Aizvērt

Tirgū ienāk tomāti un kāposti

2019. gada 24. aprīlī, 08:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Tirgū ienāk tomāti un kāposti
„Gurķiem vajag siltas kājas. Svarīgi arī nesalaistīt ļoti slapjus, lai nenopūst,” skaidro Irēna Ābolta ar 25 gadu stādaudzētājas stāžu.
Foto: Lāsma Reimane
Steidzīgākie dārzkopji jau var izraudzīties tomātu, kāpostu, garšaugu un salātu stādus. Tie Kuldīgas tirgū ieņem aizvien lielāku vietu starp atraitnītēm, lobēlijām un petūnijām. Viss atkarīgs no laika apstākļiem, bet tirgotāji lēš, ka stādu sezona ilgs vismaz līdz jūnija vidum.
Irēna Ābolta no Priedaines Rozēm ar pašas audzētiem dārzeņu un garšaugu stādiem un arī grieztajiem ziediem tirgū esot jau daudzus gadus. Savulaik saimniecību kopuši abi ar vīru, tagad viņa palikusi viena, tomēr palīgā nākot dēls un mazbērni. Otrajās Lieldienās visi sastādījuši gladiolas. „Uz tomātu stādiem mode mainās – salasās žurnālos, ko selekcionāri atkal izveidojuši, un prasa tieši tos. Vieniem vajag tikai ‘Rally’, cits par tādu ne dzirdēt negrib – gaumes lieta. Man vislabāk patīk tradicionālās: ‘Vērša sirds’, ‘Tolstojs’. Sev audzēju no visām, lai redzētu, kas izaugs. Nevaru taču nezināt, ko pārdodu!” I.Ābolta pārliecināta, ka tomātu garša atkarīga gan no mēslojuma, gan no tā, kur stāds audzis – siltumnīcā vai laukā. Otrdien viņa piedāvāja arī gurķu dēstus, tomēr brīdināja: „Ar tiem jāuzmanās – tik agri likt plēves siltumnīcā uz palikšanu ir riskanti.” Laukā varot stādīt agros kāpostus, salātus un garšaugus, izņemot baziliku.

Arī Gunta Kārkliņa no Kuldīgas teic, ka ar gurķiem steigties nevajag. Bet ārā stādītie agrie kāposti katlā būšot liekami pēc 70 dienām, arī spināti laukā jutīšoties labi, bet salātiem varot kaitēt tikai lieli mīnusi. „Balkona tomātus jau tagad var stādīt podos un nēsāt iekšā un ārā. Ja slinkums nēsāt plēves siltumnīcai paredzētos stādus, tos var iestādīt, bet tad uz balstiem pāri jāliek vēl kāda plēvīte.” Guntai labāk garšojot vecās šķirnes. Tās, kas uzlabotas, vairāk esot domātas ražīgumam. Viņa labprāt audzē dzeltenos un gaļīgos tomātus, piemēram, ‘Jantarnij’.

Ingrīda un Harijs no Kabiles saka: „Izmēģinājumam paņēmām četrus tomātu stādus – tik daudz ir viegli piesegt un no salnām pasargāt.” Parasti Ingrīda dēstus izaudzējot pati. „Šogad esmu nokavējusi, un pašaudzētie būs vēlāk. Man vajag nevis lielai ražai, bet tādus, lai būtu ļoti garšīgi.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi