Aizvērt

Lielākā daļa nokulta, tiek sēti ziemāji

2015. gada 18. septembrī, 15:44
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Lielākā daļa nokulta, tiek sēti ziemāji
Foto: Aivars Vētrājs
Lai arī laikapstākļu dēļ graudkopji šovasar kult sāka gandrīz divas nedēļas vēlāk nekā citus gadus, ziemāju sēja sākusies ierastajā laikā.

Augusts izlīdzināja

Īvandes pagasta Zemzaru saimnieks Mārcis Zīle stāsta, ka ziemas rapsis iesēts jau augusta otrajā pusē. Pagājušās nedēļas sākumā uz lauka izgāja sējmašīna ar kviešiem. Īvandē sējumi šovasar auguši labi, tomēr graudu briedumam pietrūcis saules. „Augusts izlīdzināja, varējām saraut,” teic zemnieks. „Pērn kult sākām agrāk, bet lietus dēļ darbs ievilkās. Šogad viss noritēja ātri. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, graudaugu raža ir ļoti laba. Labvēlīgās ziemas dēļ īpaši ražīgi bijuši ziemāji, bet no vasarājiem varēja gaidīt vairāk. Pagājušajā rudenī pirmoreiz iesējām ziemas kviešus. Domājām: ļoti labi, ja dabūsim četras tonnas no hektāra, bet iznāca pat piecas.”

 

Vēl daudz mitruma

Ziemāji Zemzaru apsaimniekotajā platībā nokulti ātri, taču bijusi aizķeršanās ar vasaras rapsi. Pirms nedēļas kombains iebraucis laukā, jo labība izskatījusies gatava. Nedaudz nokuļot un izmērot, atklājies, ka rapsī vēl ir 20% mitruma. Ja nekaltē, tad vajag 8–9%, kaltēšanai var nodot līdz 14%. Ja turpināsies silts un pārsvarā sauss laiks, tuvākajās dienās arī ar vasaras rapsi tikšot galā.

Prāto apdrošināt

Zemzaros ar graudaugiem tiek apsēti 330 ha: 70% ir ziemāji (lielākoties kvieši, kā arī mieži un rapsis), pārējie – vasarāji. 2013. gada bargās ziemas un ilgstošā kailsala dēļ M.Zīlem tāpat kā daudziem graudkopjiem šīs proporcijas nācies mainīt. Lai arī nav precīzu prognožu par laikapstākļiem nākamsezon, īvandnieki turpina lielāko daļu lauku apsēt ar ziemājiem, jo tie ir ienesīgāki. Saimnieks prāto par sējumu apdrošināšanu, kas sāksies oktobrī. Esot labvēlīgāki nosacījumi: iepriekšējā sezonā atlīdzināti 50%, turpmāk – 60% zaudējumu.

 

Attēlā:

Īvandes Zemzaru saimnieks Mārcis Zīle palīdz iekraut ziemas kviešu sēklu maisus, lai Aivars Millers tos nogādātu uz lauka, kur pagājušonedēļ sākās ziemāju sēja.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi