Aizvērt

Labs laiks stādīt mežu

2019. gada 26. aprīlī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Labs laiks stādīt mežu
„Stādīšana jau iet uz beigām jo sākām mēnesi agrāk nekā pērn,” saka Sigita un Raimonds Vaivadi. Tagad mežkopji tāpat kā lauksaimnieki gaida lietu.
Foto: Lāsma Reimane
Šopavasar mežu stādīšana sākusies agrāk – lielajos kooperatīvos tā norit pilnā sparā, bet meža īpašnieku biedrības to gandrīz jau pabeigušas.
Meža konsultanta vadītāja Sigita Vaivade stāsta: laika apstākļi bijuši tik labvēlīgi, ka saulainākās vietās varēja stādīt jau marta vidū. Biedrība palīdz mežu atjaunot privātīpašniekiem. Ar 100 tūkstošiem dēstu apstādīti ap 50 ha – dažāda lieluma platības, tostarp lauksaimniecības zeme, kuras apmežošanai ir Eiropas atbalsts. Visiecienītākā ir egle – mūspusē šai sugai laba augsne. Ievērojami mazāk privātīpašumos tiekot stādīta priede, jo meža dzīvniekiem patīk to apskādēt. Savukārt bērza stādi kļuvuši populārāki – ir pieprasījums pēc finierklučiem, laba cena, tie ātri aug un izturīgi pret slimībām. Kādreiz īpašnieki tos dēstīja reti, jo bērzi labi atjaunojas dabiski.

Meža konsultants stādus iegādājies Kurmāles Ieviņās, Rudbāržu Grigaļos, Latvijas Valsts mežu Popes un Mazsilu audzētavā, kā arī Latvijas finiera audzētavā Zābaki. „Stādi parasti jāpiesaka gadu iepriekš, jo labā pavasarī var pietrūkt,” norāda S.Vaivade. „Ja kāds vēl grib, lai zvana audzētavām. Taču jāpasteidzas, ja vien tie nav ietvarstādi, jo eglēm jau ir pumpuri un saknītes sākušas dzīt baltos galiņus.” Raimonds Vaivads piebilst: zeme tik sausa, ka visi stādi iepriekš bija jāiemērc dīķī padzirdināt.

Arī Kuldīgas meža īpašnieku apvienības vadītājs Aigars Grīnbergs atzīst, ka pavasaris ļoti labs. Stādīšana šonedēļ pabeigta – atjaunoti 14 ha, palīdzot Eiropas projektus ieviest galvenokārt lauksaimniecības zemē.

Savukārt Alsungas kooperatīvās sabiedrības Mežsaimnieks valdes priekšsēdis Grigorijs Rozentāls stāsta, ka tiks stādīts vēl maijā. Kooperatīvs strādā visos reģionos, un darba apjoms liels – no rudens līdz pavasarim ar miljonu stādu jāapmežo ap 500 ha. Stādu vēl netrūkstot, jo meži tiek atjaunoti nepietiekami. Turpmāk tas varētu mainīties.
Komentāri
zemgaliete
2019. gada 29. aprīlī, 11:24
Kaut ko būsi sajaucis!
Beda
2019. gada 27. aprīlī, 11:57
Velesanu laiks ir sacies!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi