Aizvērt

Darba devējiem daudz ieteikumu e-veselībai

2018. gada 13. jūnijā, 04:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Darba devējiem daudz ieteikumu e-veselībai
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Kurzemes padomes sēdē uzņēmējs Kaspars Bergmanis (no kreisās) izteica arī citu klātesošo viedokli: darbinieki bieži vien slimības lapas izmantojot ļaunprātīgi.
Foto: Lāsma Reimane
Tikko darbinieks atver darba nespējas lapu, uzņēmējam tas būtu jāzina uzreiz. Pašlaik viņš par to uzzina tad, kad lapa tiek noslēgta, un tas rada problēmas.
Tā Kuldīgā, tiekoties ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvjiem, atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Kurzemes padomes dalībnieki. NVD Kurzemes nodaļas vadītāja Dzintra Eglīte un Latgales nodaļas vadītājs Jānis Pitrāns bija uzaicināti pastāstīt par jaunumiem e-veselības ieviešanā.


DRĪZ BŪS ARĪ E-NOSŪTĪJUMI

J.Pitrāns aicināja uzņēmējus atbalstīt valsts finansēto vēža skrīninga programmu, stāstīja par Eiropas veselības apdrošināšanas kartēm (EVAK), par informatīvajiem tālruņiem un citiem pakalpojumiem, bet Dz.Eglīte – par e-veselības ieviešanu. Tagad elektroniski tiek izdotas darba nespējas lapas un receptes. No nākamā gada šādi būs arī nosūtījumi pie speciālistiem, bet trīs lielās slimnīcas – Stradiņa, Austrumu un Bērnu klīniskā – tikai elektroniskus nosūtījumus pieņems jau no 1. septembra.


VISAS ZIŅAS VIENUVIET

Kā lielāko jaunās kārtības ieguvumu speciāliste minēja to, ka visa informācija par pacientu atrodama vienuviet un jebkurš speciālists var redzēt, kā notikusi ārstēšana, kādas zāles izrakstītas. Jautāta par datu drošību, viņa teica: „Sistēma ir droša, bet visu laiku tiek pilnveidota. Katrs pacients savā e-veselības profilā var redzēt, kurš viņa datus apskatījis, un šaubu gadījumā ziņot Datu valsts inspekcijai.”

Vietnē www.eveseliba.gov.lv pacients var redzēt analīžu un vizuālās diagnostikas rezultātus, darba nespējas lapas un izrakstītās zāles. Uz jautājumu, vai tur atrodas tikai tās ziņas, kas ievadītas pēc sistēmas ieviešanas, Dz.Eglīte atbildēja, ka līdz 1. jūlijam visiem ģimenes ārstiem jāievada arī pamatinformācija par pacienta slimībām un iepriekšējo ārstēšanu.

E-veselībā var pārreģistrēties pie cita ģimenes ārsta, deleģēt citu personu saņemt izrakstītās zāles, pieteikties EVAK u.tml. Dz.Eglīte skaidroja, kādos gadījumos mediķi vēl izraksta papīra receptes, un uzsvēra, ka par e-recepti pacientam nav jāmaksā. Tomēr, pacientu neredzot, ārsts nevar visu laiku viņam izrakstīt receptes.


PROBLĒMAS AR SLIMĪBAS LAPĀM

Pašlaik uzzināt to, ka darbinieks paņēmis slimības lapu, darba devējs var tikai tad, ja ģimenes ārsts izsniedz izziņu, ka lapa izsniegta. VID elektroniskās deklarēšanās sistēmā ziņas parādās nākamajā dienā pēc slimības lapas noslēgšanas.

J.Pitrāns uzsvēra, ka saistībā ar slimības lapām dienestu vairāk uztrauc fakts, ka slimnieks nav to noslēdzis, tātad nav pabeidzis ārstēšanu. Bet uzņēmējiem tas, ka slimības lapa nav noslēgta, rada lielas problēmas grāmatvedībā. Uzņēmēji bija nemierā, ka ārsti darba nespējas lapas atver pēc pacienta zvana, viņu neredzot. Dz.Eglīte uzsvēra, ka tā nedrīkst būt: vai nu pacientam jāiet pie ārsta, vai mediķim jādodas pie slimnieka uz mājām.

Vai e-veselībai plānota mobilā lietotne? Uz to NVD speciālisti nevarēja atbildēt, bet sistēma vēl top, un šādi ieteikumi esot īsti vietā.

Viens no bieži uzdotajiem uzņēmēju jautājumiem: „Ko darīt, ja traucējumu dēļ elektronisko darba nespējas lapu nevar atvērt?” Dz.Eglīte atzina, ka traucējumi mēdz būt. Ģimenes ārstam lapa sistēmā jāatver piecās dienās, bet, ja pacientam vajag, ārsts iedod papīra izrakstu no pacienta kartes.

Uzņēmēji ieteica e-veselībā iekļaut ziņas par obligātajām veselības pārbaudēm un izveidot atgriezenisko saikni ar darba devēju. LTRK ieteikumi sistēmas uzlabošanai tiks apkopoti un iesniegti NVD.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: