Aizvērt

Kādām būt ielu kafejnīcām?

2018. gada 26. februārī, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Kādām būt ielu kafejnīcām?
Terases variants kafejnīcai Liepājas ielā. Telpa sadalīta divās daļās: viena – pie ēkas fasādes, otra – vairāk uz ielas.
Foto: Attēls no Gunta Kalniņa prezentācijas
Kuldīgas ielu kafejnīcas un terases nedrīkst nomākt arhitektūru vai izjaukt vecpilsētas noskaņu, taču tās arī nedrīkst būt unificētas – katrai jāatrod savs veids ar savu stāstu.
Tā secināja Kuldīgas novada domes vecpilsētas vides komisija, noklausoties ainavu arhitekta Gunta Kalniņa koncepciju ielu kafejnīcām un terasēm. Viņš uzsvēra, ka ieskicējis tikai pašus vispārīgākos vizuālos, tehniskos un vides pieejamības ieteikumus, neiedziļinoties detaļās, un ka diskusijas jāturpina.

Pašvaldība uzdevusi arhitektam šo koncepciju izstrādāt pēc sarunām ar uzņēmējiem, kuri vēlas zināt skaidrus noteikumus, jo viņi aizvien vairāk vēlas šādas kafejnīcas veidot.


IEDVESMA PASAULĒ UN SENATNĒ

G.Kalniņš atklāja, ka iedvesmojies gan no ielu kafejnīcu tēla Itālijā un Francijā, gan senajām Kuldīgas fotogrāfijām. Veidolu nosaka laikapstākļi, jo vajadzīga aizsardzība no saules, vēja un lietus.

Viņš uzsvēra, ka Kuldīgā tās nevar būt vienādas, – katras tēls jāpieskaņo ēkas fasādei, bet ieteikums būtu izmantot pilsētai raksturīgās auduma markīzes*. Norobežojumam varētu izmantot dažādi kombinējamus moduļus no puķu podiem vai stabiņiem, auduma vai koka vairogiem. Koka grīda tiktu atļauta tikai tur, kur ielas līmeņa izmaiņu dēļ galdus un krēslus novietot uz bruģa nav iespējams.

G.Kalniņš piedāvāja savu redzējumu konkrētu kafejnīcu terasei, bet viens no oriģinālākajiem bija pasaulē populārā stāvvietu kafejnīca – neliela vieta ar pāris galdiņiem, kas aizņem tikai tik daudz telpas, lai tos var novietot stāvvietā ielas malā. Tāds varētu būt arhitekta piedāvātā 60. ga- du autobusa un mūsdienu mobilā telefona formas kafejnīca. Seno ēku eksperts Juris Zviedrāns uzskatīja, ka antīks autobuss-kafejnīca būtu lielisks tūrisma objekts.

* Markīze – auduma aizslietnis, kas pēc vajadzības tiek atvērts un aizvērts un kura uzdevums ir apēnot logu, balkonu vai terasi.


Attēli no Gunta Kalniņa prezentācijas.


Patlaban pasaulē ir populārs ielu kafejnīcas veids – stāvvietas kafejnīca. Arhitekts Guntis Kalniņš iedvesmojies no 60. gadu autobusa un mūsdienu mobilā telefona.


CIK NO TELPAS ATVĒLĒT

J.Zviedrāns uzsvēra, ka pašvaldībai jāizlemj, cik lielu telpu ielu kafejnīcām atvēlēt: „Jānosprauž robežas. Svarīgi, lai šīs būves neaizsegtu ēkas fasādes 1. stāvu, bet lai ar mazās arhitektūras formām ielu bagātinātu. Svarīgi saglabāt vietu arī gājējiem, riteņbraucējiem un māmiņām ar ratiņiem.” Viņš uzsvēra, ka publiskā diskusijā svarīgs arī iedzīvotāju viedoklis, cik daudz telpas kafejnīcām atdot.

Būvvaldes vadītājas vietniece Inese Sulojeva informēja par iebildumiem no uzņēmēju diskusijas, ka grīda kafejnīcām Liepājas ielā nepieciešama tāpēc, ka tajā nav efektīvas lietusūdens sistēmas, tāpēc ūdens plūst pa to uz leju. Platformas vajadzīgas arī tāpēc, lai nostiprinātu saulessargus. Arhitekts Aldis Orniņš teica: „Šie plosti nebūtu tik slikti, ja tiktu veidoti ar individualitāti, bet pašlaik tie ir bez noskaņas – tīri utilitāri.”
Komentāri
Klausītājs
2018. gada 27. februārī, 14:42
Apmeklētāju labsajūtai kafejnīcā jābūt vietai arī skatuvei un muzikantiem, kuri spēj spēlēt dienas un vakara mūziku ( dinner and dance ) orhestra!
Citādi tas tik tāds bistro sanāk!
Veiksmi.
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi