Aizvērt

Uz Krievijas pusi vairs neskatās

2017. gada 1. jūnijā, 01:00
Raksta autors: Aiga Naudiņa
Uz Krievijas pusi vairs neskatās
Foto: Edgars Lācis
2014. gadā Krievijas noteiktais aizliegums tās teritorijā ievest pārtikas produktus no Eiropas Savienības dalībvalstīm smagi skāra arī Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumus, jo dažiem lielākais produkcijas noieta tirgus bija kaimiņvalsts. Tomēr ir arī uzņēmumi, kas Krievijas noteikto aizliegumu tik skarbi neizjuta un turpina attīstīties. To apliecina uzņēmēju pieredzes stāsti.
Uzņēmuma Līcis 93 Kolkas cehs darbu pēc kārtējās sezonas atsāka pērn augusta vidū, nodarbinot 212 darbinieku. No tiem 147 ir Dundagas novada iedzīvotāji, 65 brauc no kaimiņu novadiem. Laikā, kad viens no lielākajiem produkcijas noieta tirgiem uzņēmumam bija Krievijā, Ģipkas cehā vien strādāja ap 200, bet Kolkā 400 un vairāk darbinieku. Tāpēc ceha vadītāja Regīna Rūmniece neslēpj gandarījumu, ka uzņēmuma īpašniekiem izdevās ražotni Kolkā saglābt, jo tas ir viens no lielākajiem darba devējiem tai pusē. Šogad Kolkas cehs sezonu beigs 30. jūnijā, pēc tam cehā būs remonts, bet darbiniekiem – atvaļinājums, lai jau augustā atsāktos ražošana. „Šoreiz esam nostrādājuši bez nevienas dīkstāves dienas un strādniekiem nebija jākļūst par bezdarbniekiem,” R. Rūmniece apmierināti saka.

Viņa neslēpj, ka ražošanu paplašināt nav paredzēts. „Esam nodrošināti ar izejvielu, ražošanas un tehniskajiem materiāliem un realizāciju. Strādājam arī pie jauniem sortimenta veidiem. Cītīgi rēķinot un sabalansējot izdevumus ar ieņēmumiem, tikai tagad nedaudz esam pārkāpuši kritiskajam punktam. Ceru, ka nākamā sezona būs daudz veiksmīgāka, lai gan ir zināmas bažas par jauno nodokļu reformu un to, kā tā ietekmēs mūsu darbu,” ceha vadītāja vēl piebilst. Par Krievijas tirgu tagad uzņēmumā domājot vismazāk, jo ar esošajiem pasūtījumiem tā tik tiekot galā. SIA Līcis 93 produkcija ir iecienīta Amerikas Savienotajās Valstīs, Japānā, Kanādā, Francijā un citviet. Ieguvuši tiesības produkciju eksportēt uz Ķīnu. Arī Latvijas tirgū pieprasījums pēc tās ir stabils.

„Protams, bija pierasts pie Krievijas tirgus, un sākumā radās grūtības pārorientēties, bet tagad ir jau strādāts un pierasts pie Rietumvalstu prasībām un tās vairs grūtības nesagādā,” par pārorientēšanos saka R. Rūmniece.

Savukārt SIA Kaltenes zivis valdes locekle Vivita Kudiņa (attēlā) atklāj, ka viņas vadītajam uzņēmumam ar Krieviju sadarbība nemaz nav izveidojusies, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc kaimiņvalsts tirgus aizvēršanu Latvijas zivsaimnieku produkcijai Rojas novadā neizjuta. Kaltenē saražoto produkciju veiksmīgi realizējot Latvijā un citās valstīs. Lai sagatavotu vajadzīgo produkcijas apjomu, uzņēmumā strādā 32 darbinieki, visi vietējie. „Uz vietas nestāvam, attīstāmies un paplašinām ražošanu,” teic V. Kudiņa.

Pircēju pieprasītākie produkti esot cepta siļķe sinepju mērcē, zivju tītenīši, zivju salāti ar ananāsiem un valriekstiem, kā arī salāti ar kūpinātu skumbriju. „Visus produktus gatavojam uz vietas – apcepam zivis, gatavojam marinādes, mērces. Cenšamies, lai tie būtu pietuvināti mājas virtuvei,” panākumu recepti atklāj V. Kudiņa. Pēdējie jauninājumi produkcijas klāstā ir trīs veidu kalmāru salāti, arī kalmāru kotletes. Uzņēmums Kaltenes zivis uzsācis jaunu projektu sadarbībā ar kādu norvēģu zvejniecības un tirdzniecības uzņēmumu. Drīzumā būs gatavs jaunais marķējumus, lai Kaltenē ražoto produkciju tirgotu Norvēģijā. Latvijā sniedz arī lašu filēšanas pakalpojumus norvēģu uzņēmumiem, vēl Kaltenes zivis attīsta kādu labu papildu biznesiņu – izbraukuma tirdzniecību pasākumos, piedāvājot ātrās uzkodas un ēdināšanu.


/No pielikuma Novadi domā, kas tapis deviņu reģionālo laikrakstu - Kurzemes Vārds, Auseklis, Talsu Vēstis, Stars, Kurzemnieks, Zemgale, Saldus Zeme, Druva, Liesma - sadarbībā./
Sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Komentāri
es
2017. gada 1. jūnijā, 16:49
KKP VISPĀR VAIRS NEVIENS AR KLIENTIEM NERUNĀ,DIKTI AIZŅEMTI AR VĒLĒŠANĀM.NU LAIKAM DOMĀ,KA VISI BAIGI KRUTIE UN SĒDĒS DOMĒ.Jāsmejas,traki tie kas balsos par Gobzemi un Bērziņu.
Liesma
2017. gada 1. jūnijā, 16:46
Tamei vai Tamem - Kāds tavam komentam sakars ar zivju apstrādi?
Tame
2017. gada 1. jūnijā, 12:15
Nu re, mums Kuldīgā viss kārtībā!
Portāla "objektivitāte" pārcēlusies uz citiem rajoniem, tas nekas ka iespējams KKP algas par 30% paceltas, pat strādā sabiedrisko attiecību spec (tur tik daudz priekšnieku, kas paši ar iedzīvotājiem, vairs nerunā tikai algu kontā saņem).
Pievieno jaunu komentāru: