Aizvērt

Zemeņu laiks uzņem apgriezienus

2016. gada 9. jūnijā, 16:01
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Zemeņu laiks uzņem apgriezienus
Foto: Aivars Vētrājs
Laika apstākļi zemenēm laukā šopavasar nav īpaši labvēlīgi – vajag vairāk darba un naudas, lai ogas izdotos skaistas, lielas un saldas, saka Snēpeles pagasta Kalējsētu saimniece Sandra Lūciņa.

Snēpelnieki vieni no pirmajiem ar klajā laukā zem plēves audzētām zemenēm devās uz tirgu Kuldīgā, Saldū un Ventspilī. Pirmās ogas nolasītas jau maijā – Kalējsētās vairāk nekā 15 gadu zemeņu audzēšanas pieredzē šis ir viens no agrākajiem ražas laikiem. Ogu gatavību visvairāk veicinājis pašu darbs.

Sausums un salnas gan radījušas bažas.

Daļā zemeņu lauka stādi ir divās rindās, bet saimnieki nolēmuši turpmāk tā vairs neaudzēt – lielā sausuma dēļ grūti nodrošināt mitrumu, lai gan ierīkota laistīšanas sistēma un ūdens tiek ņemts no dīķa. Savukārt no salnām sargā plēve, kas katru vakaru jāuzklāj un no rītiem jānoņem.

Dažiem laukiem ierīkots žogs, lai klāt netiktu meža zvēri – tie pēdējā laikā kļuvuši diezgan nekaunīgi.

„Cik vien varam, darām paši,” tā saimniece. „Palīgos aicinām vienīgi ražas novācējus, bet labus strādniekus atrast grūti.”

Kalējsētās galvenokārt ir šķirnes ‘Zefīrs’ un ‘Polka’, arī ‘Induka’. S.Lūciņa stāsta, ka ‘Zefīrs’ viņu zemē aug vislabāk, ogas ir arī vienas no iecienītākajām. ‘Polka’ gan šogad tāda mazāka. Pirmoreiz izmēģināta vēlā ‘Malvīne’.

Pircēji meklējot arī jaunas šķirnes, bet izmēģinājumi prasa laiku un pacietību.

Viens eksperiments gan izdevies – zemeņu audzēšana, ieklājot melno plēvi. Šāda pieeja tiešām atmaksājoties: ogas padodas lielākas, nav vaiga sviedros jānoņemas ar nezāļu ravēšanu, var izbraukt ar traktoriņu starp stādu rindām un vieglāk novākt ražu. „Kaut arī diezgan jānopūlas, zemenes joprojām ir pirmās un iecienītākās ogas vasarā,” tā S.Lūciņa.

 

Attēlā:

Šogad Snēpeles Kalējsētās izmēģināta zemeņu audzēšana, ieklājot melno plēvi. Saimniece Sandra Lūciņa secina, ka šāda metode tiešām atmaksājas: pavasara stādi labi iesakņojas, nav smagi jācīnās ar nezālēm, ogas padodas skaistākas, tās vieglāk nolasīt.

 

 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: