Aizvērt

Var cerēt uz lielu ražu

2015. gada 23. jūlijā, 15:35
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Var cerēt uz lielu ražu
Foto: Aivars Vētrājs
Lietavas arī mūspusē vietām graudaugu sējumus sagāzušas veldrē, citur tiem kaitējis sausums, bet kopumā graudkopji joprojām var cerēt uz labu ražu.

Zemnieki nesūdzas

Skrundas novada lauku attīstības speciāliste Anita Miķelsone pēdējās dienās novērojusi, ka ir tādi sējumi, kuros augi sagūluši gandrīz no vienas vietas, it kā lietus un vējš tur būtu īpaši plosījušies. Bet turpat blakus ir pilnīgi neskarts lauks.

Lietavas veldrē sagāzušas ziemas kviešus un miežus gan mūspusē, gan Zemgalē.

„Tikko braucu pa Dobeles un Tērvetes novadu. Arī tur var redzēt, ka dažā laukā aiz miglotāja traktora sliedēm augi skaisti stāv stāvus, bet blakus – kā ar rulli norullēti,” teic A.Miķelsone. Speciāliste pieļauj, ka iemesls var būt nepietiekama miglošana vai arī mazāk izturīgas graudaugu šķirnes izvēle. Turklāt veldri cilvēki visvairāk ievērojuši šoseju tuvumā, bet no tā nevar spriest par situāciju kopumā, jo zemnieki nav sūdzējušies.

 

Cietusi šķirne ‘Edvīns’

SIA Bayer agronome-konsultante Kurzemē Ineta Aispure novērojusi, ka arī vietās, kuras lietus nav stipri skāris, graudaugi šur tur guļ veldrē. Galvenokārt tā ir ziemas kviešu šķirne ‘Edvīns’, kas sasēta diezgan lielā platībā. Taču

satraukumam nav pamata, būs tikai sarežģītāk laukus nokult, kā arī varbūt nedaudz samazināsies nokūlums.

Vērtējot kopumā, sējumi joprojām izskatās labi, var cerēt pat uz lielu ražu, taču tas atkarīgs no turpmākajiem laika apstākļiem. Lai arī daba šovasar graudkopjiem nav likusi nervozēt, labība nogatavojas lēni, graudi vēl nav nobrieduši līdz kulšanai, kā ierasts jūlija otrajā pusē. „Vīri nepacietībā gaida, kad beidzot varēs doties kult. Izskatās, ka masveidā tas varētu būt par kādu nedēļu vēlāk – jūlija beigās vai augusta sākumā,” prognozē agronome.

 

Attēlā:

Dažviet labība sagūlusi veldrē gandrīz no vienas vietas, it kā tur būtu pāri gājis sevišķi spēcīgs lietus un vējš. Taču pēc agronomu aplēsēm par katastrofu tas neliecina, būs tikai grūtāk nokult.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: