Aizvērt

Kredītsaistības nav tikai parādnieku problēma

2018. gada 7. martā, 06:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Kredītsaistības nav tikai parādnieku problēma
LTRK Kurzemes padomes sēdē uzņēmēji sprieda, kāds varētu būt risinājums, lai ātro kredītu parādnieki, kuri ir uzņēmumu darbinieki, būtu ieinteresēti strādāt legāli, lai spētu nokārtot parādsaistības tā, ka no viņu ienākumiem tiek atvilkta samērīga summa.
Foto: Lāsma Reimane
Kā uzlabot skarbo situāciju, ka cilvēki ar ātro kredītu uzņēmušies tādas saistības, kādas nespēj vairs pildīt, – par to Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Kurzemes padomes sēdē Kuldīgā Virkas muižā sprieda uzņēmēji, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) un kredītdevēju pārstāvji. Nākamā padomes sēde aprīlī notiks Ventspilī.
REKLĀMA DOD PEĻŅU CITIEM

Kāds uzņēmējs uzskatīja, ka iespēja paņemt naudu ļoti ātri un viegli tiek pārāk daudz reklamēta. PTAC pārstāvji skaidroja, ka par to bijusi diskusija, bet pret ātro kredītu reklāmas ierobežojumiem iebildušas televīzijas, jo tas ir viens no ieņēmumu veidiem. Būtisks arī tāds faktors: kaut arī Latvijā televīzijām aizliegtu reklamēt tik daudz, to nekādi nevar ierobežot šeit redzamajos ārzemju TV kanālos.


LAI NEMŪK UZ PELĒKO ZONU


Andis Araks

LTRK Kurzemes padomes priekšsēdis, SIA Krauzers vadītājs Andis Araks stāsta, ka asociācija rosina šo diskusiju, jo uzņēmējiem šī tēma ir sāpīga: „Ne tādēļ, ka mēs būtu saistīti ar šīs naudas saņemšanu, bet tādēļ, ka arvien biežāk saskaramies ar problēmu: darbinieks paņēmis ātro kredītu un nespēj to atdot. Kādu brīdi viņš maksājumus ignorē un tad nonāk pavisam sliktā pozīcijā, jo pret viņu tiek vērsti dažādi piedziņas veidi. Summa, kas tiek piedzīta, mūsuprāt, ir nesamērīgi liela pret šo cilvēku mēneša ienākumiem. Tas mudina darbiniekus situāciju mainīt, un viņi izmanto divas populārākās iespējas: no legālā darba tirgus pārvietoties uz pelēko vai arī pamest valsti. Mēs saredzam problēmu un vēlamies saprast, kā to mainīt. Jāstrādā tajā zonā, kurā nauda no parādnieka tiek atgūta. Nevēlamies kaitēt kredītu izsniegšanai kā uzņēmējdarbībai. Gribam saprast, kā samazināt atdodamās summas griestus, tādēļ organizējam uzņēmēju diskusijas ar dažādiem ekspertiem.”NAV MĒRĶA AIZDOT UN NEATDABŪT


Gints Āboltiņš

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pārstāvis Gints Āboltiņš, kurš pārstāv ātro kredītu devējus, nepiekrita, ka cilvēka maksātspēja netiek pārbaudīta: „Neviens uzņēmējs nevēlas savu naudu aizdot ar tādu domu, ka to neatgūs. Bet problēmas atdot rodas daudziem. Ja kāds ātros kredītus paņēmis vairākās iestādēs un nespēj saistības pildīt, var mūsu asociācijai rakstīt iesniegumu. Ja aizdevējs ir asociācijas biedrs, palīdzam situāciju nokārtot.”NO NEBANKU SEKTORA AIZŅEMAS VAIRĀK


Baiba Vītoliņa

Kā pastāstīja PTAC pārstāve Baiba Vītoliņa, alternatīvie kreditētāji mājsaimniecībām izsniedz aizdevumus līdzīgi kā bankas, otrajā sektorā pat mazliet vairāk. Bet kredīti patēriņam nebanku sektorā tiek ņemti divreiz vairāk nekā bankās. 2014. gadā kredītapjoms nedaudz krities, bet tagad tam ir tendence augt. Gandrīz puse ātro aizdevumu ir tā sauktie distances kredīti – tos noformē internetā, un pēc laika nauda tiek ieskaitīta kontā. No visiem ātrajiem kredītiem bez kavējuma tiek atdoti vairāk nekā 85%, bet pārējie kredītņēmēji nonāk maksāšanas grūtībās. Galvenā problēma esot saistību pagarināšana no mēneša uz mēnesi, maksājot tikai procentus, bet pamatsumma jau nemainās. Nereti cilvēki šādi maksā vairākus gadus, un tad atdotā nauda vairākkārt pārsniedz aizņemto. No ātrajiem kredītiem, kas jāatdod pēc mēneša, pērn laikus nomaksāti tikai 35%.ARĪ BANKĀ VAR ĀTRI


Baiba Freināte

Bankas Citadele pārstāve Baiba Freināte stāstīja, ka bankās cilvēka maksātspēja tiek nopietni izvērtēta, tādēļ daudzi, kuriem ienākumi nav pietiekami, ņem ātros kredītus, kaut arī ar ļoti augstiem procentiem. Bet ir tāda klientu grupa, kurai ienākumi ir pietiekami, taču ātros kredītus viņi izmanto tādēļ, ka tas izdarāms 15 minūtēs. Bankas cer, ka šī cilvēku grupa varētu pie tām atgriezties, un piedāvā kredītu nokārtot tikpat ātri. Ieviestas sistēmas, kas īsā laikā pārbauda maksātspēju. Tāpat esot gadījumi, ka cilvēks vienojas ar banku, lai tā atdod viņa ātro kredītu, kas ilgstoši pagarināts, jo pamatsummu viņš nav varējis atdot. Tad bankai tiek maksāta iepriekš noteikta mēneša summa, kas ietver gan procentus, gan pamatsummu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi