Aizvērt

Jau sēj vasarājus

2016. gada 5. aprīlī, 15:53
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Jau sēj vasarājus
Foto: Aivars Vētrājs
Daudzviet mūspusē gan lielie, gan mazie zemnieki sākuši vasarāju sēju.

Pats labākais laiks

Skrundas novada lauku konsultante Anita Miķelsone norāda, ka zeme ir pietiekami sausa, bet ne pāržuvusi. Tā kā Skrundas pusē vietām tā mālaina, šis sējai ir labākais laiks, kamēr mālam nav izveidojusies garoza. A.Miķelsones piemājas saimniecībā Laidu pagastā saulainajā un mazliet vējainajā pirmdienas vakarpusē tika sētas auzas. Tās paredzētas zālājiem, lai rudenī gūtu divus labumus: būtu labs atāls un graudi. Drīz plānots sēt arī vasaras miežus. Speciāliste gan piebilst, ka

šo nevar saukt par agru pavasari, piemēram, pērn vasarāji iesēti jau 24. martā.

Ziemas kvieši esot labi pārziemojuši, no izsalšanas tos pasargājis sniegs. Apbraukājot zemnieku laukus, konsultante novērojusi, ka aukstais gadalaiks pavadīts veiksmīgi. Ja arī vietām bija redzami vārgāki sējumi, pēc mēslošanas tie ātri atkopušies.

 

Jācīnās ar zvēriem un putniem

 

Tāpat sēja sākusies citviet. Gudenieku pagasta Akmeņkalnu īpašnieks Ainars Bierands gan nolēmis vēl mirkli nogaidīt un tad doties uz lauka ar auzām vai kviešiem. Šur tur kaimiņos jau sējot, bet viņa zeme vēl esot par aukstu. Pat viena pagasta robežās mēdzot būt krasas atšķirības. „Steiga labumu nenesīs, ja nav pārliecības par laika apstākļu prognozi – būs drošāk, ka nav jāpārsēj, ja uznāk sals,” prāto zemnieks. Turklāt vēl citi darbi steidzami, jo Akmeņkalni piedalās erozijas un rugaines lauksaimniecības atbalsta pasākumā.

A.Bieranda vērtējumā ziema kviešu un rapšu sējumos pārciesta, tā neesot bijusi barga. Taču arvien lielāku postu nodara meža zvēri un gājputni. Paša laukos brieži izbradājuši rapsi, bet kaimiņi cīnās ar gulbjiem. Tagad to skaitu pavasarī varot mērīt ne vairs simtos, bet jau tūkstošos. Arvien vairāk parādās meža zosu un dzērvju bari. Putni sējumus ne tik daudz noēd, cik vienkārši izbradā.

 

 

Attēlā:

Laidu zemnieki Anita Miķelsone, Ģirts un Sandris Grasmaņi piekopj lauku pēc auzu sējas.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi