Aizvērt

Visvairāk jautā par naudas izlietojumu

2018. gada 1. jūnijā, 06:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Visvairāk jautā par naudas izlietojumu
Alsungas novada iedzīvotāju sapulcē visaktīvākā runātāja bija Daina Zvejniece.
Foto: Aivars Vētrājs
„Man gribētos, lai deputāti vairāk tiekas ar cilvēkiem. Vai mums nebija jāzina, kāda tā Suitu sakta būs? Varbūt varēja rīkot apspriešanu, kādai tai jāizskatās,” tā Alsungas iedzīvotāju sapulcē par gaismas objektu Suitu sakta, kas atklāts pasākumā Lebediks, teica alsundzniece Daina Zvejniece, kurai sapulcē bija visvairāk jautājumu.
Kopumā sapulce ritēja mierīgi, un līdztekus ierosinājumiem un jautājumiem skanēja arī pateicība par pašvaldības darbu. Novada domes vadītāja Daiga Kalniņa pastāstīja par plānoto, minot uzņēmējdarbības veicināšanu, aktivitātes bērniem un jauniešiem, senioriem un ģimenēm, kā arī saimnieciskus darbus.


KĀPĒC VĒL VIENS DARBINIEKS?

Cik novadā iedzīvotāju? Pašvaldībā ir ziņas par deklarētajiem, bet reāli dzīvojošo skaits nav zināms. „Tad jāiet pa mājām un jāskaita,” teica D.Kalniņa.

Daudzu neapmierinātību izteica kundze, kura sašutusi par pārāk ilgi slēgto kapliču. Priekšsēde atbildēja: remontu aizkavējis tas, ka nav bijuši sakārtoti dokumenti. Kamēr tā slēgta, aizgājējus var izvadīt no baznīcas priekštelpas.

Kāpēc bijušajā muzejā, tagad tūrisma informācijas un vēsturiskā mantojuma centrā, pieņemts darbā vēl viens cilvēks? D.Kalniņa skaidroja, ka tam jābūt atvērtam noteiktas stundas, bet vadītājai Ingai Bredovskai bieži vien jāvada viesu grupas, sevišķi tūrisma sezonā. I.Bredovska piebilda, ka beidzot varēs darbus sadalīt tā, lai sakārtotu krājumu un vairāk laika veltītu novadpētniecībai. D.Kalniņa piebilda, ka neviena iestāde nedrīkst saukties par muzeju bez Kultūras ministrijas akreditācijas, bet tai savukārt ir noteiktas prasības.


PAGAIDĀM BEZ JAUNIEM TĒRPIEM

Kāpēc deju kolektīvam Kalmes nav iedota nauda tērpiem? Par to sašutušas vairākas kundzes – Kalmes uzaicinātas uz lielu pasākumu Olainē, bet kauns braukt, jo jaunu tērpu nav. D.Kalniņa skaidroja, ka šogad prioritāte ir tie kolektīvi, kuri dodas uz Dziesmu svētkiem, bet nākamā gada budžetā viņa solīja naudu paredzēt, piebilstot, ka varbūt jau šogad to varēs budžetā atrast, ja tā ietaupītos citā izdevumu daļā.

Kāpēc Gāčām iedota tik liela nauda? Kad un kā tā nāks atpakaļ cilvēkiem? Vai tas būs privāts objekts, un vai tiks iekasēta ieejas maksa? Deputāts Aivars Sokolovskis skaidroja, ka nodibinājums Muzikālās izglītības fonds „Spanga” uzrakstījis projektu Eiropas finansētajai lauku attīstības programmai, bet vajadzīgs pašvaldības līdzfinansējums. „Tā kā projekts tiek īstenots mūsu novadā un popularizē suitu vērtības, naudu piešķīrām, un tie ir tikai 10% no visas summas,” viņš teica. Balsojumā deputātu domas dalījušās, bet vairākums bija par. Tur tiks izlikta kultūrvēsturiska kolekcija, ko savākusi privātpersona. Izstāžu zālē ieejas maksa neesot paredzēta. Lidija Jansone, kura šo projektu ievieš, pati vadīs ekskursijas. Piecus gadus kolekciju bez maksas varēs apskatīt katrs.


LABĀK, LAI PAŅEM CITI

Iedzīvotāji gribēja zināt, cik izmaksājis gaismas objekts Suitu sakta. D.Kalniņa atbildēja, ka no budžeta nekas nav piešķirts, jo nauda iegūta no ziedojumiem un projekta. D.Zvejniece vienalga uzskatīja, ka tā iztērēta nelietderīgi, – labāk to būtu paņēmuši citi. Tāpat tika pārmests, ka 400 eiro piešķirti puķu dobei Suitu sakta. Ieteikts labāk to izlietot tukšo dzīvokļu remontam. Iedzīvotāji nav apmierināti, ka jaunajiem speciālistiem trūkst dzīvokļu. Skolā vajadzīgs direktors un skolotāji, bet nav, ko piedāvāt.

„Nekad nevarēsim izlemt pa prātam pilnīgi visiem,” teica D.Kalniņa un uzsvēra, ka daudziem nav vienalga, cik sakoptā vidē viņi dzīvo. Turklāt remonts, pat vienkāršākais, maksā krietni vairāk. Daudzi dzīvokļi Alsungā stāv tukši, jo īpašnieki dzīvo citur. Pašvaldība vairākiem mājokļiem noteikusi jaunajiem speciālistiem izīrējama dzīvokļa statusu.


AICINA SŪDZĒTIES DOMĒ

Atkal bija jautājums par smaku no zivju miltu rūpnīcas. Sevišķi neapmierināti esot Maija ielas iedzīvotāji. Deputāts Ainars Macpans aicināja droši zvanīt domei, izteikt pretenzijas. Pašvaldība sazināsies ar rūpnīcas vadību. Viņš piebilda, ka zivju cehā esot divas vakances.

Lielu pasākumu laikā neciešama smaka nākot arī no tualetes centrā. D.Kalniņa teica, ka par to jau domāts: cilvēkiem, kuri rūpējas par tīrību, būs jādežurē visu dienu. „Ir apsvērta jaunas tualetes iegāde, bet tā maksātu 6000 eiro. Šī nauda tiešām vairāk vajadzīga citām lietām, bet problēma nav atlikta malā,” teica D.Kalniņa.

Vēl domei tika pārmests, ka tā nepalīdz cilvēkiem, kuriem ienākumi tikai nedaudz pārsniedz trūcīgā vai maznodrošinātā statusu. A.Macpans atbildēja: „Mēs labprāt šiem cilvēkiem palīdzētu, bet pirmie, kuri mūs noēdīs, būs paši alsundznieki ar savu nenovīdību.” Vēl jautāts, vai pašvaldībā uzskaitīti represētie. D.Kalniņas atbilde: šādas uzskaites neesot.

Priekšsēde arī atgādināja, ka dome meklē sociālo darbinieku, un mudināja visus iedzīvotājus izplatīt ziņu, ka skolā vajadzīgs jauns direktors. Lai gan konkurss izsludināts, pagaidām uz šo amatu neviens neesot pieteicies.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: