Aizvērt

„Ja pats tic un grib”

2019. gada 21. janvārī, 04:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
„Ja pats tic un grib”
Kuldīgas novada invalīdu dienas centrā grupas uzdevums ir izveidot savu vēlmju kolāžu. Apmeklētāji pie darba ķeras apzinīgi.
Foto: Lāsma Reimane
„Priecājamies par katra mūsu klienta panākumiem,” uzsver Kuldīgas novada sociālā dienesta darbiniece Ineta Eņģele, kas strādā ar cilvēkiem, kuriem ir dažādi funkcionāli traucējumi.
AR EIROPAS ATBALSTU

Deinstitucionalizācijas projektā Kurzeme visiem jau izvērtētajiem cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem šonedēļ invalīdu dienas centrā Kuldīgā notika divas pēdējās no desmit nodarbībām. Kopš novembra ar sešiem apmeklētājiem strādāja sociālās darbinieces Inese Jaunzeme un Daiga Zemke.

I.Eņģele pastāstīja, ka izvērtēšana priekšā arī pārējiem, kuri projektā pieteikušies. Ar Eiropas Savienības atbalstu katrs pēc spējām var piedalīties līdz 50 grupu nodarbībās un radošajās darbnīcās.


INDIVIDUĀLA PIEEJA

I.Jaunzeme stāsta, ka programma veidota atbilstoši dalībnieku slimības pakāpei, lai visi var tikt līdzi. „Piemēram, ir meitenīte, kura nerunā. Lai viņa iekļautos grupas darbā, vadītājiem ļoti jāpiestrādā. Ja cilvēki varēja noturēt uzmanību, intensīvi strādājām pa divām stundām divreiz nedēļā. Kad redzējām, ka viņi ir atvērti un grib darboties, tēmas bija sarežģītākas.

Sākumā rakstījām iekšējās kārtības noteikumus, ko katrs parakstīja – kā nu kurš prot. To, ko viņi apņēmās, pateica paši. Mācīju pazīt emocijas un tās izteikt, veidot saskarsmi ar citiem. Citreiz runājām par budžeta plānošanu, dzīvokļa iekārtošanu, veidojām dienas plānu, iepirkumu sarakstu. Visas nodarbības vērstas uz izaugsmi, lai klientu kognitīvās spējas nepazeminātos, lai viņi var iekļauties sabiedrībā,” uzsver I.Jaunzeme.


JŪTAS LAIMĪGI

Pēdējā reizē dienas centra klienti no žurnāliem izgrieza attēlus, lai savus sapņus attēlotu kolāžā. Vienam tie ir ceļojumi, draudzene un sports, citam – dzīvnieciņš, balle vai saldumi, vēl kādam – akordeona spēle. I.Jaunzeme pastāstīja, ka izmantojusi jaunu metodi – emociju kārtis. Tās ir kārtis ar attēliem, kas palīdz noteikt un pētīt noskaņojumu. „Tika rosināta iztēle, prasme noteikt, kas kurš ir, kur atrodas. Runājām par to, kas traucē un nomāc, bet ko viņi vēlētos. Klienti teica, ka bijis ļoti interesanti.”

Jautāta, kādas ir visbiežākās vēlmes, I.Jaunzeme atzina: „Varu secināt, ka visi jūtas laimīgi un apmierināti. Par problēmu tiek saukts tas, ka nav dzīvesbiedra, ir satraukums pirms uzstāšanās koncertos. Šīs grupas cilvēki ir labestīgi, gaiši un talantīgi. Viens otru atbalsta, darbu uztver nopietni. Es no nodarbībām vienmēr atgriežos ar gandarījumu, jo viņi ir atvērti un ļoti uzticas.”


SPĒLĒ ARĪ TEĀTRI

Grupas dalībnieku veselības stāvoklis pārsvarā liedz strādāt. Endijs Černiševs pastāstīja, ka Rumbas pagastā, kur viņš dzīvo, visbiežāk ejot uz atpūtas centru Bukaiši: „Kad nav, ko darīt, palasu žurnālus, aizeju uz radošajām darbnīcām. Piedalos amatierteātrī: spēlējām Usmas baznīcā, braucām uz Priedaini. Mājās brīžiem strīdos ar jaunāko brāli. Nekādus lielus darbus nedaru. Saklāju gultu un iznesu atkritumus – tie mani divi darbi.” Endijs atzina, ka nodarbībās apgūto varot izmantot katru dienu. Viņa vēlējums – lai tādu būtu vēl vairāk. Esot gan gadījies, ka pēc tam māc nogurums, īpaši, ja vēl līdz mājām ceļš ar autobusu. Savu vēlmju kolāžā viņš ielīmējis asinsspiediena mērāmo aparātu – bez tā nevar iztikt nevienu dienu.


GRIB STRĀDĀT PAR FLORISTU

Arī kuldīdznieks Ingus Jēgers nodarbības slavē: „Man patika kārtis. Kad domu saprot savā galvā, to var izstāstīt otram.” Ingus lepni stāsta, ka pērn Sociālās integrācijas valsts aģentūras koledžā Jūrmalā mācījies par floristu, nobeiguma darbā iegūstot deviņas balles. Viņš labprāt apgūtajā amatā strādātu, bet apsverot iespēju mācīties par dārznieku. Vēl braucot uz Jūrmalu spēlēt basketbolu un volejbolu. „Gribu laiku pavadīt tā, lai pašam interesanti. Ļoti ceru, ka atradīšu darbu. Praksē strādāju Kuldīgā Ziedu bāzē. Tur gan darba nav, jo viņiem jau pašiem trīs darbinieki. Bet es uz dzīvi raugos pozitīvi. Ja pats tic un grib, var sasniegt visu.”
UZZIŅAI

Kuldīgas novada invalīdu dienas centrs
  • Atrodas Liepājas ielā 14.
  • To apmeklē 15–16 iedzīvotāju.
  • Nodarbības ir katru dienu: divreiz nedēļā – fiziskās, divreiz – grupām, reizi nedēļā – rokdarbi.
  • Centrā strādā Vita Treilone, Skaidrīte Šēniņa, Vitolds Staško un Jeļena Miezīte.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi