Aizvērt

Uztraucas par zemes atsavināšanu

2018. gada 31. augustā, 02:00
Raksta autors: Anna Bivbāne
Uztraucas par zemes atsavināšanu
Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis skaidro, ka poligona paplašināšana nozīmē arī darba vietas iedzīvotājiem.
Foto: Anna Bivbāne
„Tādas iespējas trenēties pilsētvidē, kā tas ir poligonā "Mežaine", citur Eiropā nav,” sacīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš 27. augustā ar Skrundas pašvaldību un iedzīvotājiem pārrunāja poligona attīstību, taču vietējie satraukti par zemes apsaimniekošanas iespējām un pēkšņu to atsavināšanu.
DROŠĪBAS STIPRINĀŠANAI

Poligons piemērots treniņiem pilsētvidē, tāpēc Nacionālie bruņotie spēki tur regulāri rīko mācības. Galvenokārt to izmanto Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes bataljoni un sabiedroto valstu karavīri. Aizsardzības ministrija vēlas poligonu paplašināt rietumu virzienā, lai mācībās būtu plašākas kaujas iespējas, tāpēc sāktas sarunas ar zemju īpašniekiem.

Kurzemes brigādes komandieris Andris Rieksts skaidroja, ka vajadzīga apkārtējā zeme, lai var izpildīt manevrus un vienības trenēt mežā, jāveido atklātā tipa šautuve. Poligona paplašināšana ir daļa no rīcības plāna Zemessardzes stiprināšanai. Teritorijas iespējamais lielums plānots 1466 ha, no kuriem 860 ha pieder valstij, 1,5 ha – Skrundas novada pašvaldībai, 603 ha – fiziskām un juridiskām personām. Poligonam plānota 25 m aizsargjosla.


VAIRĀKUMS IR PRET

Iedzīvotāji jautāja, vai zeme tiks atņemta piespiedu kārtā, kāda būs pārpirkšanas cena, vai iespējama zemes maiņa, kāda būs poligona noslogotība pēc pieciem vai desmit gadiem, vai mednieki varēs platības izmantot, kamēr mācības nenotiek, kā poligona paplašināšana ietekmēs tuvāko māju iemītniekus.

R.Bergmanis atbildēja, ka par īpašnieku interesēm varot iestāties, bet, ja Ministru kabinets uzskatīs, ka īpašumi vajadzīgi, tāds lēmums tiks pieņemts: „Neko nevaru solīt, jo ministri var pieņemt politisku lēmumu, ja valstij to vajag. Tāpēc tagad ir diskusija par dažādiem rīcības veidiem, kurus ar īpašniekiem varam pārrunāt.”

Ministrijas pārstāve Sanita Vaivode informēja, ka Latvijas Valsts meži ir gatavi Aizsardzības ministrijai savas teritorijas nodot, bet ar privātīpašniekiem tiks runāts, zeme tiks novērtēta. Nomas variants netiek izskatīts, taču īpašumu varēs mainīt pret valstij piederošu. Lēmums par atsavināšanu tiekot balstīts uz sadarbību. Ar sertificēta vērtētāja palīdzību tiks noteikta atlīdzība par īpašumiem, tajā būšot iekļauti zaudējumi, un tos var iesniegt īpašnieks pats vai vērtētājs.


SOLA, KA IENĀKS DZĪVĪBA

Ministrs skaidroja, ka līdz ar pārmaiņām poligonā notiks attīstība arī bruņotajos spēkos, jo, darbojoties kopā, nākotnē varēs radīt darba vietas iedzīvotājiem, tāpēc ar zemes īpašniekiem jāvienojas par abpusēji izdevīgiem noteikumiem: „Arī mūsu sabiedrotie augsti novērtējuši iespēju trenēties pilsētvidē. Citas pašvaldības mūs pie sevis aicina. Piemēram, Lūznavā atvērām bāzi līdzīgi kā bruņoto spēku vienībai Ādažos, tur ienāks simtiem cilvēku ar ģimenēm, bērniem, tas nozīmē nodokļus, bērnudārzus, skolas. Ienākot vienībai, ienāk arī dzīvība. Jebkurai medaļai ir divas puses. Cilvēki neapzinās, cik daudz militārās bāzes var investēt tajās vietās, kurās ieiet. Poligons Mežaine nebūs noslogots tik ļoti, cik Ādažu poligons. Vienmēr būs jāpieņem sāpīgi un nepateicīgi lēmumi.” Janvārī īpašumu Mežaine pašvaldība nodeva Aizsardzības ministrijai, lai to lietderīgi izmantotu valsts aizsardzībai. Skrundas novada domes priekšsēde Loreta Robežniece uzskata, ka šī ir iespēja novadā ne tikai radīt darba vietas, bet arī izmantot īpašumu, kas 20 gadus stāvējis nevienam nevajadzīgs: „Emocionāli ir grūti, bet šī ir pirmā saruna par poligona attīstību.”

Saziņa ar zemes īpašniekiem turpināšoties, lai Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs var sākt sarunas par sadarbību.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi