Aizvērt

Zviedru lādi joprojām varēs apskatīt

2019. gada 9. janvārī, 06:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Zviedru lādi joprojām varēs apskatīt
Zviedru lāde Stafenhāgena namā Kuldīgā.
Foto: Lāsma Reimane
Sabiedrībai nekas nemainīsies – Zviedrijas karaļa Kārļa XII lāde arī turpmāk būs apskatāma, tā uzņēmējs Artis Rozītis sola pēc tam, kad Stafenhāgena namu Kuldīgā, Baznīcas ielā 17, pilnībā pārņēmis savās rokās.
Durvis nebūs slēgtas, bet, kā jau muzejos, arī šeit tā nenotiks visu diennakti – vakaros tās tiks aizslēgtas, lai neieklīstu vandaļi.

Peripetijas ap namu Kurzemnieks aprakstījis vairākkārt, un tās beidzās pērnā gada nogalē, kad novada deputātu vairākums nobalsoja arī par pēdējā pašvaldības dzīvokļa atsavināšanu. Iepriekš viņi bažījās: ja nesen restaurētajā ēkā pašvaldībai nepiederēs neviens dzīvoklis, privātīpašnieks var neļaut piekļūt vēsturiskās ēkas telpai ar zviedru lādi. Iebildumi bija arī par mājas atdošanu privātās rokās pēc tam, kad restaurācijā ieguldīta Eiropas fondu nauda.

A.Rozītis Kurzemniekam sacīja, ka nams jau gadiem par 98% pieder viņam, viņš regulāri uzraudzījis, lai tūristu iecienītā vieta ir tīra, apgaismota, un nevienu brīdi nav domājis likt šķēršļus apskatei. Turklāt kopš decembra ēkai piešķirts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss ar valsts aizsardzību visiem dzīvokļiem un arī nedzīvojamajām telpām, tā īpašniekam uzliekot apgrūtinājumu kaut ko mainīt.

Deputātiem iebildes bija arī pret to, ka pašvaldības dzīvoklis vecpilsētā tiek mainīts pret tādu, kas atrodas rajonā aiz veikala Supernetto. Decembra sēdē deputāte Sigita Vaivade vaicāja, cik vecs ir dzīvokļa vērtējums – vai nevajadzētu pārvērtēt. Domes nekustamo īpašumu speciāliste Iveta Zvirbule atbildēja, ka tas noticis 2017. gada beigās un termiņa tam nav. Ja tiktu pārvērtēts mājoklis Baznīcas ielā, tad A.Rozītim būtu jāpārvērtē arī dzīvoklis Skuju ielā, ko viņš piedāvā maiņai, bet tas prasa naudu. S.Vaivade tomēr painteresējās, vai pašvaldība iegūs atbilstošu dzīvokli. Domes priekšsēde Inga Bērziņa: „Skuju ielā var iet un dzīvot. Būsim ieguvēji, dzīvošanai nederīgu telpu samainot pret derīgu.” Deputāts Aleksandrs Lange jautāja, vai juridiski neko nemaina tas, ka vairāk nekā 200 000 eiro ieguldīti fasādes restaurācijā. Juriste Inese Ozola atbildēja, ka viss, ko pašvaldība varēja izdarīt, lai restaurētās vietas būtu publiski pieejamas, esot izdarīts. Viņa uzsvēra, ka visu izdarījis arī A.Rozītis. Deputāts Agris Kimbors rosināja reiz pielikt punktu, ja jau visi uzdevumi izpildīti. Deputāti tā arī darīja. 13 balsis bija par, pret balsoja A.Lange un Mārtiņš Tjarve, bet atturējās – Kristīna Ansone.ZVIEDRU LĀDE
 • Stafenhāgena nams celts 17. gs. kā Kuldīgas birģermeistara dzīvojamā māja.
 • 1701. gadā Lielā Ziemeļu kara laikā zviedru karaspēks tā izdemolējis Kuldīgas pili, ka Zviedrijas karalis Kārlis XII, ierodoties šeit 1702. gada 17. janvārī, nav varējis pilī apmesties, tāpēc uzturējies Stafenhāgena namā.
 • No tā laika vestibilā redzama sienā iebūvēta mantu lāde, kuru karalis tur atstājis.
/No www.ekas.kuldiga.lv/NAMS BAZNĪCAS IELĀ 17

Lāsmas Reimanes foto

 • 2013. gadā Kuldīgas novada domei tajā piederēja divi dzīvokļi no pieciem, pārējie – uzņēmējam Artim Rozītim. Jūlijā dome atbalstīja pašvaldības dzīvokļu maiņu pret līdzvērtīgiem, ko piedāvāja A.Rozītis.
 • 2015. gada janvārī viens dzīvoklis samainīts pret dzīvokli Jelgavas ielā 13. Baznīcas ielas 17 dzīvokļa tirgus vērtība bija noteikta 10 300 eiro, bet neizpildītās kredītsaistības – 848,71. Jelgavas ielas dzīvokļa tirgus vērtība bija 9300 eiro.
 • 2015. gada septembrī dome apstiprināja restaurācijas nodaļas dalību Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas atbalstītā projektā Living Heritage, kurā restaurēta mājas fasāde. Kopējās izmaksas – 211 000 eiro. Priekšfinansējumam dome ņēma ilgtermiņa aizņēmumu no Valsts kases – 179 350 eiro.
 • 2017. gada novembrī finanšu komiteja lēma atkārtoti izvērtēt dzīvokļa Baznīcas ielā 17–2 maiņu, saglabāt piekļuvi koplietošanas telpām, novērtēt maiņas telpas. Baznīcas ielas dzīvoklis (42,5 m2) ir daļēji labiekārtots (ūdensvads iekšā, tualete kāpņutelpā), apkures sistēma sliktā stāvoklī, un bez kapitālā remonta tas nav lietojams.
 • 2017. gada decembrī SIA Interbaltija noteica, ka dzīvokļa vērtība ir 6400 eiro. Pēc Valsts zemes dienesta datiem, 2018. gada janvārī tā kadastrālā vērtība bija 3730 eiro.
 • Pretī A.Rozītis piedāvāja 43,3 m2 dzīvokli Skuju ielā, kura tirgus vērtība 2017. gadā bija 6000 eiro, bet kadastrālā – 3987 eiro. Arī šis ir daļēji labiekārtots (gan ūdens, gan kanalizācija iekšā), bet piemērots dzīvošanai.
 • Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 38. pants nosaka: valsts vai pašvaldības īpašumu var mainīt pret līdzvērtīgu, kas nepieciešams tās funkcijām. Maināmo īpašumu nosacītā cenas starpība nedrīkst pārsniegt 20%, un to sedz naudā. Minēto dzīvokļu cenas starpība ir zemāka par 20%.
 • 2018. gada aprīlī finanšu komiteja atbalstīja Baznīcas ielas dzīvokļa atsavināšanu, mainot pret līdzvērtīgu Skuju ielā 1–3. Jautājums atkārtoti izskatīts pēc tam, kad kultūras ministre ar rīkojumu apstiprinājusi ēkas un vēsturiskā skapja Zviedru lāde iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.
 • Pērn novembrī saņemta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vēstule, kurā pašvaldība un pārējie dzīvokļu īpašnieki informēti, ka nams Baznīcas ielā 17 iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tā neļaujot īpašniekam liegt sabiedrībai zviedru lādei piekļūt.
 • Decembrī dome nolemj dzīvokļus mainīt, nosakot, ka A.Rozītis samaksā 400 eiro starpību.
Komentāri
Zibo.lv
2019. gada 11. janvārī, 09:11
Varbūt ka dome varētu paņemt kredītu arī manas mājas remontam?
Ho,ho
2019. gada 10. janvārī, 08:28
"Brīnišķīgs" piemērs publisko un nodokļu maksātāju līdzekļu "lieliskai izmantošanai"!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi