Aizvērt

"Vēverā" atlaisti vien daži

2015. gada 16. martā, 17:55
Raksta autors: Inguna Spuleniece, Dina Poriņa
"Vēverā" atlaisti vien daži
Padures kokapstrādes uzņēmumā "Vēvers" Valsts darba inspekcija (VDI) pārliecinājusies, ka vairāki cilvēki tiešām ir atlaisti, bet par darbinieku skaita samazināšanu to nevarot uzskatīt.

Bažas par plašu atlaišanu neapstiprina

VDI Saldus biroja vadītājs Andris Saulītis pastāstīja, ka jautājums aktualizēts pēc tam, kad inspekcijā vērsušies Vēvera darbinieki. Tāpēc 9. martā VDI tur bijusi pārbaudē. Uzņēmējs piedāvājis no nakts maiņas pāriet strādāt dienas maiņās, darbinieki paši lēmuši, vai tam piekrist. Precīzu atlaisto skaitu A.Saulītis nenosauc, bet tie esot daži. Situācija tiekot uzraudzīta, strādnieki – konsultēti.

Uzņēmējs Ģirts Vēvers norāda, ka Vēverā strādā vairāk nekā 100 cilvēku un piecu sešu darbinieku skaita izmaiņas ir ikdienas parādība. Piemēram, janvārī desmit strādnieki pat esot pieņemti. Savukārt 28. februārī, kad sākta pāreja uz dienas maiņām, uzņēmumā bija 117 darbinieku, pēc pārmaiņām – 112. Ģ.Vēvers ir sarūgtināts, ka

starp trauksmes cēlējiem dažs bijis tāds, kurš no 22 dienām darbā atradies vien 12 un kuru meistariem nācies meklēt rokā.

Viņaprāt, pārspīlētais satraukums radījis nepamatotas bažas par uzņēmuma stabilitāti.

 

Dokumenti uzmanīgi jāizlasa
VDI mudina ikvienu cilvēku, kurš nonācis atlaišanas priekšā, ļoti uzmanīgi izlasīt dokumentus, ko darba devēji liek parakstīt.

„Savstarpējā vienošanās par aiziešanu nav jāparaksta, ja tās nosacījumi neapmierina,”

atgādina A.Saulītis. „Darba attiecību izbeigšana, pusēm vienojoties, pēc Darba likuma 114. panta pieļaujama tikai tad, ja gan darba devējs, gan darbinieks piekrīt tās pārtraukt saskaņā ar šo pantu. Citos gadījumos darba devējam nav tiesību vienpusēji šādu vienošanos uzspiest, vēl jo vairāk, ja faktiski notiek darbinieku skaita samazināšana. Jāatceras, ka, izbeidzot attiecības, pusēm vienojoties, Darba likums neparedz izmaksāt atlaišanas pabalstu. Tad darba devējam nav arī pienākuma ievērot viena mēneša uzteikuma termiņu.

Ja darba devējs apgalvo, ka bez šīs vienošanās cilvēks nevarēs stāties uzskaitē Nodarbinātības valsts dienestā, tā ir sava veida maldināšana. Darbiniekiem ir tiesības vienošanos izlasīt, apsvērt, pārdomāt,” uzsver speciālists. „Ja darbinieks abpusēju vienošanos nevēlas parakstīt, tad darba devējam mēnesi iepriekš rakstiski jābrīdina par darba līguma uzteikšanu, norādot pantu, uz kāda pamata tas notiek. Darbiniekam pienākas atlaišanas pabalsts, kā noteikts Darba likuma 112. pantā. Summa atkarīga no uzņēmumā nostrādātajiem gadiem.”

Ir tādi gadījumi, kad darba devēji piedraud atlaist cilvēkus ar pantu. „Piedraudēt jau var, bet tad darba devējam rakstiski jānorāda pants un pamatojums. Turklāt no darbinieka jāprasa rakstisks paskaidrojums. Ja darbinieks uzskata, ka uzteikums nav pamatots, mēneša laikā no tā saņemšanas dienas viņš var iesniegt prasību tiesā. Ja tiks nolemts, ka atlaišana bijusi nepamatota, tiesa viņu atjaunos darbā, bet darba devējam būs jāsamaksā vidējā alga par laiku, kad darbinieks pie pienākumiem netika pielaists.

Ja darbinieks zina, ka darba uzteikums ir nepamatots, tiesāties nav jābaidās,” uzsver A.Saulītis.

Viņš mudina cilvēkus, kuri saņēmuši informāciju par nepamatotu atlaišanu (kaut vai baumu līmenī), zvanīt VDI: „Mēs vienmēr situāciju izskaidrosim, lai cilvēki nepieņemtu nepareizus lēmumus. Pēc tam, kad vienošanās parakstīta, ir grūti pierādīt, ka tas nenotika labprātīgi.”

VDI Saldus biroju var sazvanīt pa tālr. 25484782 (A.Saulītis) vai 63811266. Birojs atrodas Saldū, Kuldīgas ielā 84. Mēneša pēdējā ceturtdienā inspektori cilvēkus pieņem arī NVA Kuldīgas filiālē (Piltenes ielā 5a). Konsultācijas notiek no 11.00 līdz 13.00, iepriekš nav jāpiesakās.
 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi