Aizvērt

„Viltus ziņas radīja bez sirdsapziņas pārmetumiem”

2018. gada 29. augustā, 03:00
Raksta autors: lāsma Reimane
„Viltus ziņas radīja bez sirdsapziņas pārmetumiem”
Centra "Re:Baltica" infografika
Pagājušonedēļ Valsts policija aizturējusi un tiesa apcietinājusi kādreizējo kuldīdznieku Niku Endziņu, kurš organizējis nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu.
Jūlijā kibernoziegumu apkarošanas nodaļa pēc vairāku uzņēmēju un valsts iestāžu iesniegumiem sāka kriminālprocesu par to, ka internetā tiek izplatītas ar drošības apdraudējumu saistītas ziņas, kas raisījušas rezonansi un sabiedrības neizpratni par likumību.

N.Endziņš mācījies Z.A.Meierovica Kabiles pamatskolā, un skolotāji atceras, ka tolaik viņam bijuši vairāki iekšējās kārtības pārkāpumi. Nepilnu mēnesi puisis mācījies Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā par automehāniķi. Direktore Dace Cine saka: „Viņš neiekļāvās nekādos mācību disciplīnas rāmjos. Atskaitījām par neattaisnotiem kavējumiem un kārtības noteikumu pārkāpumiem.” N.Endziņš ar repera pseidonīmu Neids darbojies arī kā mūziķis: rakstījis dziesmas, radījis videoklipus.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica redaktore Inga Spriņģe skaidro: „Latvijā ir trīs viltus ziņu tīkli. Viens no autoriem ir Raivis Raspopovs – viltu ziņu tēvs. Viņa lapas pašlaik nedarbojas. Viņa māceklis ir Niks Endziņš, kurš šobrīd arestēts, savukārt Endziņam ir savs māceklis – nepilngadīgais Artūrs V. Šie puiši viltus ziņas radīja bez sirdsapziņas pārmetumiem: rakstīja, ka ceļā uz Liepāju apgāzies autobuss un bojā gājuši desmitiem bērnu, ka Latvijā nokritusi lidmašīna, sabrucis lielveikals. Mērķis bija pelnīt naudu: ja šādu ziņu ieliek feisbukā, tad cilvēki uz to reaģē – uzklikšķina – un nonāk interneta mājaslapā. Katrs klikšķis šiem puišiem nesa naudu. Viņi to pelna no automatizētajām reklāmām: jo vairāk lapai apmeklējumu, jo vairāk reklāmu Google tur automātiski izvieto. Bija atraduši veidu, kā pelnīt naudu, un viņiem nebija nekādu problēmu, ka viņi to dara melojot.

Valsts policijas darbu vērtēju ļoti labi, jo tas liks apdomāties arī citiem tādiem naudas kārotājiem. Domāju, ka policijai nevajadzētu būt bargai attiecībā uz sodu, jo puiši ir jauni. Nedomāju, ka jāpiespriež milzīgs cietumsods, taču sabiedriskie darbi būtu ļoti noderīgi – tie liks padomāt, ko ir izdarījuši.

Apkarot viltus ziņas ir grūti. Šie puiši uztaisīja, piemēram, viltus ziņu lapu Redzams.lv. Ja nosaukumam galā ir lv, tad tā ir reģistrēta Latvijā un mūsu policija attiecīgajam servera turētājam var likt to aizvērt, bet puiši lapu pārreģistrēja par Redzams.net, un tā ir jau ārpus Latvijas. Tad policijai grūtāk panākt, lai šādu lapu aizver. Tagad jau starptautiskā līmenī tiek runāts, kā ar to varētu cīnīties. Turklāt likumā nekur nav īsti skaidri teikts, ka nedrīkst publicēt melus. Tāpēc arī šajā gadījumā puiši apsūdzēti par sabiedriskā miera vai kārtības traucēšanu, jo, publicējot šādas ziņas, viņi cilvēkos rada paniku.”Pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica izveidojis mājaslapu un feisbuka lapu melno sarakstu, kurā tās dalītas trīs grupās:
  • viltus ziņas – portāli, kas izplata pilnīgu dezinformāciju – citu par citu šausminošākus izdomājumus;
  • klikšķu lapas – pēc satura visai nevainīgi portāli, taču par nopietniem šos avotus nevar uzskatīt. Tēmu loks plašs: no veselības brīnumlīdzekļiem līdz slavenību dzīvei, automašīnām un politiķu nejēdzībām. Mērķis tāds pats – vākt klikšķus, lai pelnītu;
  • lapas ar politisku ievirzi – starp jokiem, dabasskatiem, sportu, mīļdzīvniekiem un pāru attiecībām nonāk arī politisks saturs.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: