Aizvērt

OIK drauds jānovērš nekavējoties

2018. gada 19. februārī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
OIK drauds jānovērš nekavējoties
Obligātā iepirkuma komponente daudziem patērētājiem šogad elektrības rēķinu palielinājusi pat par 40–60%.
Foto: Aivars Vētrājs
Pēc lauksaimnieku saceltā nemiera par ārkārtīgo elektrības rēķinu pieaugumu Ekonomikas ministrija (EM) un a/s "Sadales tīkls" sākusi sarunas, kā novērst problēmas, ko radījis obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jaunais finansēšanas modelis.
Ja tas netiks izdarīts tuvākajā laikā, zemnieki ir gatavi kaut ar traktoriem braukt uz Rīgu protesta akcijā.

Viņiem elektroenerģijas rēķina pieaugums veidojas vienā pozīcijā – tā ir jaudas OIK par ampēriem. Tas ir maksājums par pieslēguma jaudu, kaut arī nesezonā tā netiek izmantota. EM kā izeju min atteikšanos no liekās jaudas, tomēr tas bija iespējams tikai pērn. Šogad objektā, kurā ir viens elektrības pieslēgums, to daļēji samazināt un pēc vajadzības palielināt neesot iespējams. Tāpat nav izprotama jaunās izmaksu pozīcijas būtība.


TĀ BIJA PĀRSTEIDZĪBA

Pēc neskaitāmiem zvaniem pagājušonedēļ Zemnieku Saeima (ZS) un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) enerģētikas eksperti vērsās EM. Pagaidām saņemta atbilde, ka varbūt tiks atjaunoti 2016. gadā pieņemtie atvieglojumi, kas lauksaimniecības sezonalitātes dēļ ļāva jaudu samazināt uz laiku līdz sešiem mēnešiem un ar atpakaļ pieslēgšanas garantiju.

„Saimniecībām, kurām nav citas iespējas, tik straujš elektrības rēķina pieaugums nav pieņemams,” uzskata ZS priekšsēdis Juris Lagzdiņš. „Mainīgā daļa rēķinā veidojas proporcionāli patērētajai elektrībai, savukārt fiksētā atkarīga no sprieguma pakāpes un patēriņa grupas. Augkopībā un dārzeņkopībā tik lielu jaudu vajag tikai pāris mēnešus gadā. Pārējā laikā tā vai nu jāsamazina, vai vispār nav vajadzīga. Taču Sadales tīkls kopš 1. janvāra to vairs nepiedāvā. tiek ieteikts ierīkot divus skaitītājus un vienu līdz pusgadam atslēgt. Tās atkal ir izmaksas, iespējams, tūkstošos eiro.

Valdībai jāizvērtē, vai izmaiņas OIK finansēšanā nebija pārsteidzīgas, citādi arī mazo un vidējo patērētāju pastāvēšana laukos ir apdraudēta.”


AR ČETRIEM CIPARIEM

Laidu zemnieku saimniecības Jaunkalni īpašnieks Gatis Zonenbergs stāsta, ka šogad elektrības rēķins rakstāms ar četriem cipariem. Summas pieaugums – par 50%, bet tērēts tiek daudz mazāk nekā vasarā. Saimniecībā ir vairāki pieslēgumi aptuveni ar 400 ampēriem. OIK un amperāža par katru ampēru – ap pusotru eiro. „Var jau pasmaidīt, ka lieliem zemniekiem lieli rēķini,” tā G.Zonenbergs. „Bet tie ir smiekli caur asarām, jo elektrība netiek tērēta un nekas arī netiek ražots. Kaltes vajadzīgas kādus trīs mēnešus no jūlija līdz septembrim, kāda nu ir tā vasara. Tad vēl pavasarī uz brīdi iedarbinām sēklu attīrīšanai. Var jau atslēgt, bet pēc tam būs jāmaksā tūkstoši, lai atjaunotu.

Rēķinu samaksājis jau esmu, citādi Latvenergo tūlīt atslēgs, būs sods, un būs vēl neizdevīgāk. Pērn varēja jaudu uz pusgadu samazināt. Nesaprotu, kāpēc nevarēja turpināt. Ir arī gadījies, ka jaudu atslēdz, bet, ja pa to laiku kādam tavā līnijā vajadzīgs strāvas palielinājums, tad vēlāk tu savu amperāžu vairs nevari tāpat vien dabūt atpakaļ. Atkal jāmaksā.”


APLAMA POLITIKA

G.Zonenbergs piekrīt: ja ZS un citām organizācijām neizdosies atrast izeju, kaut vai ar traktoriem jābrauc protestēt. Cerības ir, jo šis ir vēlēšanu gads – diez vai partijas tagad gribēšot lielos ražotājus piebeigt. Drīzāk – būt pozitīvie varoņi un aizstāvji. „Ne jau mums vien problēmas – rēķins audzis ikvienam patērētājam, īpaši tiem, kuri tērē mazāk,” norāda zemnieks. „Mana omīte centās elektrību taupīt, bet nu izrādās, ka tas nemaz nav izdevīgi. Tā tāda aplama politika.”

Vēl laidenieks piebilst, ka zemniekiem ieteikta alternatīva, piemēram, savs ģenerators. Bet arī tās ir milzīgas izmaksas. Tāpat ieguldījumus prasa vēja parks, un nevar paredzēt, kāda izveidojas sadarbība ar Latvenergo.


NEKO DARĪT – JĀMAKSĀ

Raņķu SIA Biagro Kurzeme vadītājs Folkers Hepners atrodas dzimtenē Vācijā, bet par ažiotāžu ap elektrības rēķiniem zina. Uzņēmumam pieder vienīgā cigoriņu ražotne Latvijā. Ar pilnu jaudu (ap 700 ampēriem) tā tiek darbināta tikai ražas novākšanas un pārstrādes laikā – divus trīs mēnešus tāpat kā abas graudu kaltes (125 ampēri) un tehnikas darbnīca (70 ampēru). „Pieslēgumu jauda ļoti liela, bet gada lielāko daļu tā nav vajadzīga. Ziemā cigoriņu rūpnīcā tiek tērēts tikai apgaismojumam, bet rēķins milzīgs. Neko nevar darīt – jāmaksā. Pieslēgums vajadzīgs. Mums piedāvā iegādāties ģeneratoru, bet arī tas vajadzīgs tikai dažus mēnešus, jo pārsvarā strādājam uz lauka.”
Komentāri
frīdis
2018. gada 20. februārī, 23:30
Beidzot arī Kurzemniekam sāk pielekt ka visa šī valdība strādā tautas aplaupīšanas režīmā ar vienas dienas saimnieka domāšanu ! Uz kurieni ved nemitīgā nodokļu celšana , inflācija, korupcija, hroniskā valsts izzagšana, medikamentu fantastiskās cenas, skolu slēgšanas, tautiešu izceļošanana , bezdarbs un tmll - tas jau sen pat piektklasniekiem skaidrs. Kurzemnieks tik tagad pamodies .
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi