Aizvērt

Godina aktīvākos donorus

2019. gada 4. februārī, 00:00
Raksta autors: Anna Bivbāne
Godina aktīvākos donorus
Skrundenieks Oskars Svars saņēmis apbalvojumu "Goda donors", jo asinis ziedojis vairāk nekā 100 reižu.
Foto: Anna Bivbāne
Starp pieciem Goda donoriem, kurus Valsts asinsdonoru centrs (VADC) kopā ar biedrību "Latvijas Sarkanais Krusts" apbalvoja pateicības koncertā Rīgā, ir arī skrundenieks Oskars Svars.
Šis nosaukums tiek piešķirts tiem, kuri asinis vai to komponentus mūža laikā ziedojuši vairāk nekā 70 reižu. O.Svars to darījis vairāk nekā 100 reižu. Viņš strādā uzņēmumā Latvijas Autoceļu uzturētājs un stāsta, ka kopā ar vēl trim kolēģiem dodas nodot asinis uz tām vietām, kur tas iespējams.


PAR PATEICĪBU PĀRSTEIGTS

Gadā Oskars asinis nodod četras vai piecas reizes: „Man ir otrā asinsgrupa, pozitīvs Rēzus faktors, un skaitās A+. Tā ir viena no biežākajām asinsgrupām. Vairāk grib tos, kuriem Rēzus ir negatīvs, jo tās grupas ir retākas.” Oskars juties izbrīnīts, kad saņēmis ielūgumu uz koncertu Rīgā: „Piezvanīja un prasīja, vai varēšu ierasties. Neesmu pieradis, ka izsauc publikas priekšā un liek runāt. Biju satraucies, ka izsauca pirmo, tāpēc pat neatceros, ko uz skatuves pateicu.”


ZIEDO JAU 30 GADUS

Oskars atminas pirmo reizi, kad 1988. gadā devies nodot asinis: „Kolēģi aicināja līdzi, tāpēc bija interese pamēģināt. Rindas bija ļoti garas. Tolaik varēja izvēlēties, cik grib nodot: 200, 300 vai 400 gramus. Tagad ir zināma norma. Pēc pirmās reizes viss bija kārtībā, un arī vēlāk starpgadījumi nav bijuši. Tolaik deva talonu par trīs rubļiem – varēja ēdnīcā paēst pusdienas.”

Kopš pirmās reizes Oskars glabā kartītes, kurās atzīmē asins nodošanas reizes: „Kādreiz tiem, kuri to darīja pirmoreiz, bija jāguļ. Tagad uzreiz piedāvā to darīt sēdus. Procedūra vairs neaizņem ilgu laiku – kādas desmit vai divdesmit minūtes.”


NODOD, KUR VAR

„Vienu laiku iespēja nodot asinis bija Skrundā, tagad te neviens vairs nebrauc, tāpēc paši braucam, kur varam. Kuldīgā nākamā reize būs 11. februārī, tāpēc visi droši nāciet! Jaunajiem jābūt aktīvākiem, lai varētu pārsist iepriekšējā gada rekordu.

Atminos laiku, kad asinis nodevām Kuldīgas slimnīcā. Toreiz bija vieglāk, jo iepriekšējā dienā pazvanījām, ka ieradīsimies. Bija tādas reizes, kad skolēni, kuri sasnieguši pilngadību, nāca nodot asinis tāpēc, ka skolā bija kontroldarbs. Nodod asinis, dabū zīmi – diena ir brīva un attaisnota.”


VESELĪBA SVARĪGA

„Donors, kurš ieguvis Latvijas lepnuma balvu, teica, ka pēc pirmās reizes vēl nevar saprast, kā ir ziedot asinis. Vajag vismaz četras. Ja dod, tad dod! Uzskatu, ka tas ir labs veids, lai asinis atjaunotos, tāpēc veselība man laba. Protams, jāievēro, ka starp nodošanas reizēm jābūt pauzei, lai viss atjaunojas. Jādomā arī par veselību, lai donors būtu derīgs.”

Oskars smej: „Darbs mani uztur formā. Mājās ir astoņi truši un divi suņi, arī tie prasa uzmanību. Mājās jau vienmēr ir, ko darīt: ziemā jātīra sniegs, vasarā jāpļauj zāle. Kādreiz gāju medībās gan Skrundas, gan Raņķu mednieku kolektīvā. Ja ir laiks, aizeju pamakšķerēt, jo pie mājas ir dīķis, netālu – Ciecere. Dīķis tagad aizsalis, tāpēc var mēģināt slidot.”

Ģimene Oskaru atbalstot, bet neviens vēl nav saņēmies doties līdzi un arī pamēģināt nodot asinis: „Esmu mudinājis dēlu. Viņš it kā vēlētos, bet, tā kā nedzīvo šeit, tas nav iznācis. Atbalsts no ģimenes ir. Zinu, ka tā var kādam palīdzēt, tāpēc cenšos to darīt.”UZZIŅAI

Pasākumā apbalvoti:
  • Gunita Greizāne no Smiltenes (asinis ziedojusi 75 reizes),
  • Aivars Čipāns no Rīgas (175),
  • VADC donoru nodaļas vadītāja Tamāra Kļaveniece (100),
  • Igors Soboļevs no Rīgas (asinis un to komponentus 105 reizes).

Pērn Latvijā 31 245 donori asinis ziedojuši 52 001 reizi, un tas ir par 2297 reizēm vairāk nekā gadu pirms tam. 6675 donori to darījuši pirmoreiz, un viņu vidējais vecums ir 29,8 gadi. No kopējā skaita 53,5% ir sievietes, 46,5% – vīrieši.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kam jaunajam Latvijas prezidentam valstī visvairāk būtu jāpievērš uzmanība ?
tiesiskumam
nevienlīdzības mazināšanai
starptautiskām attiecībām
tēla veidošanai
cilvēciskām attiecībām
birokrātijas mazināšanai
drošībai
Kurzemnieks Horoskopi