Aizvērt

„Gailene ir laba, bet "borviks" garšīgākas”

2018. gada 20. augustā, 08:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
„Gailene ir laba, bet "borviks" garšīgākas”
Vienpadsmitgadīgais ēdolnieks Roberts Upenieks pirmās gailenes garāmbraucējiem Ēdoles centrā piedāvājis par 4 eiro litrā. Viņš teic, ka dzīvojot netālu, bet sēnes pats lasot viņam zināmās vietās. „Ja tu neesi no Ēdoles, tad tev nav sēņu,” zēns nopietni apgalvo, atbildot uz ziņkārīgo garāmbraucēju jautājumiem.
Foto: Aivars Vētrājs
Lai gan Kuldīgas tirgus ir aizvien pilnāks ar gailenēm, sēņotāji un tirgotāji atzīst, ka pērnais gads bijis labāks.
Pašas pirmās gailenītes pircēji ņēma arī par pieciem eiro litrā, bet kādas divas pēdējās nedēļas cena zemāk par diviem eiro nekrīt. Kurzemnieka uzrunātie atzīst: ja salasa pa litriņam, nodot uzpircējiem nav vērts. Tur par kilogramu maksājot 2,50 eiro, turklāt ļoti pētot, cik sēne kvalitatīva un vai nav par slapju.

„Pēc lielā sausuma var teikt, ka sēņu laikam gals ir vaļā. Gailenes lasa mana sieva, es – tikai baravikas Maņģenē. Gailenes man negaršo, tikai zupā ar kausēto sieru. Baravikas – jā! Gan marinētas, gan kaltētas, gan pulverī samaltas,” atzīst kurmālnieks Andris Sproģis. Šogad baraviku vēl esot maz. „Pirmās gailenes nāca ārā brūnas, sadegušas. Tas no karstuma. Neteikšu, ka labo sēņu būtu daudz, vismaz manā mežā nav, bet citi saka, gaileņu esot, ka lūst,” papildina kundze Andra.

Kuldīdzniece Inta teic, ka agrās gailenes nodega, tagad nāk vēlās, bet to arī esot salīdzinoši maz. To, kas paliek pāri, pārdod tirgū, tā izdevīgāk, nekā ar pieciem sešiem litriem iet pie uzpircējiem. „Gailenes mūsu ģimenē ēd visi – taisām mērcē. Ziemai gan negatavojam, negaršo.”

„Kad pastaigā pa mitrākām vietām, gailenes ir. Man jau tās ļoti garšo, kad sacep ar sīpoliem un gaļiņu, vēl pārlej saldo krējumu. Ziemai sacep ar cūku taukiem. Man ļoti garšo, bet boroviks garšo vēl labāk,” smejas kuldīdzniece Ausma Zeidaka. Viņa apmierināta, ka gaileņu cena vēl turas un pircēju netrūkst. Pārdevusi arī pašas pirmās gailenes par pieciem eiro litrā. Kuros mežos tās var salasīt, esot noslēpums.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: