Aizvērt

Putni plosās zemnieku sējumos

2016. gada 3. maijā, 11:06
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Putni plosās zemnieku sējumos
Foto: Modris Rubenis
Šopavasar migrējošo putnu darbība sējumos esot īpaši postoša – tie ne tikai noēd sadīgušo graudu asnus, bet arī izmīņā lielu daļu lauka, sūdzas zemnieki.

Pēc Valsts vides dienesta ziņām, pērn Kurzemē kompensācijas procentuāli bijuši vislielākās. Pavisam Latvijā par putnu un dzīvnieku nodarīto izmaksāti gandrīz 200 tūkstoši eiro, no tiem Liepājas reģionālās vides pārvaldes (LRVP) teritorijā – gandrīz 44 tūkstoši augkopībā (23% no kopējiem postījumiem) un 67 491 eiro zivsaimniecībā (36%).

Sējumos visvairāk cietušas pupas, no graudaugiem – kvieši un mieži, vismazāk – kukurūza.

Kopumā pērn zaudējumus pieteikuši ap 100 zemnieku, bet atlīdzību saņēma tikai 86, jo pārējiem postījumi bijuši maznozīmīgi. Tas ir viens no zemnieku neapmierinātības iemesliem. Jo mazāka saimniecība, jo postījumi jūtamāki, bet iespējas saņemt kompensāciju – mazākas, norāda LRVP inspektors Andris Janevics.

„Dzērves mums uz lauka dūšīgi ēd tikko sadīgušos vasarājus,” stāsta Rendas zemniece Anita Kļaviņa. „Daudz gulbju baru, meža zosis gan nav šopavasar redzētas. Ir arī mazie putniņi, bet tie nenodara tādu skādi kā dzērves ar garajām kājām un lielajiem knābjiem.

Skaisti jau izskatās, garāmbraucēji fotografē, bet mums putni nodara kaitējumu.

Pagājušajā gadā pirmoreiz pēc krīzes saņēmām kompensāciju; redzēs, kā būs šogad.”

Lai uz to pretendētu, postījumi vides pārvaldē jāpiesaka pēc iespējas ātrāk. LRVP jau saņemti iesniegumi no zivsaimniecībām Skrundā, Ēdolē un Sātiņos. Drīz komisija dosies tos novērtēt. Par putnu nedarbiem sūdzējušies arī zemnieki no citiem Kuldīgas novada pagastiem, taču augkopībā nav īstas skaidrības, kā postījumi jāvērtē. Šogad vairs nav spēkā iepriekšējie Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kā zemes lietotājiem nosaka īpaši aizsargājamo nemedījamo sugu un migrējošo putnu nodarītos zaudējumus. Jaunie noteikumi valdībā ir izskatīti, taču vēl nav spēkā.

 foto

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi