Aizvērt

Ir dārzos, un pērk arī tirgū

2018. gada 27. augustā, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Ir dārzos, un pērk arī tirgū
„Pareizi kopjot, ābeļdārzā laba raža ir ik gadu, ne sausums, ne karstums nevar skādi nodarīt,” teic dārzkopis Staņislavs Zolners.
Foto: Aivars Vētrājs
Šogad mūspuses ābeļdārzos vērojama bagātīga raža, lai gan sausums un karstums apdraudēja arī augļu kokus.
Staņislavs Zolners Mežvaldē audzē tradicionālās augļu un ogu kultūras: zemenes, ķiršus, plūmes, bumbierus, ābolus. Lielākā daļa produkcijas aiziet Kuldīgas tirgū, kā arī pašpatēriņam. Dārzs neesot tik liels, lai meklētu realizāciju citur, piemēram, pārstrādei sulā, kompotā, ievārījumos. Āboli tiek tirgoti no augusta līdz pat martam. Mēdz teikt, ka ābeles ražo ik pārgadu, bet Staņislava dārzā āboli ir katru vasaru. Dārzkopis uzsver, ka galvenais ir rūpīga un pareiza kopšana. Maijā vēl pirms pirmās zāles pļaušanas kociņu saknes tika salaistītas, pēc tam pļāvums aplikts tām apkārt. Tādējādi ābeles necieta no sausuma. Savukārt ziemā tāda mulča pasargās no sala. Nav arī vajadzīgi minerālmēsli, jo siens satrūd. Šovasar bija jācīnās arī ar lapsenēm un citiem kukaiņiem, to ķeršanai izmantojot tukšas plastmasas pudeles. Lielā raža lieca zarus līdz zemei, tie bija jāatstutē, lai nelūst un neizkustina sakņu sistēmu. S.Zolners ābelēm (arī citiem augļkokiem) uz viena stumbra sapotējis vairākas šķirnes. Tāpēc āboli ir ik gadu – viena šķirne atpūšas, cita ražo.

„Daudzos dārzos ābolu ir daudz, bet arī tirgū labi pērk,” teic mežvaldnieks. „Cilvēki prasa jaunas šķirnes, kvalitatīvus ābolus, kādi pašiem nesanāk. Kad piedāvāju veco cukuriņu, teic, ka garšīgi jau tie ir, bet pierasti. Gribot nogaršot ko nebijušu. Jaunās šķirnes arī smukākas izskatās – āboli lieli, sarkaniem vaigiem, sulīgi. Pareizi kopjot, daudz augļu ir jau trešajā gadā. Nav sausi un bezgaršīgi kā tie, ko saved no Polijas.”
Komentāri
ibio
2018. gada 28. augustā, 20:40
pilingi piekritu,polu aboliem nav ne vainas, lai neteiktu ka tie pat ir garsigaki par vietejiem!!!Kartejais dirsiens lai tik uzpustu cenu vietejiem aboliem, jo redz tie ir EKO vietejie, tas nekas ka kimijas vairak ka polu abolos :D
Nu jā!
2018. gada 28. augustā, 00:12
Polijā CITA saule un CITI fotosintēzes procesi, un tāpēc augļi izaug sausi un bezgaršīgi. Un tas nekas, ka Polija tepat vien blakus atrodas, Dievs to neieredz kā Latviju, un tāpēc tās ražu sabojā. Zolners ēd Polijas ābolus un ļoti labi zin salīdzināt.
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi