Aizvērt

Lopi ieklīst pie kaimiņa

2018. gada 3. septembrī, 06:00
Raksta autors: Anna Bivbāne
Lopi ieklīst pie kaimiņa
Foto: Anna Bivbāne
Skrundas pagasta "Dižrozniekos" vairākas dienas pa īpašumu klejo sveši mājlopi.
Kaimiņam piederot īpašums Mazroznieki, un tas savu zemi iznomājot apakšuzņēmējam. Tomēr dzīvnieki nodara kaitējumu Dižrozniekiem, jo noēd zāli, kas paredzēta attālam un nodošanai vēl kādam zemniekam, ar kuru slēgta sadarbība. Stāsta cietušais cilvēks un sūdzības ierosinātājs: „Šogad zāle ir tāda, kāda ir, un lopi te vēl to noēd, tāpēc zvanīju zemniekam un teicu: „Atvainojiet, sadarbība vairs neiznāks.” Cerēju uz attālu, bet govis visu noganījušas. Paldies Dievam, lopiem zāle un ūdens ir – var ēst un dzert, citādi bez pieskatīšanas tie klīst pa manu īpašumu. Esmu skaitījis, ka kopā klejo padsmit govis, teliņi un daži zirgi. Zirgus vairs neesmu manījis.”

Cietušais vairākas reizes runājis ar lopu īpašnieku, un tas atbildējis, ka saplīsis aploks, bet tas tiekot labots. „Viņš man teica, ka nestrādā lopu gans. Teicu, ka man ir gans meža zvēriem, – varbūt varu kādus padomus dot, bet tā arī ne pie kā nenonācām. Par aploka stāvokli man nav ziņu. Bet klaji tiek pārkāptas īpašuma robežas – manā zemē cits izvērš komercdarbību, jo ir iespaids, ka lopi speciāli tiek laisti ārā, lai nobarotu manos īpašumos.” Cietušais rakstījis iesniegumus Valsts policijai, kā arī ziņojis Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).


PROBLĒMA ZINĀMA

Zemes īpašnieks Ilmārs Birzītis, kurš savus Mazrozniekus iznomā mājlopu īpašniekam, stāsta, ka dzīvnieki pieder jaunam saimniekam un viņš cīnoties, kā vien var. „Varbūt tie kaut kad ir izgājuši ārā, bet, tā kā īpašnieks te nedzīvo, viņš atbrauc rītos un vakaros. Pa dienu strādā citur, lai būtu vēl kāda naudiņa.”

Lopu īpašnieks Mārtiņš skaidro, ka nožogojums esot, bet dzīvnieki pa kādu spraugu izlien ārā. „Kaimiņš par problēmu ir informējis, un es to risinu, to viņam arī esmu teicis. Man ir ļoti liela platība, tāpēc mēģinu to apskatīt un saprast, kur sprauga, pa kuru lopi tiek ārā. Pa dienām strādāju citur, bet tik, cik vakaros ir spēka, braucu un taisu. Katru vakaru pārbaudu, kā tur viss notiek.” Mārtiņš min, ka lopiem ir, ko ēst, tāpēc diez vai nodarījums kaimiņam ir liels. „Diez vai lopi tur visu noēduši. Dažreiz meža dzīvnieki kaitē vairāk nekā mani lopi, kad pāriet pļavu. Lopi apkārt neklīst un vakarā atnāk atpakaļ. Viņi tikai pāriet pāri kaimiņa zemei.”


PĀRSŪTA PVD

Valsts policijas Kuldīgas iecirkņa priekšnieks Normunds Aleckis skaidroja, ka iesniegumi un sūdzības pēc piekritības ir pārsūtītas PVD. „Esam uz zvaniem reaģējuši, dienā bijuši pat vairāki. Visu esam pārsūtījuši veterinārajam dienestam, jo tā ir viņu kompetence. Informāciju pārbaudījām, bet nevaram sniegt nekādas ziņas, ko esam noskaidrojuši un kādi ir iemesli. Ja sākta lietvedība, materiāli nav publiskojami, kamēr nav gala lēmuma.”


PA SVEŠU ZEMI NAV JĀSTAIGĀ

„Ir sākta administratīvo pārkāpumu lietvedība. Ja fakti apstiprināsies, var tikt noteikts sods,” stāsta PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece. „Pirmreizējā pārbaudē esam bijuši, un izskatās, ka lopi neklīst, jo apstākļi ir tādi, lai neklīstu. Bet grūti pateikt. Kāpēc tas tomēr notiek, vēl nav noskaidrots – tas jāprasa īpašniekam. Bet klīst pa svešiem īpašumiem tie nedrīkstētu nekādu apstākļu dēļ.”

G.Kapeniece min, ka šāds gadījums nav pirmais: „Šogad vasara tāda, ka trūkst zaļās zāles un daudzviet saimnieki jau izbaro ziemas krājumus. Šur tur saimniecībās lopi paklīst pa svešiem laukiem. No labturības viedokļa lopam tas ir labi, ka tas aiziet uz kaimiņa dārzu, tikai kaimiņam nav labi, jo svešiem dzīvniekiem nevajadzētu klīst pa citu īpašumiem.”

Vai dzīvniekus var atņemt, ja tie netiek pieskatīti? G.Kapeniece atbild, ka tā uzreiz nenotiek. Vispirms situācija jāpārbauda. „Ja lopi klīst, jo acīmredzami ir izbadējušies, var sākt domāt, ka saimniekam tie būtu jāatņem. Viņam tiek dots termiņš laboties un to novērst. Ja tas atkārtojas un redzams, ka lopi ir novājināti, ka saimnieks par tiem nerūpējas, tad tā ir cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem. Arī tad par administratīvu pārkāpumu var noteikt gan naudas sodu, gan dzīvnieku konfiskāciju. Pagaidām jāskatās, kā viss notiks tālāk.”
Komentāri
Pūce
2018. gada 3. septembrī, 17:35
Tas vēl sīkums, salīdzinot ar Manģeni, kur vienam pustrakajam jau daudzus gadus (kopš deviņdesmitajiem gadiem stabili) ir tāda stratēģija - lopiem barību negādāt, bet tā vietā visu gadu laist klīst savā vaļā pa puspagastu.
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi