Aizvērt

Kā radīt algotu hobiju?

2018. gada 9. novembrī, 02:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
Kā radīt algotu hobiju?
Bijušais kuldīdznieks, tagad kafejnīcas "Spiikiizi" īpašnieks Āris Birze stāsta, kā savus mērķus sasniegt.
Foto: Lāsma Reimane
„Ja dari labāko, ko vari, nekad nebūsi zaudētājs,” par to pārliecināts bijušais kuldīdznieks Āris Birze, kurš jauniešu mājā dalījās pieredzē, kā aizraušanos pārvērst par atalgotu nodarbi.
ZINĀT, KO GRIBI

Āris nāk no Turlavas, mācījies Kuldīgas 2. vidusskolā, bet vidusskolu beidzis Saldū. „Kādu brīdi strādāju siltumtīklos, bet pēc tam trīs gadus Vācijā. Tieši tur radās jautājumi. Ko es gribu? Vai es to darītu, ja par to nemaksātu? Strādāju stikla rūpnīcā, un tas bija fiziski smagi. Darbs nepatika, kolēģi nepatika, un ar laiku nepatiku arī pats sev,” atzīst Ā.Birze.

„Vidusskolā mani interesēja fotografēšana un video filmēšana. Tajā laikā man pat nebija kameras un telefons arī nebija no labākajiem. Sāku stundu dienā veltīt tam, ko patiešām gribu darīt. Vietnē Youtube.com skatījos, kā to dara. Domāju: ja nu aizņemšos kameru, zināšu, ko ar to iesākt. Iedevu sev gadu, lai kaut ko iemācītos. Pēc gada sapratu, ka filmēšu, nevis fotografēšu. Pierādījās teiciens: „Dari to, kas patīk, un nauda tev sekos.” Gada laikā nopelnīju pirmos 40 eiro. Viss nenotiek ātri, īpaši, ja nav prasmes. Bet jārada rezultāts, lai to kādam parādītu, un tā var būt panākumu atslēga.”

Ā.Birze iesaka mērķus pierakstīt un palaikam atjaunot. „Rakstot jādomā, ka tiešām tos sasniegsiet. Tie domāti tikai sev – nevienam nav jārāda vai par tiem jāstāsta. Ja nezini, ko gribi, dabūsi to, kas paliek pāri. Vienā dienā cilvēkiem pieriebjas dabūt to, kas paliek pāri, un viņi sāk gribēt ko savu. Kamēr nav atbildes, ko gribam, visu laiku saņemam to, kas paliek pāri, vai iekrītam to cilvēku plānos, kuri zina, ko vēlas. Es gribu dzīvot tādā Latvijā, kurā katrs zina, ko grib sasniegt. Bet gribēt vien ir par maz – tam jākļūst par nepieciešamību. Vienalga, kurā ģimenē esi dzimis vai no kuras mājas nāc,– tas nenosaka, kur tu vari būt nākotnē.”


NĀKAMAIS: KĀPĒC?

„Jābūt motivētam pie sava mērķa strādāt,” atgādina Āris. „Daudzi mērķi nemaz nav vajadzīgi, jo bieži ietekmējamies no tā, ko redzam internetā, un domājam: „Cik forši!” Jāapzinās, kādēļ esam gatavi piecelties stundu agrāk un to darīt. Galvenais ir sev nepārmest, ja kaut kas neizdodas. Es pašlaik ar videomontāžu nenodarbojos, bet zinu cilvēkus, kuri filmē. Tagad citiem varu palīdzēt satikt pareizos cilvēkus.”


NAUDA NAV GALVENAIS

Ārim bijušas vairākas aizraušanās, ar kurām viņš pelnījis naudu: „Veidoju video, pēc tam strādāju uzņēmumā Postnos, tagad vadu kafejnīcu Spiikiizi un seminārus. Man svarīgi, lai cilvēki sāk aizdomāties un mērķus tiešām sasniedz, nevis aiziet mājās un visu aizmirst. Es nāku no laukiem, neviens no manas ģimenes nav uzņēmējs, arī es neesmu mācījies par finansēm – visu apguvu pašmācībā. Augstskolā mācījos uzņēmējdarbību, bet to nevarēju savilkt kopā ar realitāti. Savu uzņēmumu Spiikiizi atvēru ar 17 eiro bankas kontā. Tāpēc nedomājiet, ka vajadzīga liela nauda, lai ko sāktu. Svarīgi zināt, ko darīsiet, kad tā nauda uzradīsies.”


REIZ PIEŅEMS

„Tālāk jānoskaidro, kā to sasniegt, un jāapdomā, kurš var palīdzēt. Varat jautāt jebkuram, bet vērtīgas atbildes saņemsiet no tiem, kuri to jau izdarījuši.”

Pēdējais jautājums, kuru Ā.Birze liek katram sev uzdot, ir tāds: „Kas mani attur?” „Mūsos iekšā ir automātiskas atrunas. Daudzi neko neuzsāk, jo lielākā daļa sākumā atraidīs jebkuru jaunu ideju. Tā bijis ar Stīvu Džobsu, Džastinu Bīberu vai Microsoft radītājiem. Jums sākumā neticēs, jūs atraidīs un pat izsmies, iespējams, atsvešināsieties no ģimenes vai draugiem. Bet pienāks brīdis, kad jūs pieņems un tas būs pašsaprotami.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: