Aizvērt

Mūsu ūdeņos augs zuši

2014. gada 13. maijā, 15:43
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Mūsu ūdeņos augs zuši
Foto: Aivars Vētrājs
Pagājušajā nedēļā Kurzemes upēs un ezeros, arī Kuldīgas novadā, ielaisti vairāki tūkstoši stikla zušu mazuļu. Par stikla zušiem tos sauc tāpēc, ka tie ir caurspīdīgi.

Vairāk nekā miljons

Pelču zivaudzētavas vadītājs Valdis Plaudis vērienīgajā projektā piedalījās kā zinātniskā institūta Bior pārstāvis. Viņš pastāstīja, ka mūspusē zivju laišana sākusies pie Abavas: Kandavas novadā izlaisti 3000, Rendā – 12 000. Tad ekspedīcija devās uz Vilgāles ezeru, kur nonāca 24 200 zutēnu, bet Lielajā un Mazajā Nabes ezerā Padures pagastā – 7000 un 6900. Eiropas Zivsaimniecības fonda finansētajā projektā 40 vietās Kurzemē un Pierīgā izlaisti vairāk nekā 1,3 miljoni stikla zušu mazuļu, lai šo zivju daudzumu papildinātu pēc Latvijas nacionālā zušu krājumu pārvaldības plāna. Mazuļi izlaisti vietās, kur labi augšanas apstākļi, barības bāze un izeja uz jūru. Iegādi un izlaišanu organizēja Bior, šie resursi Latvijas upēs un ezeros pēdējoreiz atjaunoti padomju gados.

Ar biznesa lidmašīnu

Kā stāsta V.Plaudis, 10 cm garo mazuļu ceļš līdz mums bijis garš un sarežģīts. Zuši nārsto tikai Sargasu jūrā 2 km dziļumā, tad pa Golfa straumi dodas uz Eiropu, kur pie Francijas un Anglijas aptuveni gada vecumā tiek nozvejoti. Mūsu upēs un ezeros atvestie augs 7 – 12 gadus un tad dosies atpakaļ uz dzimteni. Tik ilgs laiks zivīm vajadzīgs, lai pietiekami nobarotos un spētu bez barības uzņemšanas pieveikt tālo ceļu līdz Sargasu jūrai. Viena mazuļa cena ir 22 centi, kopā ar piegādi pasākums izmaksājis 307 590 eiro. Uz Latviju mazuļi ceļoja ar biznesa lidmašīnu speciālās kastēs (pa 3000 katrā) ar ledu, lai saglabātu mikroklimatu un temperatūru 5 – 8ºC. Izlaišanas tiesības piešķirtas individuālajam komersantam Saiva 1, piedalījās arī Bior un Latvijas Zvejnieku federācijas biedri. „Gan jau zvejnieku lomos nākotnē atkal parādīsies zuši, izlaisto mazuļu skaits ir pietiekams. Projekts vēl turpināsies,” sacīja V.Plaudis.

 

Attēlā: No Lielbritānijas ar lidmašīnu atvestos stikla zušu mazuļus Saivas 1 pārstāvis Romeo Ozolnieks ielaiž Nabes ezerā.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi