Aizvērt

Uzsver gara spēka uzvaru

2019. gada 23. janvārī, 06:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Uzsver gara spēka uzvaru
Kuldīgā sarunās pie ugunskuriem daži janvāra barikāžu aculiecinieki sprieda: tas šķiet ļoti sen, tomēr izjūtas saglabājušās. Savukārt jaunā paaudze atzina, ka par vēsturiskajiem notikumiem ir stāstīts daudz, bet vajadzētu vēl vairāk.
Foto: Daina Tāfelberga
„Barikāžu laiku daudzi atceras vai iedomājas ar romantizētu pieskaņu: ugunskuriem, tēju, zupu un maizītēm. Bet vissvarīgākā bija nenormālā atbildība par savu valsti, un tā guva virsroku,” tā mācītājs un Zemessardzes kapelāns Mārtiņš Burke-Burkevics sacīja bērnu un jauniešu centra (BJC) rīkotajā 1991. gada notikumu atcerē svētdienas vakarā pie Kuldīgas pasta.
Tur pulcējās aculiecinieki, Jaunsardzes un Zemessardzes pārstāvji, skolēni un citi kuldīdznieki. BJC organizatore Agate Ūdre pastāstīja, ka iepriekš atcere rīkota Pilsētas dārzā, bet pērn janvāra brīvības cīņu nozīmīgākajā dienā ugunskuri iedegti pie pasta, lai ar dekorācijām radītu barikāžu laika izjūtas. Šoreiz gan nebija smagās lauksaimniecības tehnikas un emocijas tika raisītas ar atmiņu stāstiem. No tiem izveidota videofilma, to varēja noskatīties autobusā, kas vienlaikus kalpoja gan kā kinozāle, gan kā šķērslis Liepājas, O.Kalpaka un Baložu ielas krustojumā. Stāstu vākšana turpinās.

M.Burke-Burkevics barikāžu laiku sasaistīja ar Pāvila vēstulē efeziešiem teikto: „Bruņojieties ar visiem Dieva ieročiem, lai jūs varētu pretī stāties velna viltībām. Jo ne pret miesu un asinīm mums jācīnās, bet pret valdībām un varām, šīs tumsības pasaules valdniekiem.” Tā arī pirms 28 gadiem moto bija Ar garaspēku pret karaspēku. Cilvēki – ticēja vai neticēja – cēla acis uz debesīm un aizlūdza baznīcās. Garaspēks deva sajūtu, ka tas ir vairogs pret Krievijas militāro mašinēriju, kas bija gatava gāzties virsū Latvijai un Lietuvai. Pretinieks to vien gaidīja, lai kāds izvilktu ieroci, un provocēja uz asiņainu rīcību. „Atceries, kas tagad ir tavs garaspēks, esi nomodā par sevi, ģimeni un vietu, kurā atrodies!” tā M.Burke-Burkevics, šodienas sabiedrību aicinot no barikāžu laika mācīties būt stipriem un dot pretsparu visām velna viltībām.

Par gara spēku un vienotību pie mikrofona runāja arī daži to dienu dalībnieki. Aleksandrs Lange atgādināja, ka Kuldīgai bija stratēģiska nozīme: jāsargā ne tikai Rīga, bet arī mūsu pasts un raidstacija. Kuldīgas rajonā vēl atradās padomju karaspēka daļas un simtiem svešu armijnieku. Novada domes priekšsēde Inga Bērziņa atgādināja, ka joprojām tiek noskaidrots, kuri bijuši barikāžu dalībnieki: ja kāds vēl nav saņēmis piemiņas zīmi, par to vajadzētu informēt pašvaldību.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi