Aizvērt

Kas satrauc Rumbas ļaudis

2019. gada 15. martā, 02:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Kas satrauc Rumbas ļaudis
Pirms spraigās diskusijas par Rumbas pagasta problēmām iedzīvotāji klausījās, ko piedāvā bibliotēkas vadītāja Gunita Stāraste.
Foto: Daina Tāfelberga
Iedzīvotāju sapulci Rumbas pagastā Kuldīgas novada dome pirmoreiz organizēja pēc jaunas kārtības, bet pašvaldības labi iecerētais dialogs brīžiem atgādināja situāciju, kad visi runā, bet neviens neklausās.
Lai šīs sapulces būtu auglīgākas un sarunu biedri viens otram tuvāk, šoreiz krēsli tika izvietoti ielokā, bija sarūpēta tēja un cepumi.


JĀZIŅO POLICIJAI

Pēc pagasta pārvaldes vadītājas Lijas Šēles skaidrojuma par budžeta izlietojumu, bibliotekāres Gunitas Stārastes un kultūras organizatores Baibas Rozevskas atskaites par padarīto un iecerēm, domes izpilddirektores vietniece Agnese Buka deva vārdu iedzīvotājiem.

Tā kā sapulcē piedalījās Valsts policijas pārstāve, tika jautāts, cik bieži tiek patrulēts pa Saldus ceļu. Tur autovadītājiem patīkot braukāt dzērumā, blakus ceļā tiekot rīkots nelegāls dragreiss. Kuldīgas iecirkņa kārtības policijas vecākā inspektore Gita Soldatenoka pastāstīja, ka ceļu policija regulāri ar trafarētām un netrafarētām mašīnām braukā pa noteiktiem maršrutiem, profilaktiskie reidi notiek gan dienā, gan naktī un sadarbībā ar citiem iecirkņiem. Saldus ceļš nav izņēmums, diemžēl patruļu spēki par mazu, lai būtu visās vietās vienlaikus. Tāpēc iedzīvotāji aicināti ziņot, ja pamana nelikumības. Tāpat atsaucība ļoti vajadzīga, lai novērstu vardarbību ģimenē un pasargātu bērnus. Tā kārtības policijas darbā tagad ir aktualitāte.

Vēl iedzīvotāji sūdzējās par mopēdistiem, kuri drīz, sākoties dārziņu sezonai, atkal lielā ātrumā trakos pa Veldzi un citur. Nedienas esot arī ar kvadriciklistiem, kas izbraukā meža ceļus un grāvjus. Jārunā ar mopēdistu vecākiem, jāizliek ātrumu ierobežojošas zīmes, vainīgos var nofotografēt un informēt policiju.


KAIMIŅIENES SUŅA DĒĻ

„Mums te bieži pa ceļu skrien nepieskatīti suņi,” stāstīja kāda sieviete. „Bērniem bail, riteņbraucēji arī apdraudēti. Īpašniekiem aizrādīt nevar – tad dabū pretī lamāšanos.” Domes priekšsēde Inga Bērziņa norādīja, ka tikko pieņemti jauni saistošie noteikumi: ikvienam sunim jābūt čipētam, bez pavadas to vest pastaigā nedrīkst.

„Nu jau vilki būs jāsāk čipēt,” atskanēja no publikas. „Tie noteikumi arvien stingrāki, bet nelīdz. Man ir mazs medību taksītis, un, tiklīdz tas izskrien no mājas, tā kaimiņiene laiž ārā savu lielo nezvēru. Uzpurni neliek, jo sunim tas nepatīkot. Ir jau ziņots policijai, izteikts brīdinājums, bet nekas nemainās.” Citi piebilda, ka tās kaimiņienes suņa dēļ cieš arī kaķi. Pašvaldības pārstāvji atgādināja, ka noteikumi jāpilda gan lielu, gan mazu suņu saimniekiem, un arī kaķiem jābūt sterilizētiem un čipētiem vai ar siksniņu. Ja tas nav izpildīts, jāziņo policijai.


NEIZBĒGAMAS IZMAIŅAS

Skarbas pretenzijas tika izteiktas pret nesen ievērojami paaugstināto pašvaldības zemes nomas maksu. „Piemēram, Mežvaldē ir mazi trīsstūra zemes gabaliņi, ko cilvēki nomā kā dārziņu. Kurš par tādiem maksās 28 eiro? Atteiksies, un drīz viss būs aizaudzis,” teica kāds vīrietis. A.Buka skaidroja, ka maksa paaugstināta tā, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Cenrādis veidots pēc zemes vērtības, un katrā pagastā maksa nedaudz atšķiras. Izmaiņas neizbēgami būšot visos novados, ne tikai Kuldīgas. Vienīgais veids, kā maksu var mēģināt samazināt: mazo zemes pleķīti ņemt apsaimniekošanā, nevis nomāt.


GRIB, LAI PASARGĀ

Tikpat karstas bija sarunas par ceļiem. Pēc iedzīvotāju ieskatiem, pašvaldība par tiem nerūpējas. Kad A.Buka ieminējās, ka ceļi visā novadā ir prioritāte, tāpēc dome ņems kredītu, atkal sākās neapmierinātība. I.Bērziņa mierināja, ka tik traki nav: pašvaldības kredītu portfelis ir tikai 9% no budžeta, bet limits ir 20%. Turklāt kredīti tiek ņemti no Valsts kases, kas prasa ļoti mazus procentus.

Iedzīvotāji uzskata, ka vajag nevis taisīt dārgus iepirkumus, bet dot naudu, lai savus ceļus sakārtotu paši. Diskusija par dārgo zemi, augstajiem nodokļiem un sliktajiem ceļiem noveda līdz šādiem izsaucieniem no zāles: „Kāpēc man jāmaksā par savu īpašumu? Vai tiešām pašvaldība nevar savus iedzīvotājus pasargāt no valsts vardarbības? Kāda jēga dzīvot šitādā pagastā?”

Lai gan arī ar atkritumu savākšanu iedzīvotāji nav mierā, par šo tēmu kaislības tik lielas nebija. Pašvaldība uzklausīja ierosinājumus, kā šo saimniecību padarīt efektīvāku.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: