Aizvērt

Graudkopjiem būs raiba vasara

2014. gada 2. aprīlī, 00:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Graudkopjiem būs raiba vasara
Foto: Aivars Vētrājs
Pirmdien Padurē sākās sēja – uz lauka izgāja SIA "Upeskalni AB" traktori.

Rapsis atsāk zaļot

„Uz ziemājiem ir ļoti sērīgs paskats, tik smagu ziemu visā savā agronoma karjerā neesmu redzējis,” teic Upeskalnu AB valdes priekšsēdis Arvis Mikāls. „Darīsim, ko varēsim, gan jau maizīte būs!” Pēc lauksaimnieka vērojumiem, Kurzemē sējumus daudzviet glābis sniegs, bet Padures pusē kailsals nodarījis  ievērojamu postu. Ap 300 no 1000 ha ziemāju vajadzēs pārsēt. A.Mikāls ievērojis, ka vairāk cietuši kvieši, lai gan daudzi zemnieki satraucas par rapsi. Šīs kultūras augšanas punkts atšķirībā no kviešiem ir virs zemes, tātad teorētiski rapsis vairāk pakļauts sala riskam. Pabraukājot pa laukiem, var redzēt, ka sējumi atdzīvojas un vietas, kas jau bija norakstītas, sāk zaļot.

Aina ir mainīga, būs raiba vasara, spriež graudkopis.

 

Īstais laiks auzām
Lai nepārsteigtos, Upeskalni AB ar ziemāju pārsēšanu vēl nogaida, bet auzu sējai šis laiks pats piemērotākais. „Auzu sēklām ir biezāka miziņa. Tāpēc jāsēj tagad, kad ir pietiekams mitrums. Ja uznāks sausums, tad būs par vēlu,” skaidro agronoms. „Šobrīd katra diena svarīga, izskatās, ka pavasaris būs sauss. Kļūst raksturīgi, ka ziemas nāk ar dažādiem pārsteigumiem, šīgada pieredze noteikti liek izdarīt secinājumus nākamajai sezonai.” Viens no tiem – graudkopji augstāk novērtēs Latvijā selekcionētās šķirnes, kas veidotas uz Krievijas kultūraugu bāzes, tādējādi ir sala izturīgākas.

 

Kurzemē mazāk
Arī zemnieku saimniecības Dzintari saimnieks Ainars Piļeckis Rudbāržos domā, ka lauki būs daļēji jāpārsēj, jo ziemas postījumu dēļ tie ievērojami izretināti.

Situāciju viņš raksturo kā viduvēju: ne tik bēdīgu kā, piemēram, Zemgalē, bet arī ne iepriecinošu.

Visvairāk cietis ziemas rapsis un kvieši. Sējas laiku rudbāržnieks precīzi neprognozē, Skrundas pusē vēl diezgan mitrs.
Pēc marta otrajā pusē Latvijas Lauku konsultāciju centra veiktās ziemāju apskates no 60 000 ha rapšu izsaluši līdz pat 80%. Sliktā stāvoklī ir arī ziemas kvieši  – no 260 000 nopostīti 60 – 70%. Procentuāli līdzīgi cietuši miežu lauki. Vissliktāk ir Zemgalē, kur dažam zemniekam vajadzēs pārsēt visu.

 

Attēlā: par spīti bēdīgajam skatam uz ziemāju sējumiem SIA Upeskalni AB valdes priekšsēdis Arvis Mikāls cer, ka maizīte būs arī šogad. To atzīst arī uzņēmuma pieredzējušais lauksaimniecības mašīnu operators Aivars Veidemanis, nedēļas sākumā viņš sāka sēt auzas.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi