Aizvērt

Latvija – kā ezis. Mazs, bet spēj aizstāvēties

2019. gada 1. martā, 04:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Latvija – kā ezis. Mazs, bet spēj aizstāvēties
Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris Andris Rieksts (otrais no kreisās) Aizsardzības ministram Artim Pabrikam un Nacionālo bruņoto spēku komandierim Leonīdam Kalniņam (no kreisās) izrāda Kuldīgas bāzes remonta zonu un automašīnu novietnes.
Foto: Lāsma Reimane
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") šonedēļ Kuldīgā lūkojās, kas paveikts Zemessardzes (ZS) 4. Kurzemes brigādes bāzē, atklāja Aizsardzības ministrijas (AM) semināru Kurzemes izglītības nodaļu vadītājiem un skolu direktoriem, kā arī tikās ar domes priekšsēdi Ingu Bērziņu.
Darba vizītē bija arī Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš. Savukārt Pilsētas laukumā interesenti varēja apskatīt militāro tehniku un ekipējumu.


AUDZINĀT PATRIOTUS

Jautāts par mērķi un iespaidiem, ministrs atzina, ka būtiski ir tikties ar novadu pedagogiem. „Man bija saruna, kuru turpināja ministrijas eksperti, stāstot par visaptverošu aizsardzību, arī par aizsardzības mācību skolās. Ministrijai ir nopietna pieeja ne tikai tiem jautājumiem, kas skar mūsu nozari vien. Latvijai kā nelielai valstij ambīcijām jābūt augstākām par augumu. Virkne citu valstu domā līdzīgi: Šveice, Somija, arī Taivāna. Mūsu uzdevums ir atgādināt ezi – jā, esam mazi, bet tas lauva vai lācis, kas gribētu nākt, sadursies,” uzsvēra A.Pabriks.

AM gribot skolām un ģimenēm palīdzēt jaunajai paaudzei veicināt izpratni par valsti, patriotismu un pilsonisku uzvedību. „Lai gan latviešiem parasti nepatīk lepoties ar veiksmi – vairāk gribas teikt, ka neiet tas un šitas, tomēr mūsu valsts attīstās. Pasaulē nekur sabiedrība nav mierā ar visu – ne Francijā, ne Anglijā, ne citur. Tomēr mēs uz priekšu ejam lieliem soļiem. Tādēļ būtiska ir sociāli patriotiskā audzināšana.

Otra lieta: gribam sabiedrību sagatavot dažādām krīzēm. Nav pat runas par hipotētiskiem kariem. Ja nu notiek plūdi, kāds cits negadījums? Svarīgi, lai civilie iedzīvotāji tādās situācijās nevis apjūk, bet spēj palīdzēt gan sev, gan citiem.

Priecājamies, ka daudzas skolas aizsardzības mācībā jau iesaistījušās. Šie jaunieši, ja gribēs, varēs pēc tam iestāties Zemessardzē vai profesionālajos bruņotajos spēkos. Varēs arī saturīgi pavadīt laiku, jo piedāvāsim interesantas nometnes.” Programmu izstrādājusi AM, bet priekšā liels darbs kopā ar citām ministrijām. A.Pabriks atzina, ka viena no tēmām, par kurām jārunā ar jaunatni, ir izpratne par medijpratību un kiberdrošību.


DIENESTAM MOTIVĒ UN IZGLĪTO

Jautāts, vai aizsardzības mācība varētu būt solis pretī obligātā militārā dienesta atjaunošanai, A.Pabriks teica striktu : „Mēs esam atraduši veidu, kā ar ieinteresētību un brīvprātību panākt daudz labāku rezultātu, nekā daža laba lielā valsts to dara ar obligāto karadienestu. Tas daudziem vēl aizvien saistās ar padomju laikiem, ar piespiešanu. Tām valstīm, kuras lielās ar obligāto dienestu, ir citas problēmas – gudri jaunieši cenšas izvairīties, aizbrauc mācīties vai strādāt ārzemēs. Mums tas izdodas ar motivāciju un izglītošanu. Esam uz pareizā ceļa. Mūsu armija šobrīd ir efektīvākā Baltijā.”


LŪDZ ATBALSTĪT IESĀKTO

Apskatījis ZS 4. Kurzemes brigādes bāzi Kuldīgā, ministrs atzina, ka paveikts daudz. Svarīga esot sadarbība ar pašvaldību un pretimnākšana, un ar Kuldīgas novada vadību tāda esot. Tas parādot, ka karavīri ir daļa no sabiedrības.

Brigādes komandieris Andris Rieksts stāsta, ka bijis būtiski ministram parādīt te padarīto, kā arī izstāstīt, kas iecerēts pārējos bataljonos. „Lūdzu, lai ministrs turpina atbalstīt Skrundas poligonā iesākto. Pastāstīju par plānoto Dobeles bataljona pārcelšanu uz Apguldi, kā arī par jaunas dislokācijas vietas izbūvi Jelgavas bataljonam. Paplašināšanās notiks arī Liepājā,” uzskaitīja A.Rieksts.Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde
  • Izveidota 1992. gadā.
  • Tās pakļautībā ir trīs kājnieku bataljoni, viens nodrošinājuma un viens kaujas atbalsta bataljons.
  • Kopš 2017. gada jūnija brigādes komandieris ir pulkvedis Andris Rieksts.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku?
Jā, varēs izlīdzināt mācību slodzi
Vecākiem izdevīgi, mazāk raižu, kur likt bērnu vasarā
Nē, viņiem vasarā kārtīgi jāatpūšas
Muļķīgi, jo jau maijā viņus grūti skolā noturēt
Man tas nav aktuāli