Aizvērt

Jaunolarājos stādiņi gaida pavasari

2016. gada 3. martā, 14:34
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Jaunolarājos stādiņi gaida pavasari
Foto: Modris Rubenis
Pelču pagasta Jaunolarāju siltumnīcā pret gaismu stiepjas ap 7000 vasaras puķu un citu augu dēstu.

Ruta Litkina stādus audzē visu mūžu, bet pirms sešiem gadiem viņai pievienojies dēls Mārtiņš, kurš mācās Bulduru dārzkopības vidusskolā. Stādaudzēšana ir saimniecības pamatnozare, lai gan Kuldīgas tirgus apmeklētāji iecienījuši arī Rutas skābētos kāpostus. Pagājušā gada raža tikko beigusies, un jau sākusies jaunā dārzkopības sezona – šogad nav iznācis ziemā īsti atvilkt elpu. Siltumnīca sākta kurināt 9. februārī, un Ruta atklāj, ka Mārtiņam gandrīz neesot vaļas gulēt.

„Arī šogad mūsu galvenā nozare ir vasaras puķes – atraitnītes, petūnijas, begonijas un citas, taču būs arī salātu, gurķu, tomātu, ķirbju un kabaču stādi, jo vasarnīcu saimnieki no netālajiem dārziņiem bieži nāk tiem pakaļ. Jau sadīguši garšaugi, tie tiek piķēti,” rāda Ruta.

Mārtiņš mācību laikā bijis lielražotāju siltumnīcās, tur gūta ierosme arī pašu saimniecības attīstībai. Ieceru viņam daudz, taču ražošanas intensifikācija prasa lielus ieguldījumus. Tāpēc pagaidām te dominē roku darbs.

Tomēr kaut kas jauns palaikam tiek izmēģināts, piemēram, šogad zem podiņiem likta kapilārā plēve. „Mēģinām apgūt rožu un augļu koku potēšanu. Konkurence stādu tirgū ir ļoti liela, tāpēc visu laiku jāmeklē kas jauns, jāpaplašina sortiments,” saka Ruta.

Lai gan Mārtiņš siltumnīcās uzkrājis labu pieredzi, viņš atzīst, ka arī mācībām ir jēga: „Man ir iespēja apskatīt lielās stādaudzētavas. Tur redzu, kāda ir konstrukcija, kā siltumnīca tiek apsildīta, kā tiek laistīti augi. Tās ir vērtīgas ierosmes attīstībai.”

Nākamnedēļ darbs sāksies vēl vienā siltumnīcā, jo stādi jāaudzē pakāpeniski. Klimata pārmaiņas ietekmējušas arī šo darbu, un sezona ir gara. Vēl šogad ir iecere pie mājas izveidot tirdzniecības vietu. Mātes dienā noteikti atkal tiks rīkotas Jaunolarāju Ziedu dienas.

 

Attēlā:

Pelču Jaunolarāju saimniece Ruta Litkina interesi un mīlestību pret dārzniecību mantojusi no tēva, bet tagad stafeti pārņem dēls Mārtiņš.
 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: