Aizvērt

Zaļā karotīte – vienīgajiem olu ražotājiem

2014. gada 22. maijā, 16:28
Raksta autors: Vija Zariņa
Zaļā karotīte – vienīgajiem olu ražotājiem
Foto: Aivars Vētrājs
Kurmāles pagasta mājražotāji Aina un Aivars Sļisarenko piegādā rīdziniekiem svaigas lauku olas un nesen kā pirmie olu mājražotāji Latvijā ieguvuši kvalitātes apliecinājumu Zaļā karotīte.

Vecākā dēla ideja

Abi nav iesācēji lauku produktu ražošanā, savulaik bijuši vieni no pirmajiem Breša zemniekiem mūspusē, saņēmuši arī balvu Sējējs. Tolaik uzbūvējuši govju kūti 30 ragainēm, pienu nodevuši Kurzemes pienam. Piena pārstrādes uzņēmums palicis parādā pat pēc tiesas procesa, un zemnieku saimniecība Mazķīši zaudējumos bijusi spiesta norakstīt nepilnus trīs tūkstošus latu.
„Apnika par velti strādāt, metām mieru,” nu vairs tikai nosmaida abi toreiz pieviltie zemnieki.
Aivars strādājis Latvenergo, bet pēc slimības nav varējis kāpt stabos. Vecākais dēls Juris piepelnījies Dānijā vistu fermā, tur arī noskatījis tehnoloģiju, pastāstījis knifiņus.
Meita Andra tiekot galā ar grāmatvedību, bet jaunākais, Agris, esot palīgs apkārtnes veidošanā.

 

Par dējēju veselību jārūpējas

2009. gadā Ropažos nopirktas pirmās 200 vistas, bet pārdevējs, veterinārārsts, brīdinājis kurzemniekus – paiešot pieci gadi, līdz viņi tikšot skaidrībā. „Varam tikai piekrist. Kā tik nav gājis!

Vistām ir zema imunitāte, tās ir vārīgas, bieži slimo, jāievēro virkne svarīgu sīkumu.

Piemēram, ja olu čaumala sāk kruzuļoties, jāmeklē, kas par vainu. Arī svešus nelaižam kūtī, tas infekciju profilakses dēļ, ” saka Aivars, kuram iznākusi saķeršanās pat ar sesku. Plēsējs iemitinājies kūti un trīs reizes izmanījies izsprukt.
„Sākumā piedāvājām vistiņām Dobelē, Saldū un Tukumā ražotu barību, viņas nobalsoja par Saldus labības ražojumu,” stāsta Aina. Ikdienā dējējas brīvi dzīvo kūtī, pastaigājas aizžogojumā, vasarā viņām tiek arī pļauta zāle.

 

Kvalitātes apliecinājums pircēju piesaistei 

Reizi gadā Sļisarenko brauc uz Valmieru pēc olu kastītēm, paši atved arī kaisāmo materiālu – Rendas kūdru, kas esot gana laba. Šobrīd kūtī mitinās šķirņu ‘Dominate’ un ‘Lochman Braun’ 160 dējējvistu, drīz atkal tiks iegādāti jaunputni, kuri sāks dēt vasaras beigās.
Olas kurmālnieki realizē Rīgas lauku labumu veikalos, braukuši arī uz Ventspils tirgu, bet tas šķitis pārāk apgrūtinoši, diemžēl Kuldīgā lāgā neesot pircēju.
„Zaļās karotītes sertifikātu sarūpējām tādēļ, lai labāk konkurētu tirgū, uzzinājām, ka tagad varēsim saņemt arī lauksaimniekiem domātās subsīdijas.

Formalitātes nemaz tik vienkāršas nav, jāiestājas Pārtikas uzņēmumu federācijā,

Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvji pārbaudīja gan vistu kūti, gan aptaujāja Rīgas pircējus,” stāsta Sļisarenko, piebilstot, ka kredītus neesot ņēmuši un netaisoties. Visticamāk, par lielražotājiem netapšot.

 

Attēlā; Kurmāles pagasta mājražotāji Aina un Aivars Sļisarenko pie vistu kūts, kas gandrīz pilnībā mehanizēta: iegādāta jau lietota ražošanas līnija, nodrošinot automātisku barošanu, dzirdināšanu, olu savākšanu. Atliek vien izmēzt mēslus.

Komentāri
Romāns
2017. gada 13. maijā, 14:21
olas ļoti garšigi !
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi