Aizvērt

Uz apspriešanu atnāk divi

2016. gada 30. augustā, 15:36
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Uz apspriešanu atnāk divi
Foto: Aivars Vētrājs
Uz sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīkoto Kuldīgas ūdens (KŪ) jaunā tarifa apspriešanu piektdien Mārtiņzālē bija ieradušies divi cilvēki.

A.Kļaviņš izteica nožēlu, ka nav atnākuši tie, kuri pirms tam apspriešanā piedalījušies aktīvi: „Mēs esam sagatavojuši, piemēram, Padures pagasta ūdens analīžu rezultātus, jo iepriekš par to bija pārmetumi. Būtu bijis labi visu neskaidro pārrunāt.”

28. jūlijā KŪ iesniedza SPRK divus tarifa projektus. Viens aprēķināts Kuldīgai un Priedaines ciemam (1,04 eiro/m3 par ūdeni un 1,50 par kanalizāciju), otrs – novada ciemiem: Gudenieku pagasta Basiem, Laidu pagasta centram, Vangai un Valtaiķiem, Kurmāles pagasta Upīškalnam, Padures pagasta Deksnei, Padurei un Ķimalei, arī Kabilei, Īvandei, Pelčiem, Rendai, Rumbai, Turlavai un Vārmei (1,04 eiro/m3 par ūdeni un 1,10 par kanalizāciju).

 

Nesaprot, ka jāmaksā par visu

 

Turlavnieka Edgara Priedes lielākie iebildumi bija par to, ka kopsavilkumā, kurā parādītas ūdensapgādes izmaksas un to sadaļas, neesot teikts, ka 80% esot administratīvā aparāta uzturēšanai. Viņš arī pārmeta, ka Turlavā ūdens neesot labs. E.Priede atcerējās pat tik senus notikumus kā 1984. gada botkina uzliesmojumu pagastā. Savukārt Mežvaldes iedzīvotāja Daiga Rubene, apskatot izmaksas, jautāja, ko nozīmē tajās iekļautie juridiskie pakalpojumi un apsardzes izdevumi. A.Kļaviņš atbildēja, ka apsargātas tiek ūdens ņemšanas vietas, bet juristu palīdzība vajadzīga, lai cīnītos ar parādniekiem.

Gan A.Kļaviņš, gan SPRK speciāliste Dace Burtniece bija vienisprātis, ka cilvēki nesaprot, kā tarifs veidojas, – tajā tiek iekļautas visas uzņēmuma izmaksas. Pat tādas, kas nešķiet saistītas ar ūdensapgādi, piemēram, darba apavi, juristu pakalpojumi u.c. D.Burtniece piebilda, ka cilvēki bieži vien nesaprot arī to, ka tarifs attiecas tikai uz uzņēmuma pakalpojumiem līdz ieejas skaitītājam ēkā: „Kuldīgas ūdenim labs ūdens jāpiegādā līdz skaitītājam. Visi ūdensvadi, kas ir mājā, jau attiecas uz dzīvojamā nama pārvaldīšanu.”

 

Lai nerodas zaudējumi

A.Kļaviņš skaidroja, ka pagastu ūdens un kanalizācijas tīklu pārņemšana 2014. gadā radījusi uzņēmumam lielus izdevumus, jo tie bijuši ļoti sliktā stāvoklī. Lai šo saimniecību pamazām sakārtotu, tērēti KŪ uzkrājumi. „Ūdens apgādi var uzskatīt par rentablu pakalpojumu, bet kanalizācijas aizvadīšana ir sociāls projekts. Divi gadi pagāja, lai apkopotu datus par visām mūsu izmaksām pagastos un par ūdeni un kanalizāciju aprēķinātu atbilstošu maksu, kas mūs nedzītu vēl lielākos mīnusos.”

A.Kļaviņš solīja, ka jebkuram, kurš uzņēmumam iesniegtu rakstisku pieprasījumu par tarifa aprēķinu, noteikti tiks sniegts detalizēts skaidrojums. „Gribam saņemt adekvātu samaksu par savu darbu. Kad veikalā pērkat maizi, jūs taču nejautājat, kāpēc tā maksā tieši tik centu.”

Savukārt D.Rubene norādīja, ka, tarifu ceļot, parādnieku kļūs vēl vairāk, jo cilvēki nespēs maksāt: „Parādi uzņēmumam augs un augs, un mēs, kuri vēl spēj, maksāsim arī par tiem, kuri nemaksā. Kādā brīdī es arī to vairs nespēšu.” A.Kļaviņš piekrita: „Tā tas ir visu laiku, bet jānosaka tāds tarifs, kas sedz izmaksas.”

 

Neauglīga diskusija

Starp E.Priedi un A.Kļaviņu izvērsās diskusija, vai ūdens Turlavā ir vai nav labs. KŪ vadītājs uzsvēra, ka no urbuma tiek iegūts ļoti labs un to parādījušas analīzes. „Turlavā izveidojām divus pievienojumus ūdensvadam, pa kuriem to var izskalot un dezinficēt,” viņš piebilda. E.Priede iebilda un piesauca dzeramā ūdens filtru, ko ģimene iegādājusies. Tas, viņaprāt, pierāda, ka ūdens ir slikts. A.Kļaviņš piedāvāja nākamajā kvalitātes pārbaudē iekļaut arī E.Priedes dzīvokli, lai sertificēti speciālisti veiktu neatkarīgas analīzes, taču turlavnieks teica, ka nevienu savā īpašumā nelaidīšot.

 

 

Attēlā:

Starp Kuldīgas ūdens vadītāju Andri Kļaviņu un turlavnieku Edgaru Priedi, vienu no diviem sabiedriskās apspriešanas dalībniekiem, izvērtās diskusija – ir Turlavā labs ūdens vai nav. Domīgi klausās KŪ ekonomiste Agrita Cērpa.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: