Aizvērt

Izzina bibliotēkas pagātni

2018. gada 7. maijā, 04:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Izzina bibliotēkas pagātni
Ilggadējā Kuldīgas rajona bibliotēkas vadītāja Aina Laksberga (pie galda) sveic Kuldīgas galvenās bibliotēkas direktori Laimu Osteli, kura savulaik stājusies viņas vietā.
Foto: Jolanta Hercenberga
Par bibliotēkas sabiedrisko nozīmi no 1960. līdz 1989. gadam, par pienākumiem, priekšniecības prasībām Kuldīgas bibliotēkā atmiņās dalījušās tolaik strādājošās darbinieces.
Ap 20 amata māsu, kuras te strādājušas cita īsāku, cita garāku laiku, stāstīja, kā 1964. gadā iestāde no kultūras nama pārcelta uz telpām Baznīcas ielā 2/3, bet 1978. gadā – uz rātsnamu jeb tagadējo novada domes ēku.


CENZŪRA UN PIKETS


Kuldīgas rajona bibliotēkas ilggadējā vadītāja Aina Laksberga atcerējās, ka padomju laikā viens no būtiskākajiem uzdevumiem bija ideoloģiskā audzināšana. Cenzūra bijusi jūtama ik uz soļa. Par to liecina arī ieraksts viņas darba grāmatiņā, ka saņemts rājiens, jo kontrole kartotēkā atradusi padomju varas aizliegtas grāmatas Sievu krauja kartīti. Šajā darbā aprakstīti tādi notikumi Ukrainā, kas padomju varai nepatika, un plauktos tās vairs nav bijis, bet arī kartītes atrašanās bijis pietiekams iemesls, lai iestādes vadītāju sauktu pie atbildības. „Ja būtu atrasta pati grāmata, es noteikti būtu zaudējusi darbu. Mums bija jāgatavo afišas un dažādi materiāli, kas popularizē padomju varu,” stāsta A.Laksberga.

„Bijām kolosāls kolektīvs. Vēlākajos gados mums tomēr bija arī drosme paust savu nostāju – pateikt, kas patīk, kas ne. Piketējām pret toreizējo pilsētas vadību, ko vadīja Anita Kovaļenko. Varējām uz ielas iziet ar plakātiem. Tādi mēs bijām. Lai visiem šodien būtu tāda drosme pateikt to, kas nepatīk!”

Arī Anna Šalkone, kura bibliotēkā strādājusi līdz 1961. gadam, atzina, ka tolaik svarīgākais bijis aktuālus uzturēt stendus par politiskajiem jautājumiem, rīkot lasītāju vakarus un konferences. Ļoti aktīvi gatavojušies Ļeņina 100. dzimšanas dienai.


TUVOJAS 100

Kā skaidro novadpētniecības sektora vadītāja Gita Reboka, šāda tikšanās rīkota, gatavojoties bibliotēkas simtajai jubilejai 2020. gadā: „Ļoti priecājos par bijušo un arī tagadējo kolēģu atsaucību. Vācam vēsturiskas liecības, apkopojam un gatavojam materiālus. Jāizmanto tas, ka daudzi toreizējie notikumi vēl saglabājušies atmiņā un cilvēki ir gatavi savas zināšanas nodot tālāk. Priecātos, ja arī kāds toreizējais bibliotēkas apmeklētājs dalītos ar atmiņu stāstu.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi