Aizvērt

Par sēnēm saņem ārstu balvu

2015. gada 19. novembrī, 15:09
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Par sēnēm saņem ārstu balvu
Foto: Daina Tāfelberga
Mājīgā gaisotnē Skrundas novada Rudbāržu pagasta Sieksātes zemnieku saimniecības Garīkas saimniekiem Andrim un Valdai Vjaksām zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis pasnieguši apbalvojumu Veselīga uztura ražotājs.

Gan nekaitīgi, gan daudzveidīgi

LĀB balva iedibināta pirms diviem gadiem un tiek pasniegta desmit nominācijās, lai godinātu pārtikas ražotājus, sabiedriskās organizācijas, kā arī pašvaldības, kas veicina sabiedrības izpratni par veselību. „Esmu izbraukājis un izstaigājis Latviju krustām šķērsām,” teica P.Apinis. „Lai kāda dzīve laukos, zinu, ka ir cilvēki, kas domā gan par savu, gan citu iedzīvotāju veselību un ražo veselīgu pārtiku. Jācenšas, lai mūsu uzturs būtu ne tikai labs un nekaitīgs, bet arī daudzveidīgs. Tāpēc radīta šāda balva.”

Veselīga uztura ražotāja diplomu un balvu šogad saņēma arī Džūkstes pagasta bioloģiskā saimniecība Geidas, kuras piens tiek izmantots ekoprodukcijā, un Blīdenes pagasta SIA Meduspils, kas ražo medu, ziedputekšņus, bišu maizi un citus biškopības produktus.

 

Afērās nepiedalījās

A.Vjaksa viesus iepazīstināja ar šitaki audzēšanu, pētījumiem un apliecinājumiem par šo sēņu nozīmi veselībā. Tās neizraisa aptaukošanos, jo tajās maz kaloriju, bet gana fosfora, kalcija, dzelzs, B un D vitamīnu u.c. vielu. Šitaki pasargā no aterosklerozes, uzlabo potenci, tām piemīt arī antibakteriāla iedarbība. Japānā tās izmanto pretvēža preparātiem. Garīkas Latvijā ir pirmā un lielākā saimniecība, kas audzē savulaik imperatoru un citu dižciltīgu ļaužu ēdienu. Pirms gadiem 20 mūsu valstī ne viens vien uzņēmējs vai lauksaimnieks reklāmu ietekmē aizrāvies ar šitaki audzēšanu, taču bez panākumiem. Rudbāržnieki afērās neesot piedalījušies, bet darbojušies patstāvīgi, pa mazam solim uz priekšu, izmantodami savas zināšanas un mācoties no jauna. „Tā nu iznāk, ka afēristu un cilvēku apmuļķošanas dēļ Latvijā šīs sēnes tikpat kā neaudzē,” tā A.Vjaksa.

 

Ministrs pārsteigts

Garīkas ir tūrisma saimniecība, kuras darbību papildina sēņu audzēšana un veselīgas pārtikas piedāvājums. Kādreizējā Lauksaimniecības akadēmijas studijbiedra, tagad zemkopības ministra J.Dūklava taujāts, saimnieks skaidroja, ka gada ienākumu pārskatā neviena minētā nozare nav galvenā: nebūtu tūrisma, diez vai šeit tik daudzi brauktu skatīties uz sēnēm, un otrādi. Daļu peļņas dod degustācija ekskursantu grupām. Ministrs bija pārsteigts, ka saimniecība uzplaukusi un stabili turas bez valsts vai Eiropas atbalsta. Pēc Lauku atbalsta dienesta ziņām daudzi zemnieki pat sūrojoties, ka tas esot par mazu. A.Vjaksa atbildēja, ka darīt visu saviem spēkiem ir drošāk un ekonomiskāk. Viesi bija pārsteigti arī par saimnieces V.Vjaksas kulinārijas mākslu, pagatavojot sēnes visdažādākajos veidos: zupā, mērcē, marinādē, kā karbonādes un šašliku.

 

 

Attēlā:

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs Rudbāržu pagasta Garīkās nogaršo svaigas sēnes šitaki, lai pārliecinātos, vai taisnība Andrim Vjaksam (vidū), ka tās ir ne tikai nekaitīgas, bet pat ārstnieciskas.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: