Aizvērt

Sācies ķiršu laiks

2015. gada 26. jūnijā, 15:30
Raksta autors: Antra Grīnberga
Sācies ķiršu laiks
Foto: Aivars Vētrājs
Tas šogad solās būt ļoti bagātīgs. Tomēr ķiršu audzētāji vēl nesteidz priecāties, jo pastāv risks, ka ogas noēdīs putni vai tās sabojāsies, ja laiks būs lietains.

Kuldīgas Pilsētas laukuma tuvumā savu dārzu pirmās saldās ogas sācis tirgot Gudenieku pagasta ķiršu audzētājs Ivars Kuntrats. „Šogad pirmo ražu sagaidījām vismaz divas nedēļas vēlāk nekā parasti. Pērn, piemēram, sāku tirgoties jau ap 10. jūniju, vienu gadu, kad bija ļoti silts pavasaris, ogas nogatavojās jau 30. maijā.

Šovasar raža ir ļoti laba. Agros ķiršus nemigloju, tos neskar nedz tārpi, nedz citi kaitēkļi, vienīgais drauds ir putni.

Pērn strazdi apēda visas ogas. Divas reizes paspēju aizbraukt uz tirgu, bet trešajā – viss tukšs. Vienīgais putnu atbaidīšanas veids ir bērni, kas skraida pa sētu un trokšņo,” stāsta I. Kuntrats.

Arī Laidu z/s Lejasdārzi saimnieks Mārcis Freimanis atzīst, ka šogad ķiršu raža gaidāma labāka nekā pērn: „Pagājušogad ziedēšanas laikā trīs naktis pēc kārtas bija lielas salnas, ogu nebija. Pagaidām izskatās, ka šogad raža būs laba, kaut gan daudz kas atkarīgs no laika apstākļiem. Ja būs ļoti lietains, tad ķirši var saplaisāt un sākt pūt.” Arī Lejasdārzos lielākās problēmas sagādājot putni. Šogad M. Freimanis izmēģināšot jaunas metodes, lai cīnītos ar tiem. „Esam iegādājušies amerikāņu sistēmu – aparātu, kura skaļruņi tiek izvietoti dārzā un atskaņo skaņas, kādas putni izkliedz briesmu brīdī. Tām ir maināma intensitāte, lai putni noticētu, ka kliedz īsts sugas brālis. Tas maksā gandrīz 800 eiro. Vēl šogad izmantosim mākslīgo vanagu – pūķi 10 m garā kātā, kas kustoties izskatās pēc dzīva vanaga un atbaida mazākos putnus,” saka M. Freimanis.

 

Attēlā:

„Savus šķirnes Ēdoles agrā ķiršus nemigloju vispār, kaitēkļi tiem neko nenodara, jo ogas ļoti agri nogatavojas,” saka piemājas saimniecības Kunkuļi saimnieks Ivars Kuntrats.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: