Aizvērt

Kāpēc iesniegt gada ienākumu deklarāciju?

2019. gada 27. februārī, 00:00
Raksta autors: Inta Jansone
Kāpēc iesniegt gada ienākumu deklarāciju?
Seminārā "Kā un kāpēc iesniegt gada ienākumu deklarāciju?" par jaunumiem informē VID nodokļu pārvaldes klientu apkalpošanas daļas pirmās nodaļas galvenās nodokļu inspektores Saiva Millere un Haide Šulca.
Foto: Laila Liepiņa
1. martā, kad sāksies gada ienākumu deklarāciju iesniegšana Valsts ieņēmumu dienestā (VID), viens no svarīgākajiem jaunumiem būs tas, izveidota jauna deklarācijas forma elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS), kuru atverot, parādīsies uzraksti: „saskaņā ar nodokļu aprēķiniem šobrīd jums ir izveidojusies nodokļu pārmaksa” vai arī „saskaņā ar nodokļu aprēķiniem šī summa jums ir jāpiemaksā valsts budžetā”. Arī par citiem jaunumiem seminārā "Kā un kāpēc iesniegt gada ienākumu deklarāciju?" 20. februārī Kuldīgā stāstīja VID nodokļu pārvaldes klientu apkalpošanas daļas pirmās nodaļas galvenās nodokļu inspektores Saiva Millere un Haide Šulca.
ALGAI – DIVAS LIKMES

Pērn Latvijā ieviesta nodokļu progresivitāte, tāpēc šis pavasaris nesīs iedzīvotājiem vairākas pārmaiņas.

Līdz šim neatkarīgi no tā, cik lieli bija mēneša ienākumi, nodoklim bija viena likme – 23% (piemēram, 2017. gadā). Bet nu progresīvajam iedzīvotāju ienākuma nodoklim (IIN) ir divas likmes: 20% un 23%. Tātad algas daļai līdz 1667 eiro nosaka 20% likmi, bet tai, kas šo summu pārsniedz, – 23%. Ir arī prognozētais mēneša neapliekamais minimums, ko prognozē pēc katra iedzīvotāja ienākumiem. Ja pērn ienākumi bijuši mainīgi, šogad var rasties situācija, ka gada laikā nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā un starpība būs jāiemaksā valsts budžetā.

PIEMĒRS. Jānis strādā pilnu slodzi, mēnesī saņem 1690 eiro uz papīra jeb bruto. Agrāk tiktu rēķināta viena procenta likme, tagad nodokli aprēķina divās daļās: līdz 1667 eiro piemēro 20%, bet pārsniegumam – 23% nodokli.JĀRAUGĀS GADA GRIEZUMĀ

Attiecībā par gada vērtībām, nodoklis tiek rēķināts par gada kopējiem ienākumiem. Līdz 20 004 eiro IIN ir 20%, bet tālāk līdz 55 tūkstošiem – 23%, savukārt tā ienākumu daļa, kas pārsniedz 55 tūkstošus, tiek aplikta ar 31,4%. Mazo procentu (20%, 23%) likmi algās rēķina grāmatveži, bet lielo piemēro, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

PIEMĒRS. Kā veidojas 20 004 eiro robeža? 1667 eiro (mēneša alga) x 12 mēneši = 20 004 eiro. Tiem tiek piemērota 20% likme.PIEMAKSA VAI PĀRMAKSA

To, vai veidosies piemaksa vai pārmaksa, ietekmē gan nodokļu likme, gan prognozētais neapliekamais minimums.

2017. gadā tas katram bija 60 eiro mēnesī. Iesniedzot deklarāciju, tika pārrēķināts diferencētais nodoklis, un veidojās pārmaksa. Tagad prognozēto mēneša neapliekamo minumu prognozē divreiz gadā (no janvāra līdz jūlijam un no augusta līdz decembrim), un vērā tiek ņemti iepriekšējie ienākumi. Pārrēķins netiek veikts.

EDS ikviens savā algas nodokļu grāmatiņā var uzzināt neapliekamo minimumu. Iedzīvotāji var no tā atteikties vai arī izvēlēties augstāku nodokli (23%).

Kāpēc? Piemēram, kāds pārdevis metāllūžņus, kokmateriālu vai izīrē nekustamo īpašumu. Cilvēks zina, ka viņa ieņēmumi gadā būs lielāki par 20 004 eiro. Tad izdevīgāk ir likmi palielināt vai arī neapliekamo minimumu nepiemērot, lai neveidotos nodokļa piemaksa. Iesniedzot gada deklarāciju, pārmaksu (ja tāda būs) varēs saņemt atpakaļ no valsts budžeta.

Ir noteiktas iedzīvotāju grupas, kurām nodokļu piemaksa var rasties, piemēram, jaunās māmiņas, kas atgriežas darbā, studenti, kuri sāk strādāt, vai arī cilvēki, kuri gadiem nav strādājuši. Viņiem neapliekamais minimums tiek prognozēts liels – 100 eiro mēnesī. Bet rezultātā tas bijis par lielu, jo ir arī citi ienākumu avoti, ne tikai darba alga vien, piemēram, autoratlīdzība.Pārmaksa veidojas no prognozētā mēneša neapliekamā minimuma vai no nodokļa likmes (20%, 23%).
PIEMĒRS. Anna uzņēmumā strādā pilnu slodzi, bet brīvajā laikā dara radošo darbu un saņem autoratlīdzību. Mēnesī darba alga ir 1667 eiro, un tai piemēro 20% likmi, bet par autoratlīdzību tiek ieturēti 20%. Gadam beidzoties, kopējie ienākumi ir 23 604 eiro. Par 20 004 eiro 20% jau ir ieturēti. Pārsniegums ir 3600 eiro – tātad vēl jānomaksā 3%, un tie ir 108 eiro.

PIEMĒRS. Jaunā māmiņa Dace atgriežas darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma. Arī viņai prognozētais neapliekamais minimums ir 100 eiro mēnesī (no janvāra līdz jūlijam), alga pirms nodokļu nomaksas ir 1200 eiro. Gadam beidzoties, izrādās, ka minimums bijis par lielu. MK noteikumos minētas summas, no kurām neapliekamo minimumu vairs nenosaka. Pērn tie varēja būt 12 tūkstoši.JAUNA FORMA

Lai būtu vienkāršāk un ērtāk, EDS izstrādāta jauna deklarācijas forma. Būs pieejami divi varianti: vienkāršotā un detalizētā.

Vienkāršotajā varēs automātiski redzēt, vai ir nodokļu pārmaksa vai piemaksa. Detalizētā jāizvēlas tad, ja jāiesniedz attaisnotie izdevumi.

Piemaksas gadījumā būs redzams atšifrējums, kāpēc tā radusies. Tad, pievienojot attaisnoto izdevumu dokumentus, summu var samazināt.

Parādu varēs samaksāt EDS vietnē, nospiežot opciju Maksājumi. Taču varēs arī internetbankā vai bankās. Samaksas termiņš – 17. jūnijs. Ja cilvēks saprot, ka summu nevar samaksāt, var lūgt termiņa pagarinājumu – tad tiks veidots grafiks. Ja maksājums lielāks par 640 eiro, noteikti trīs termiņi: 17. jūnijs, 17. jūlijs, 17. augusts.


Ja deklarācijā būs minēts, ka ir nodokļu pārmaksa, lauciņš būs zaļā krāsā, bet, ja nodokļu piemaksa, – sarkanā.

Trīs gadījumi, kad var rasties IIN piemaksa:
• prognozētais neapliekamais minimums neatbilst aprēķinātajam, jo ienākumi palielinājušies,
• gada kopējie ienākumi pārsnieguši 20 004 eiro,
• IIN gada laikā nav ieturēts tik, cik vajadzēja.JĀBŪT PERSONAS DATIEM

Kārtība, kādā jāiesniedz attaisnoto izdevumu dokumenti, nav mainījusies.

Čekus var iesniegt par medicīnu, zobārstniecību, izglītību, bērnu interešu izglītību, privāto pensijas fondu, dzīvības apdrošināšanu, ziedojumiem, nepiemērotajiem atvieglojumiem. Bieži tiekot jautāts, vai tiks pieņemti čeki bez personas koda, jo ieviesta datu aizsardzība. Speciālistes uzsver, ka ne – jābūt vārdam, uzvārdam un personas kodam.

Pērn izmaiņas ieviestas arī attaisnoto izdevumu atmaksas nosacījumos. Agrāk norma katram cilvēkam bija 215 eiro, tagad tie ir 600 eiro ar nosacījumu, ka attaisnotie izdevumi nepārsniedz 50% no strādājošā gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas. Šajā summā ietilpst visi attaisnotie izdevumi, arī izdevumi par zobārstniecības pakalpojumiem un plānveida operācijām, kurus 2017. gadā bija iespējams deklarēt pilnā apmērā.

PIEMĒRS. Zanei gada ienākumi ir 10 000 eiro. Par sevi viņa iztērējusi 650 eiro, bet bērnu interešu izglītībai – 200. Zane atgūst 120 eiro, bet par bērnu – 40. Tā kā viņa iztērējusi 600, tad 50 eiro paliek uz nākamajiem trim taksācijas gadiem.ĒRTI LIETOT UN SAZINĀTIES

Lejuplādējot mobilo lietotni Attaisnotie izdevumi, čekus var ērti ievietot tā sauktajā krātuvītē jeb sadaļā Attaisnotie izdevumi, kur tie glabājas līdz deklarācijas iesniegšanai.

Jaunums ir arī VID saziņa pa telefonu. EDS vietnē, nospiežot sadaļu Telefoniskā identificēšana, tiek parādīts kods, kas jānosauc, sazinoties ar speciālistu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Cik, jūsuprāt, ilgi vajadzētu strādāt vadošā amatā valsts (pašvaldību) iestādē?
Ne vairāk kā 5 gadus.
Ne vairāk kā 10 gadus.
Visu mūžu.
Tas atkarīgs no veselības stāvokļa.
Tas atkarīgs no darbības veida.
Laikam nav nozīmes.
Nezinu.
Kurzemnieks Horoskopi