Aizvērt

Cūkkopības nozare apdraudēta

2019. gada 4. februārī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Cūkkopības nozare apdraudēta
Pēdējā gada laikā cūkgaļas iepirkuma cena arvien krītas, daudzām saimniecībām tirgus situācija liek pārdomāt, vai turpmāk audzēt cūkas.
Foto: "Kurzemnieka" arhīvs
„Gluži gals cūkkopībai vēl nav, jo vismaz pašiem gribas ēst labu gaļu,” saka Māris Rudulis, viens no pēdējiem cūkaudzētājiem Vārmes pusē. Viņa saimniecībā "Skudrītes" šobrīd tiek audzētas 40 cūkas. Agrāk bijis trīsreiz vairāk.
Atbalsta trūkuma, iepirkuma cenu svārstību, lētā importa un Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ cūkaudzētājiem grūtības sākušās jau sen. Bet kopš aizvadītā gada rudens ir pavisam smagi, jo Kurzemē bija lieli ražas zudumi, barības graudi kļuva dārgāki un vienlaikus kritās cūkgaļas cena. Šobrīd iepirkumā kilograms maksā 90 centus, iepriekš – virs eiro. Lai segtu pašizmaksu, šai cenai būtu jābūt vismaz 1,10 eiro.

„Pērn nokūlu tikai 1,2–2 tonnas graudu no hektāra tajā pašā laukā, kur iepriekš sešas,” rēķina M.Rudulis. „Kādreiz varēju graudus vēl arī pārdot, tagad pašam jāpiepērk, lai cūku nobarotu. Ja sivēns maksā 50 eiro, barība ap 210 eiro par tonnu, bet dzīvsvara kilograms knapi 90 centu, tad rēķiniet paši, kāds tas mīnuss zem pašizmaksas. Jāliek klāt no citas nozares, bet, ja tā arī mīnusos, jāiet pie citiem naudu pelnīt. Tāpēc cūkas izkauj, atstājot tikai pašpatēriņam, un labi, ka vēl ir cilvēki, kuri novērtē labu gaļu. Bet graudus izdevīgāk audzēt pārdošanai.”

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece krīzes padziļinājumu skaidro kā kopējo Eiropas problēmu. Tā saistīta gan ar ĀCM, gan cūkgaļas pārprodukciju ārvalstīs un zemajām cenām ne tikai Eiropā, bet arī Amerikā un Brazīlijā – šīs valstis brīvajā gaļas tirgū esot nopietnas konkurentes. Cūkkopībā nacionālais atbalsts Latvijā paredzēts vien ciltsdarbam. Taču ne visi cūkkopji ar to nodarbojas, jo jācīnās par izdzīvošanu.

SIA Smaidas iepērk cūkgaļu no audzētājiem Kurzemē. Īpašnieks Jurģis Bružāns atzīst, ka iepirkuma cena ir 90 centu, bet tā varētu paaugstināties. Tomēr tas vien no krīzes neizvedīs. Ir mainījies Eiropas tirgus, un Latvijas cūkaudzētājiem vajadzētu piestrādāt pie gaļas kvalitātes, bet tas netiekot darīts.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi