Aizvērt

Pašvaldības – pārmaiņu priekšā

2019. gada 8. februārī, 08:21
Raksta autors: Daiga Bitiniece
Pašvaldības – pārmaiņu priekšā
„Saka: kur nav rūpniecības, tur nav uzņēmējdarbības. Bet mazā vietā nevar uzcelt lielu rūpnīcu, jo nebūs, kas strādā,” sacīja Alsungas novada domes priekšsēde Daiga Kalniņa. Viņasprāt, no iedzīvotāju ienākuma nodokļa pašvaldībām jāsaņem vairāk par pašreizējiem 80%.
Foto: Lāsma Reimane
Kā pašvaldības var palīdzēt uzņēmējdarbībai un vai to varētu sekmēt administratīvi teritoriālā reforma (ATR), kurā jaunā valdība iecerējusi vietvaru skaitu samazināt, – tā bija tēma Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) diskusijā šonedēļ Saldū.
Tā bija otrā saruna (pirmā bija Bauskā), vēl būs Jēkabpilī un Valmierā, bet 5. aprīlī Jelgavā uzņēmēju priekšlikumi tikšot apkopoti. Piedalījās Kurzemes uzņēmēji, pašvaldību vadītāji un speciālisti, uzstājās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits. No viņa kļuva skaidri ATR mērķi – spēcīgas viena līmeņa pašvaldības un divu līmeņu administratīvās teritorijas: pirmajā darbojas pašvaldības, otrajā (reģionālajā vai apriņķu) notiek valsts pārvaldes sadarbība un koordinācija. Reformas laika grafiks – līdz 1. jūnijam noteikti kritēriji un Saeimā pieņemti divi likumprojekti: Administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanas likums un grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā. Ministrija konsultēsies ar pašvaldībām un sabiedrību, ierosinājumus ieviešot konceptuālajā modelī. Likums Saeimā tiktu pieņemts līdz nākamā gada 1. jūnijam, 2021. gada sākumā tiktu veidotas vēlēšanu komisijas, un jūnijā vietvaras tiktu ievēlētas jau jaunajās teritorijās.
Kāpēc arī maza pašvaldība tīri labi var pastāvēt, stāstīja Durbes novada domes priekšsēdis Andrejs Radzevičs, salīdzinot to ar lielo Liepāju, kur, piemēram, budžeta izdevumi uz vienu iedzīvotāju ir 1240 eiro, Durbē – 1088, bet nauda no pašvaldību izlīdzināšanas fonda – Liepājā 121 eiro, Durbē – 159.
Tomēr vairāki uzņēmēji oponēja. SIA Linde Invest īpašnieks, LTRK Kurzemes padomes vadītāja vietnieks Kaspars Bergmanis mudināja iedomāties situāciju, kad Eiropas fondu vairs nav un paliktu tikai izlīdzināšanas fonds, bet tas tāpat nemotivē domāt, kā kļūt pašpietiekamiem. Arī Saldus maiznieka direktors Raivo Blumbergs uzsvēra: valstij vajadzīgs ekonomiskais izrāviens, bet vai pašvaldībām tas rūp, ja pašreizējais finansēšanas modelis ļauj dzīvot tā, kā ir?
Komentāri
Moto
2019. gada 9. februārī, 16:16
Foto - kura no šīm sejām kandidēs uz Eiropu? :))
Foto
2019. gada 9. februārī, 00:18
Vai nav par daudz ar vienu un to pašu seju, saprotu vēlēšanu tuvums, bet ....
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Biškopības kursi

Biškopības kursi
Aicinam pieteikties kursiem.
Aptauja
Notikumi Baltkrievijā:
prasa rūpīgāku analīzi;
raisa bažas par mūsu drošību;
ved uz demokrātisku valsti;
bija paredzami;
mani pārsteidz;
ir jāatbalsta baltkrievu tauta;
mani neskar;
mani neinteresē.