Aizvērt

„Lauksaimniecība ir kā superbingo”

2014. gada 22. aprīlī, 23:34
Raksta autors: Juris Lipsnis
„Lauksaimniecība ir kā superbingo”
Foto: Juris Lipsnis
Lai gan Kurzemes lauki no šīs ziemas kailsala kopumā esot cietuši mazāk, konkrētiem zemes kopējiem, ko skārusi šī dabas kaprīze, prāts ir nemierīgs.

„Gandrīz pa tīro”
Otrdien Kurzemnieks pabija Basu pusē, kur augsni vasaras rapsim gatavoja Guntars Āboliņš no IK Dace Stuce. Lai gan šajā laukā vajadzēja būt spirgtam ziemas rapša zelmenim,

zemi klāja vien sakaltuši lapu pušķīši.

„Neko darīt – ziemas rapsis izsala gandrīz pa tīro, un tagad viss jāsāk no sākuma,” atklāj Guntars. „Vēl līdz pēdējam brīdim cerēju, ka tas saņemsies, bet, kad sākās siltais laiks, tas momentā nokalta.” Lai arī laukā zaļojoša rapša gandrīz nav, lauks esot jāpārar. „Kaimiņš reiz mēģināja iztikt ar kultivēšanu, bet nekas labs neiznāca – iesēja vasaras rapsi, bet vietām bija palicis arī pa kādam zieminiekam, kas rudenī bija cilvēka augumā, ar resnu stublāju, turklāt vēl zaļš – nevarēja nokult, nācās miglot ar raundapu,” turpina G.Āboliņš.

Saimniecībai šopavasar jāpārsēj 45 hektāri ziemas rapša, tas nozīmē pamatīgus zaudējumus. Pirmkārt, vasaras rapsim ir mazāka raža. Otrkārt – pārsēšana ir dārga: vajag 15 litru degvielas aršanai, tikpat diskošanai un sēšanai, plus sēkla – vismaz 30 eiro uz hektāru, jārēķina arī ķīmija, kas izmaksā tikpat. Vasaras rapša vietā gan varētu sēt arī vasaras kviešus, bet tiem šogad pamatīgi pieaugusi cena,

iespējams, pārdevēji izmanto situāciju un cenšas nopelnīt.

Apdrošināt – pārāk dārgi
Sējumi nav bijuši apdrošināti, tā nu visi izdevumi jāsedz pašam. „Apdrošināšana ir tik dārgs prieks, ka nekas cits neatliek, kā riskēt,” saka zemnieks. „Lauksaimniecība vispār ir tāds liels superbingo – var ļoti paveikties, bet tikpat labi var pamatīgi iekrist.” Šobrīd viņš cer uz Eiropas palīdzību – no platību maksājumiem pērn ieturēti divi procenti, kas veidojot rezerves fondu īpašiem gadījumiem.

„Varbūt ir pienācis šis īpašais gadījums?” prāto Guntars,

un piebilst, ka ziemas kviešu izvēle viņa saimniecībā gan izrādījusies veiksmīga – zviedru selekcionētais ‘Magnifik’, ko basenieks iesējis jau otro gadu, stipro kailsalu izturējis. „Zviedrija tomēr ir ziemeļu zeme,” spriež G.Āboliņš. „Acīmredzot viņu šķirnes aukstam klimatam ir piemērotākas.”

Attēlā: Basu zemnieks Guntars Āboliņš domā, ka lielākais stress sākšoties augustā, jo visa labība nu nogatavosies vienlaikus, nevis pakāpeniski, kā bijis plānots.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi