Aizvērt

Sparīgi atjauno mežu

2016. gada 12. maijā, 15:44
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Sparīgi atjauno mežu
Foto: Daina Tāfelberga
Lai arī šopavasar zeme daudzviet atkusa atšķirīgi un naktīs ilgi turējās zema temperatūra, meža atjaunošana mūspusē jau tuvojas beigām.

Dara to jau gadiem

Šonedēļ pēdējos hektārus privātīpašumā Pelčos stādīja SIA Bumbo. Kā stāsta valdes priekšsēdis Nauris Liberts, darbs aizkavējies augsnes sagatavošanas tehnikas remonta dēļ. Citādi stādīšanai punkts būtu pielikts jau pirms nedēļas.

Kopumā Bumbo puiši šopavasar apstādījuši vairāk nekā 100 ha.

„Sākām marta beigās. Pavasaris bija diezgan vēss, aukstums var ietekmēt stāda iesakņošanos, īpaši, ja tas ir kailsaknis,” skaidro N.Liberts. „Tomēr plānoto izdarījām diezgan ātri, ja neņem vērā nelielo aizķeršanos. Cik man zināms, arī citur stādīšana jau iet uz beigām. Tagad jāgaida rudens, tad jaunie kociņi būs jāapstrādā, lai aizbaidītu meža zvērus.”

 

Pelčos 3,2 ha baltalkšņu kailcirtē Bumbo stādīja bērzus un egles. Divi kārtīgi strādnieki ar tādu platību varot tikt galā pāris dienās. Stādus uzņēmums parasti iegādājas SIA Grigaļi audzētavā Rudbāržos vai Latvijas Valsts mežu (LVM) kokaudzētavā Mazsili Stendē.

Šīs vietas tāpat kā koku sugu izvēli paredz Eiropas atbalsta programma.

N.Liberts mežus atjauno vairāk nekā desmit gadu. Atšķirīgās augsnēs stādīts visā bijušajā Kuldīgas rajonā, arī citviet. Pa šiem gadiem tikai vienreiz nācies nelielu atjaunoto platību papildināt, jo ziemā tur nedarbus sastrādājuši brieži. Šobrīd zeme ir diezgan sausa, taču jaunie stādi iesakņosies.

 

Tendence – vairāk

Dienvidkurzemes virsmežniecībai nav ziņu, cik lielu platību šopavasar apstādījuši privātīpašnieki. Rezultāti būs zināmi rudenī, kad tiks pārbaudīts, kā tiek pildīts likums, kas paredz noteiktā laikā izcirtumus atjaunot. Bet virsmežzinis Jānis Iesalnieks norāda, ka ir tendence mežus atjaunot arvien vairāk.

 

Pēc LVM informācijas, valsts mežā plānots iestādīt 24 miljonus jauno koku vairāk nekā 8000 hektāros. Lai saglabātu sugu proporciju un bioloģisko daudzveidību, izvēlēti 15,5 miljoni priežu, 6,8 miljoni egļu, 1,4 miljoni bērzu un 0,3 miljoni citu sugu.

Galvenokārt kociņi tiek dēstīti izcirtumos, bet nedaudz arī iepriekšējo gadu stādījumos, kas cietuši no salnas, slimībām, kukaiņu vai pārnadžu bojājumiem,

kā arī tajās meža platībās, kas dabiski nav atjaunojušās pilnībā. Tiek izmantoti gan kailsakņi ar uzlaboto sakņu sistēmu, gan ietvarstādi. Kā liecina koku skaitītājs mājas lapā www.lvm.lv, plāns drīz būs izpildīts – vakar pēcpusdienā bija iestādīti vairāk nekā 18 miljoni kociņu.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā Covid-19 pandēmija ir mainījusi jūsu ikdienas dzīvi?
Biežāk mazgāju rokas
Manam biznesam klājas pat labāk
Radās problēmas manam biznesam
Esmu zaudējis/-usi darbu
Esmu zaudējis/-usi daļu ienākumu
Esmu atmetis kaitīgus paradumus
Ēdu veselīgāk
Izvērtēju pasākumu apmeklēšanas nepieciešamību
Pievēršu uzmanību savai un tuvinieku veselībai
Mainījusi manus iepirkšanās paradumus
Nekas nav mainījies
Vai tad Latvijā ir pandēmija?