Aizvērt

Padomdevēju tīkls lauku uzņēmējiem

2018. gada 23. aprīlī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Padomdevēju tīkls lauku uzņēmējiem
Ap 20 dažādu nozaru lauku uzņēmēju piekrituši kļūt par mentoriem un zināšanas nodot jaunajiem censoņiem.
Foto: Laila Liepiņa
„Uzrunājām cilvēkus, kuri ir spēcīgi un gudri katrs savā jomā un gatavi ar zināšanām dalīties,” tā par pirmajām mentoru* mācībām stāsta Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Kuldīgas biroja vadītāja Daiga Mellere.
„Kuldīga ir pagaidām vienīgā vieta Kurzemē, kur organizējam mentoru mācības. Ir izdevies atrast cilvēkus, kuri pārstāv dažādas nozares: bioloģisko lauksaimniecību, zivsaimniecību, mājražošanu, zemeņu un cidoniju audzēšanu, aitkopību un pat būvniecību.” Kursu noslēgumā varētu veidot mentoru kontaktbiržu.

LLKC iesaistījies Latvijas un Lietuvas pārrobežu projektā un grib izveidot tīklu ar 100 mentoriem abās valstīs. Kuldīgā divu dienu seminārā piedalījās speciālisti no bijušā Kuldīgas rajona. Alsungas novada lauku konsultante Santa Kreičmane pati jau beigusi starptautiskas mentoru mācības, lai varētu sagatavot citus padomdevējus: „Stāstām, ko nozīmē būt mentoram, bet nav teikts, ka viņi par tādiem kļūs. Jomas var būt visdažādākās – tas atkarīgs no katra specializācijas.”

D.Mellere papildina, ka šie cilvēki ir savas jomas profesionāļi, bet kursos viņiem stāstīs par psiholoģiju un saskarsmi. Beigās mentori slēgs sadarbības līgumus ar tiem, kuriem viņu padoms būs vajadzīgs. „Tiem jau esam izsludinājuši pieteikšanos. Tā kā mentori darbosies bez samaksas, esam ļoti, ļoti pateicīgi, ka viņi velta savu brīvo laiku: vispirms tam, lai mācītos, pēc tam – lai kādam palīdzētu.”Topošie mentori

„GRIBU VESELĪGU KONKURENCI”

Ilona Kricka-Krauja kā mājražotāja Rendā pārstrādā dārzeņus.

„Labprāt dalītos ar citiem uzņēmējiem, kuri dara to pašu.” Uz jautājumu, kāds būs viņas pašas ieguvums, Ilona atbild: „Ieguvējs jau būs ne tikai tas, kuram nodošu savas zināšanas. Varēšu uzzināt cita cilvēka redzējumu, kas varbūt būs pavisam citāds, un tā pati pilnveidošos. Man patiktu, ja aizvien vairāk cilvēku kaut ko darītu šeit, Latvijas laukos, un nebrauktu prom. Varbūt kāds neaizbrauks uz ārzemēm, bet paliks un sāks uzņēmējdarbību. Man gribas arī veselīgu konkurenci un to, lai mēs, kas nodarbojamies ar vienu lietu, būtu vienotāki.”


„LAI MĀCĀS NO MANIEM PUNIEM”

Esmiralda Rungovska no Alsungas novada piena un gaļas lopkopības saimniecības Gerdas atklāj, ka uz kursiem atvedis nepiepildīts aicinājums.

„Dziļi sirdī man ir sapnis par pedagoģiju. Jūtu, ka varu citiem kaut ko dot. Šodien bija ļoti interesanta saruna par komunikāciju. Laukos ienāk jauni cilvēki, viņiem ir citas domas, emocijas un attieksme. Kā man ar to jauno runāt, lai viņš pārņemtu pieredzi, kas man nākusi ar daudziem sāpīgiem puniem? Gribu, lai viņš var mācīties no manām, nevis savām kļūdām. Mūsu mērķauditorija vairāk būs jauni cilvēki, kuri sāk biznesu.”


INTERESĒ DOMU APMAIŅA

Būvinspektors Uģis Cepurītis mentoru pulkam pievienojies tāpēc, lai gūtu jaunu pieredzi.

„Padomus par būvniecību dodu jau savā darbā. Mani vairāk interesē domu apmaiņa, kā mums kopā augt un attīstīties. Mentors ir padomdevējs un drošības persona, kam var uzticēties, bet arī mums pašiem tā būs iespēja satikt citus cilvēkus un atrast autoritātes.”


BŪT PULCIŅĀ

„Aitas audzēju jau 15 gadu, bet vienalga arī pašai nepārtraukti jāmācās,” secinājusi Sanita Fišere, zemniece no Alsungas novada Dižgāļiem.

„Kurš prasa padomu, nevienam neatsaku, bet tas nav tā apzināti. No šī projekta iegūšu iespēju vairāk satikties ar cilvēkiem un nebūt noslēgtai savā saimniecībā. Noteikti varu kaut ko pateikt priekšā citiem. Varbūt tas otrs zina daudz, bet ir dažādi knifi, ko vajag kādam pajautāt. Varbūt vajadzīgs tikai iedrošinājums, lai biznesā tiktu solīti uz augšu. Ja nezināšu atbildi pati, varēšu ieteikt citus mentorus. Šis pulciņš ir ieguvums – tādēļ vien, ka cilvēki sapratīs: neesmu viens, man ir, kam pajautāt.”


KOPĀ VIEGLĀK VISIEM

Juris Krauja no Rendas pagasta Klintīm audzē aitas, vistas un dārzeņus un ir mājražotājs. Mentoru kustībā viņš cer rast sadarbības iespējas.

„Varēšu palīdzēt kādam iesācējam. Aiz rokas jau grūti uzņēmējdarbībā ievilkt. Bet, ja cilvēkam ir vēlme, tikai trūkst pieredzes un zināšanu, varēsim palīdzēt. Pastāstīsim, kā darīt soli pa solim, parādīsim tos ceļus, pa kuriem nevajadzētu iet. Lai citi neuzkāpj tam grābeklim, uz kura esmu uzkāpis es. Ceru nodibināt jaunus kontaktus, varbūt pat kooperēties, jo tas mazajiem lauksaimniekiem dzīvi noteikti atvieglotu.”


* Mentors – pieredzes bagāts cilvēks, kurš bez atlīdzības un no labas gribas dalās pieredzē, palīdzot otram sasniegt mērķi
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi