Aizvērt

Vai pagalmi būs atvērti tūristiem?

2018. gada 25. jūnijā, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Vai pagalmi būs atvērti tūristiem?
Šo vietu Kuldīgā pilsētnieki un tūristi iecienījuši, lai pa taisno tiktu no Kalna ielas uz Rātslaukumu. Bet ar laiku te var parādīties žogs, jo "Rietumu nafta" vēlas atjaunot divas zudušās ēkas.
Foto: Andra Ālīte
Kuldīgas vecpilsēta tiek sakopta, un īpašumus te iegādājas cilvēki, kuriem ir nauda, lai tos atjaunotu, bet tas neizbēgami novedīs pie lielākas pagalmu norobežošanas. Jādomā, kā viesiem tomēr saglabāt iespēju tajos ielūkoties, – tā secināts vecpilsētas vides komisijā.
PIERASTS IET PA TAISNO

Šoreiz komisija bija kuplā sastāvā un sprieda par ēku kompleksa būvniecību Kalna ielā 14 un Pasta ielā 3. Īpašums pieder uzņēmumam Rietumu nafta, un ar laiku paredzēts atjaunot zudušās ēkas: vienu Kalna ielas malā un divas Alekšupītes krastā. Vienlaikus nolemts teritoriju apjozt ar žogu, kas pēc vecpilsētas apbūves noteikumiem būtu augsts un blīvs, Kalna ielas pusē tiktu ierīkoti lieli vārti. Komisijas priekšsēde Jana Jākobsone aicināja diskutēt, vai tas pilsētai būtu zaudējums, ja gājēji vairs nevarētu mērot taisno ceļu no Rātslaukuma uz Kalna ielu un skats uz pagalmu būtu ciet. Pašlaik tiek nojauktas garāžas, kas uzceltas padomju laikā. Komisijas vadītāja mudināja klātesošos vērtēt ne tikai konkrēto vietu, bet domāt par vecpilsētas attīstību šajā kontekstā.


ĀRZEMĒS DAŽĀDA PIEREDZE

Iedzīvotāji un tūristi šo vietu iecienījuši, lai no Kalna ielas cauri pagalmam pāri Alekšupītes tiltiņam tiktu uz viesnīcas Metropole pagalmu un Rātslaukumu. Žogs iecerēts pa zemes gabala robežu, un tas būs tiltam priekšā, bet žogu varēs apiet.

Komisija bija vienisprātis, ka gājējiem jāatstāj iespēja tur iet, tikai jautājums – vai tas tiktu darīts pa iežogoto teritoriju un būtu iespējams tad, kad vārti vaļā, vai arī īpašniekam varētu lūgt žogu celt tā, lai gājējiem paliek iespēja to apiet. Skolas ielā 3 iebraukšanu pagalmā nāktos organizēt no Skolas ielas puses.

Deputāte Sigita Vaivade uzskata, ka vajadzētu atstāt iespēju pagalmos ieskatīties, jo iebraucējiem tie ir interesanti. Kuldīgas restaurācijas centra vadītāja Ilze Zariņa sacīja, ka Itālijas un Francijas vecpilsētās pagalms no ielas bieži vien nav redzams – tikai ēkas fasāde, logi ar slēģiem un apaudzis žogs. Savukārt J.Jākobsone atcerējās Somijā, Raumā, redzēto, kur pagalmus norobežo žogs, bet vārti ir vaļā, un aiz tiem var ieskatīties.


GAR ALEKŠUPĪTI ŽOGU NEBŪS

Ēku īpašniekiem cilvēku plūsma cauri pagalmam sagādā neērtības, jo neizbēgami paliek atkritumi un tas apgrūtina sakopšanu, piebilda Kuldīgas komunālo pakalpojumu vadītājs Pēteris Gobzemis.

J.Jākobsone atgādināja, ka reiz bijusi doma par publisko pagalmu koncepciju, bet pēc iedzīvotāju lūguma pašvaldība no tās atteikusies. Tomēr visi bija vienisprātis, ka vajadzētu atrast veidu, kā īpašniekus mudināt ļaut cilvēkiem pagalmos ieskatīties. Komisija nolēma, ka gar Alekšupīti gan žogus celt nevarēs. Tas attieksies ne tikai uz iepriekš minēto īpašumu, bet uz visu vecpilsētu.
Komentāri
Dina
2018. gada 25. jūnijā, 16:54
Kalna ielas 14 nams ir manas bērnības māja un sēta. Atceros, ka tajā laikā sēta bija ierobežota ar žogu, bet bija vārtiņi pretī tagadējās augstskolas ēkai un lieli vārti augšpusē, pirms pašas mājas Kalna iela 14. Sētā bija tā saucamais vāgūzis, kurā bija iedalītas vietas malkai un arī ielas galā kūtiņa, kur varēja turēt sivēnus un trušus. Jauki! Mums bērniem bija ko darīt, jo visa sētas apsaimniekošana notika pēc nedēļas grafika, ko strikti ievēroja visu sešu dzīvokļu īrnieki. Sēta bija caurstaigājama, bet ne visiem īrniekiem tas patika, jo tik tiešām palika kādi nomesti papīri. Sēta tika turēta tīra un sakopta, kur taciņas, starp apstādījumiem, katru nedēļu pēc kārtas slaucīja katrs dzīvokļa īrnieks. Bija arī nelieli dārziņi, caurstaigājamā celiņa pusē, kur audzēja ziedus un kādu dārzeni.
Pievieno jaunu komentāru: