZ DARBU

Novada ceļiem šogad paredzēti 64 000 eiro. Sniega tīrīšanai parasti tiek tērēti divi līdz četri tūkstoši, un darbu dara pašvaldības komunālais iecirknis. Domes priekšsēde Daiga Kalniņa skaidro, ka ar tehniku tiek tīrīts tā, lai visiem, kuri dodas uz darbu, no rīta ceļš būtu izbraucams. „Laika apstākļi labi – pieturas sals, sniegs daudz nesnieg, un grants ceļi ir pat labākā stāvoklī, nekā pirms tam, kad rudenī un pusi ziemas lija, bija dubļains un bedrains. Visgrūtākā bija diena, kad šoziem uzsniga pirmais sniegs, jo sniga ilgstoši un vienā vietā nācās tīrīt vairākkārt. Zvanīja viens iedzīvotājs, kuram likās, ka priekšā iebrauktuvei aizstumts valnis, bet iecirkņa darbinieks, apskatot vietu, saprata, ka ir vienkārši aizputināts, un ar lāpstu pameta sniegu malā.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi