Aizvērt

Skolotājiem – par latvietību un radošumu

2018. gada 7. septembrī, 00:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Skolotājiem – par latvietību un radošumu
„Tāds skaists latviešu vārds – izglītība. Jūsu uzdevums ir darīt cilvēku glītāku – zināšanās un dvēselē,” konferencē Kuldīgas novada skolotājiem atgādināja Dziesmu svētku virsdiriģents Ints Teterovskis.
Foto: Aivars Vētrājs
Kuldīgas novada pedagogu 10. konference aizvadīta Latvijas simtgades un Dziesmu svētku gaisotnē, par latvietību un radošumu bija aicināti runāt īpašie viesi – koru virsdiriģents Ints Teterovskis un programmas "Latvijas skolas soma" vadītāja Aija Tūna. Savukārt novada kultūras un izglītības pārstāvji stāstīja par vietējiem jaunumiem.
„Latvietība, latviskā kultūra, izglītība un valstiskums ir dzimis no radošiem cilvēkiem,” teica I.Teterovskis. „Tāpēc mums ir tāda unikāla tradīcija – Dziesmu svētki, kuru esam spējuši saglabāt cauri visiem laikiem un kaut ko no tiem izmantojam arī ikdienā. Kas tad ir koris? Tie ir dažādi cilvēki ar atšķirīgu profesiju un raksturu. Kolektīvs ar vairākām balsīm. Tās jāprot izcili pārvaldīt, lai skanētu labi. Tad kopā nonākam pie rezultāta un rodas tas milzīgais spēks, kāds ir Dziesmu svētkos. Būtu jauki, ja visa Latvijas sabiedrība būtu kā viens liels koris, kad savu ego var nolikt sānis, ar savu balsi otru nepārspēt, bet gan ieklausīties pārējos.”

Vēl diriģents norādīja, cik svarīga tādai mazai tautai ir valoda. Braucot uz Kuldīgu, viņš ceļā sastapis militāro vienību un iedomājies: valsts aizsardzībai tiek atvēlēti 2% no iekšzemes kopprodukta, bet cik procentu atvēlēts latvietības nosargāšanai? „Kas tad mūsu valodu uztur tīru ikdienā, māca to pareizi lietot? Saskare ar skolotājiem bērnam būtībā ir lielāka nekā ar vecākiem ģimenē. Skolā viņš pavada lielu daļu dienas – pārējā laikā sēž savā viedajā ierīcē. Skolotājam ir fantastiska iespēja būt noderīgam!” Arī diriģents savā ziņā esot skolotājs, īpaši, ja vada jauniešu kori. Un otrādi – skolotājs ir diriģents.

Gatavojoties konferencei Skola 2030, kuras dalībniekiem lūgts stāstīt par mūziku, I.Teterovskis ieskatījies pasaules ekonomikas forumā. Tur turīgākie cilvēki uzsvēruši mūzikas un mākslas, nevis naudas nozīmi. Jo kultūra ir radoša, nevis patērējoša: „Kas vadīs nākotnē, kad naftas un zelta atradnes būs izsmeltas? Tās būs mūsu smadzenes, spēja radoši domāt. Cilvēki, kuri mācēs izdomāt jaunas nozares. Tāda ir skolas būtība – iemācīt redzēt un saprast.”

Stāstot par programmu Skolas soma, arī A.Tūna uzsvēra, ka jāstiprina jaunās paaudzes nacionālā identitāte, pilsonības un valstiskuma apziņa. Šī programma ir valsts simtgades dāvana bērniem un jauniešiem, kas ļauj izzināt un klātienē redzēt mūsu kultūras un dabas vērtības. „Tehnoloģijas attīstās, bet mums ir un būs vajadzīgi cilvēki, kas ar tām strādā,” tā izglītības un jauniešu speciāliste.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi