Aizvērt

„Ja pērk, prieks audzēt”

2016. gada 12. aprīlī, 15:55
Raksta autors: Vija Zariņa
„Ja pērk, prieks audzēt”
Foto: Aivars Vētrājs
Dārzkopjiem aprīlis ir karsts laiks, tāds tas ir arī Kurmāles pagasta kokaudzētavā Vilgāle.

Kamēr saimniece Rita Korme gatavo kārtējo pasūtījumu, par šī pavasara aktualitātēm pastāsta viņas vīrs Guntis, bijušais zemnieku saimniecības Taurkalni īpašnieks:

Šogad ir daudz lielu pasūtījumu, pa 500, pa 600 ābelēm, bumbierēm, arī plūmes, saldie un skābie ķirši.

Ceļā ir pasūtītāji no Ilūkstes, vakar ņēma Jelgavas novads, pirms tam Rīga. Nedēļas nogalē bija cilvēki no Dobeles novada. Ir jau pasūtījums arī nākamajam gadam, pie Ventspils ar ābelēm jāapstāda 15 hektāri.”

Lielie pasūtījumi esot rūpnieciskajiem dārziem,

mazākus apjomus paņemot vietējie saviem dārziem, no vietējiem pasūtījumiem viens no lielākajiem esot tepat no Kurmāles pagasta. Iegādāti 150 saldie ķirši. Tikai un vienīgi privātajiem dārziem pērk ogu krūmus, ražošanai tos vairs neņemot.

 

Guntis saka, nosacīti varot runāt arī par modi augļkopībā. Šopavasar daudzi taujājuši pēc eksotiskākām sugām, esot izpirkti visi persiki, par lielu pārsteigumu ārkārtīgi pieprasīti arī potētie jeb ēdamie pīlādži.

Cilvēki grib veselīgas ogas. Mums bija aptuveni 200 stādu, visi izpirkti,

un mēs pat ķērāmies pie pirmā gada potējumiem, jo cilvēki pieprasa.” No ābeļu šķirnēm ejošākās:  ‘Konfetnaja’, ‘Baltais dzidrais’, ‘Rīgas rožu’, ‘Auksis’. Vecās šķirnes, kas uzpotētas uz puspundurpotcelmiem. Tādas ir augumā zemākas, ātrāk sāk ražot.

Stādījumi pārziemojuši ļoti labi. Sals bieži bojājot tieši ķiršu potējumus pirmajā gadā, bet aizvadītā ziema arī tiem nav neko nodarījusi. Tradicionāli stādīšanas sezona ilgst līdz maija vidum, bet G.Kormis domā, ka šogad tā noslēgsies nedaudz agrāk.

 

Attēlā:

Līdzās Kormju ģimenes mājai tepat vecā fermā ierīkota stādu noliktava, un Guntis Kormis rāda, kā pārdošanai  tiek sagatavoti rudenī pieraktie augļu koki.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā jūs iemācījāties peldēt?
Pats iemācījos
Tā arī neiemācījos
Bērnībā iemācīja vecāki
Skolā sporta stundās
Gribētu iemācīties
Bērnībā iemācīja draugi
Iemācīja dzīvesbiedrs/biedre
Mācījos speciālās nodarbībās
Visi nevar iemācīties peldēt