Aizvērt

Atstāt ziņu nākamajām paaudzēm

2018. gada 27. jūlijā, 00:00
Raksta autors: Justīne Smilga
Atstāt ziņu nākamajām paaudzēm
Raņķu pagasta "Kuncu" mantinieks Laimonis Kops Zemessardzes Kurzemes brigādes komandierim Andrim Riekstam rāda, kur Skrundas lokatora vietā varētu atrasties memoriāls padomju režīmā cietušajiem.
Foto: Anna Bivbāne
„Bijušo Skrundas lokatora teritoriju gribu padarīt par tādu vietu, kurā redzama vēsture,” tā saka Laimonis Kops, būvinženieris, tehnisko zinātņu doktors, Raņķu pagasta "Kuncu" māju un zemes mantinieks.
Uz Kuncu zemes atradās 1995. gada 4. maijā vēl nepabeigtais Skrundas lokators, kas tika uzspridzināts. Atbrīvojoties no Padomju armijas mantojuma, šim notikumam tika piedēvēta simboliska nozīme.

„Man vienmēr vajadzējis vairāk nekā citiem. Ja visiem tā būs, Latvijā dzīvosim labi,” smaida L.Kops. Viņš atminas, ka jau 1991. gadā izteicis vēlmi okupācijas laikā represētajiem šeit izveidot memoriālu. L.Kops uzskatījis, ka Latvijas interesēs jāizmanto arī visi būvmateriāli, kas te atradās. Kad Padomju armija Skrundas lokatora teritoriju atstāja, tur, uz L.Kopa zemes, palikušas 18–20 tonnas melnā metāla, ap sešām tonnām krāsainā metāla, 110 x 100 metru alumīnija plātnes. Toreiz viņš valstiskā līmenī neesot saklausīts, materiāli izzagti, bet ideja par piemiņas vietu noklusināta.

Tagad L.Kops vēlas sabiedrības atbalstu, lai te ierīkotu memoriālu pēdējai padomju okupācijas vietai Baltijā: „Mūsu dzimtā sēta ir un, cerams, arī būs pēdējais okupantu armijas bastions Baltijā. Lai šī vieta kļūst par Krusta kalnu visām Baltijas tautām!” Par memoriāla māksliniecisko pusi kungs runājis ar Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējiem, ticies ar Zemessardzes Kurzemes brigādes komandieri Andri Riekstu, jo līdzās Mežainē saimnieko zemessargi. Viņš gatavs uzrunāt arī Aizsardzības ministriju, tomēr saprot, ka ideja neīstenosies gan bez emocionālas, gan finansiālas palīdzības no citiem. „Saprotu, ka jādibina fonds, biedrība, jāpulcina aktīvisti. Es jau esmu vecs, tādēļ visus grožus labprāt atdotu darbīga, ieinteresēta cilvēka rokās.” Idejas atbalstītāji L.Kopu var sazvanīt pa tālr. 29473932.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: