Aizvērt

Grib savu novadu

2019. gada 15. aprīlī, 04:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Grib savu novadu
Alsungas novada domes priekšsēde Daiga Kalniņa skaidro, kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvātā administratīvi teritoriālā reforma apvienot Alsungas, Skrundas un Kuldīgas novadus varētu ietekmēt vietējo iedzīvotāju dzīvi.
Foto: Jolanta Hercenberga
Lai saglabātu suitu kultūrtelpu, mūsu priekšlikums būs izveidot suitu novadu – tā, apspriežot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvāto vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas plānu, Alsungas novada iedzīvotāju sapulcē vienojās ap 60 sanākušo.
VARAM piedāvātajā plānā Alsungas novadu paredzēts apvienot ar Kuldīgas un Skrundas. Sapulcē iedzīvotāji diskutēja un izteicās, ka tāds plāns viņus neapmierina, tāpēc vairākums zālē esošo nobalsoja, ka jāpiedāvā variants kopā ar Gudeniekiem un Jūrkalni veidot atsevišķu novadu. Tālākais solis – ar abām šīm kopienām šādu plānu izrunāt.


RĀDĪTĀJI ESOT LABI

Pašvaldības priekšsēde Daiga Kalniņa iedzīvotājiem pēc dažādiem kritērijiem prezentēja, kāda Alsungas novadā ir situācija, salīdzinot ar kaimiņiem – Kuldīgas, Skrundas, Ventspils, Pāvilostas un Aizputes novadu.

Pēc teritorijas attīstības indeksa no Latvijas 110 novadiem Alsungas esot 32. vietā – tas ir augstāk nekā blakus novadiem, bet pēc iedzīvotāju skaita izmaiņām situācija esot līdzīga ar tiem. Arī Alsungā līdzīgi kā visā valstī sabiedrība noveco – virs 75 gadiem ir 22,41% iedzīvotāju, Kuldīgā – 20,68%, Skrundā – 20,02%, Aizputē – 24,8%, Pāvil- ostā – 24,01%. Bezdarba līmenis ir 4,8%, Kuldīgā – 6,2%, Skrundā – 7%. Trūcīgās personas – 2,4%, Kuldīgā – 4,35%, Skrundā – 6,76%. Noziedzīgie nodarījumi uz 1000 iedzīvotā- jiem – 8,9, Kuldīgā – 15,07, Skrundā – 20,22. Pašvaldības budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi uz vienu iedzīvotāju Alsungā ir 452,56 eiro, bet Kuldīgā un Skrundā summa ir mazāka. Arī nekustamā īpašuma nodoklis uz vienu iedzīvotāju tiekot iekasēts lielāks nekā blakus novados. Dotācija no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda Alsungai (16,76%) uz vienu iedzīvotāju tiekot piešķirta mazāka nekā kaimiņos (Kuldī- gai – 17,81%, Skrundai – 21,74%). D.Kalniņa rādīja vēl citus datus un sacīja, ka Alsungas novads pēc kritērijiem, ko VARAM norādījis kā uzlabojamus līdz ar reformu, līdz šim nemaz nesaimniekojot slikti.


KULTŪRA UN LĒMUMI

Iedzīvotāji pauda dažādus viedokļus. Deputāts Ainars Macpans sacīja, ka Alsungas novads ar savu suitu kultūru ir īpašs. Tā ir Latvi
jas vērtība, kas saglabājama, tādēļ, jo skaļāk alsundznieki paudīs viedokli, ka ir pret pievienošanu, jo ātrāk valdība sadzirdēs un respektēs. Kāda iedzīvotāja sacīja, ka šajā reizē atkalapvienošana varētu nozīmēt, ka paši uz vietas nevarēs pieņemt būtiskus lēmumus un tādēļ vietējo dzīve pasliktināsies.


ARĪ RAJONĀ NEBIJA SLIKTI

Kāds vīrietis sacīja, ka vēl nesen bijis laiks, kad kopā ar Kuldīgas un Skrundas novadu bijis viens rajons, un nekā slikta tajā neesot bijis. Dzīve bijusi normāla, visi pakalpojumi bijuši pieejami. Cita sieviete piebilda, ka, pievienojot Gudeniekus, kur iedzīvotāju maz un ienākumu arī, Alsunga tikai zaudētu. Kāda sieviete sacīja, ka pievienošanās Kuldīgas novadam būtu laba, jo tas nodrošinātu labākas sociālās garantijas: miršanas pabalsts būtu lielāks, labi sociālās aprūpes centri un veciem un trūcīgiem cilvēkiem tiktu piegādāta malka. Alsungā tā neesot.

Cita iedzīvotāja bilda, ka jaunās ģimenes aizejot no Alsungas, bet tās, kuras strādā Kuldīgā, bērnus nākamgad gribot skolā laist tur. Novadam esot jādomā, kā attīstīt uzņēmējdarbību, jo ar kultūru vien izdzīvot nevarot. D.Kalniņa skaidroja, ka pašvaldība nevar veidot darba vietas. Tā var atbalstīt uzņēmējdarbību, ko Alsungā arī darot. Alsunga ir UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, tādēļ valstij finansiāli jāatbalsta kultūrtelpas saglabāšana.


IESPĒJA LEMT LĪDZINĀSIES NULLEI

D.Kalniņa norādīja: piekrītot VARAM piedāvātajam plānam, iespēja uz vietas dzīvojošajiem lemt pašiem nākotnē varētu līdzināties nullei. Pagājušajās pašvaldības vēlēšanās piedalījušies 715 novada iedzīvotāji. Salīdzinot ar citiem novadiem, aktivitāte bijusi augsta – 59,43% (no 1203 balsstiesīgajiem). Pašreiz, ja novadā ir līdz 5000 iedzīvotāju, ir deviņi deputāti. Pēc reformas ir izstrādāts piedāvājums, ka novadā līdz 30 tūkstošiem iedzīvotāju (tāds varētu būt Kuldīgas, Skrundas, Alsungas apvienotais novads – red.) būs 15 deputāti. Tas nozīmē, ka arī pie ļoti aktīvas iedzīvotāju balsošanas un spējas vienoties par vienu kandidātu alsundzniekus lielajā pašvaldībā pārstāvētu tikai viens vietējais.


PIEDĀVĀJUMAM NEPIEKRĪT

Pēc diskusijām iedzīvotāji nolēma, ka reformas virzītājiem deputāti varēs paust viedokli, ka piedāvātajam VARAM plānam Alsungas novads nepiekrīt. Priekšlikums ir piedāvāt veidot vienotu novadu ar suitu kultūrtelpu. Tika nolemts, ka pēc tikšanās ar VARAM ministru Juri Pūci, kurš prezentēs un skaidros jauno plānu, kurā iecerētas 35 pašvaldības, tiks rīkota Alsungas iedzīvotāju aptauja.
Komentāri
Inārag
2019. gada 16. aprīlī, 18:22
Esmu par Alsungas novadu, vēl varbūt varētu būt visi suiti vienā novadā.
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Cik, jūsuprāt, ilgi vajadzētu strādāt vadošā amatā valsts (pašvaldību) iestādē?
Ne vairāk kā 5 gadus.
Ne vairāk kā 10 gadus.
Visu mūžu.
Tas atkarīgs no veselības stāvokļa.
Tas atkarīgs no darbības veida.
Laikam nav nozīmes.
Nezinu.
Kurzemnieks Horoskopi